Start Arrow Wiadomości Arrow Deweloperzy oczekują na poprawę w przyznawaniu kredytów mieszkaniowych

Deweloperzy oczekują na poprawę w przyznawaniu kredytów mieszkaniowych

Na rynku nieruchomości widać wzrost podaży mieszkań, jednym z jej czynników jest polityka banków, które pomimo informacji jakie dostaliśmy z Komisji Nadzoru Finansowego, nie chcą zmienić  warunków przyznawania pożyczek na własne M.

Dla deweloperów nie są to dobre informacje, jednak nadal liczą, że instytucje finansowe zniosą chociaż część rygorystycznych zasad. Po ich stronie są analitycy rynkowi, którzy zapowiadają taką zamianę w przyszłości, ale nie są w stanie określić kiedy konkretnie to nastąpi.

Od kiedy trudniej o kredyt?

Kredyty hipoteczne i mieszkaniowe trudniej zaciągnąć od trzeciego kwartału 2011 roku. Na podstawie raportu Narodowego Banku Polskiego w trzecim kwartale tego roku, widać że potencjalni nabywcy coraz rzadziej decydują się na kredyt.

Co może zmienić tą tendencję? W programach na następny kwartał podawane są czynniki jakie mogą przyczynić się do poprawy sytuacji na rynku nieruchomości. Postawiono na: stopniowy, ale postępujący progres na światowych rynkach finansowych, umocnienie się polskiej waluty oraz możliwości samego rynku, który nie jest już w stanie dodatkowo obniżać cen mieszkań.

Dotychczasowa polityka banków ma znaczące bezpośrednie przełożenie na sytuację na rynku sprzedaży mieszkań – komentuje Dror Dory Kerem, Dyrektor Zarządzający Neocity.

Wierzymy jednak, że prognozowane złagodzenie objawów kryzysu oraz zachęty KNF przekonają bankierów do zmiany strategii. Docelowo, złagodzenie obostrzeń pomoże wszystkim tym, którzy ze względu na obecną sytuację są zmuszeni do odłożenia decyzji o zakupie mieszkania, zazwyczaj pierwszego – dodaje Dror Dory Kerem.

Co sądzą bankierzy i kupujący o sytuacji na rynku?

Twierdzą, że ceny mieszkań ulegają ciągłym i nieprzewidywalnym zmianom. A takie wahania nie wpływają dla jednych na podejmowanie ryzyka a dla drugich do zobowiązań. Mimo, iż analitycy patrzą optymistycznie na rynek, to banki dążą do zabezpieczeń właśnie poprzez skracanie czasu promocji oraz podnoszenie marż kredytowych.

Dlatego warto zadbać o stabilizację na rynku nieruchomości, co powinno uspokoić banki i zmienić ich zasady udzielania kredytów w  przyszłości. Pamiętajmy, że wtedy skorzystają na tym również klienci indywidualni.

 

Autor: Neocity Polska


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 28, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: nieruchomości i prawo