Start Arrow Wiadomości Arrow Gdzie na świecie ceny nieruchomości rosną?

Gdzie na świecie ceny nieruchomości rosną?

Na rynek nieruchomości ma wpływ sytuacja gospodarcza, dlatego większość rynków krajowych nieruchomości na świecie notuje spadki. Jednak są też miasta, które radzą sobie bardzo dobrze np. w Nowym Delhi trzeba dziś zapłacić o 33 proc. więcej niż przed rokiem za nieruchomość, a w Wiedniu o 11 proc. i ceny nadal rosną – dane Global PropertyGuide.

Statystyki pokazują, że nie wszędzie na świecie mieszkania tanieją są rejony, gdzie ceny nie tylko się utrzymują ale i rosną.

Sytuacja w Europie

Estonia i Austria zajmują trzecie i czwarte miejsce w rankingu krajów o największej dynamice wzrostów cen nieruchomości pomiędzy pierwszym kwartałem bieżącego i zeszłego roku – wynika z danych portalu Global Property Guide. W Estonii wskaźnik cen nieruchomości wzrósł w ciągu roku o 13,9 proc. a w Austrii 11 proc.

Od 2005 roku w Wiedniu do dania dzisiejszego średnia cena mieszkań wzrosła o 60 proc. – dane Narodowego Banku Austrii. Natomiast na portalu GPG można znaleźć informacje o rokowaniach, które przewidują dalszy wzrost cen nieruchomości przez cały obecny rok pomimo obecnie napiętej sytuacji gospodarczej w UE.

Duży wzrost cen? To możliwe

Gdzie? Rekord wzrostu cen miał miejsce w Indiach. Na chwile obecną cena nieruchomości w Nowym Delhi jest aż o 1/3 wyższa niż w tamtym roku. Narodowy Bank Mieszkalnictwa z Indii podaje, że te miasto nie wyznaczyło górnej granicy cenowej, gdyż w innych większych miastach np. Bhopal, Faridabad ceny mogły wzrosnąć nawet o 40 -50 proc.

Brazylia to kolejne miasto w którym ceny pną się w górę. Na chwile obecną obserwowany jest wzrost wskaźnika cen nieruchomości o 25 proc. – dane instytutu FIPE w Sao Paulo. Jednak inwestorzy obawiają się rosnącej bańki spekulacyjnej na rynku brazylijskim.

Dobrym przykładem jest Wielka Brytania, gdzie ceny lokali wzrosły w lipcu i osiągnęły najwyższy pułap od 4 lat – dane Acadametrics. Zwyżka wyniosła 0,2% w skali miesiąca, a w ujęciu rocznym 3,2%. Najbardziej do tego wyniku przyczynił się Londyn ze wzrostem cen o 11,8% w skali roku.

(Źródło: Home Broker)

Jednak pomimo wzrostu cen nieruchomości w niektórych krajach nie można ulegać złudzeniu, że te ceny nadal rosną. To prawda, że przez ostatni rok wzrosty cen miały miejsce w 12 z 36 krajach badanych przez portal GPG, pomimo to w dwukrotnie liczniejszym gronie lokali zanotowano korektę cen. Tu dobrze pasuje przykład Irlandii, gdzie po korekcie okazało się, że obecnie trzeba zapłacić za lokal  17,2% mniej niż przed rokiem – dane zaczerpnięte z  GPG.

Autor: Bartosz Turek, Home Broker


Wszystkie komunikaty (6577)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 24, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty