Start Arrow Wiadomości Arrow Studencie, chcesz wynająć mieszkanie? Uważaj!

Studencie, chcesz wynająć mieszkanie? Uważaj!

 

Zbliża się nowy rok akademicki i studenci szukają mieszkań. Obecnie cena wynajmu lokum nie jest mała, zwłaszcza w stolicy. Dlatego młodzi wynajdują tańsze oferty, jakie pojawiają się w gazetach oraz portalach internetowych. Ale pamiętać trzeba o oszustach wynajmujących mieszkania, których nie są właścicielami. Należy bardzo uważać i przestrzegać kilku zasad, aby nie dać się oszukać.

Trzypokojowe mieszkanie w centrum Warszawy, świeżo po remoncie, dla pary lub trójki studentów. Cena 1000 zł plus opłaty licznikowe.

Każdy, kto szukał mieszkania w centrum stolicy wie, że taka oferta jest bardzo atrakcyjna. Dlatego już po przeczytaniu takiej propozycji powinniśmy mieć się na baczności.

Dlaczego? Aby skusić jak największą liczę osób na mieszkanie oszuści zazwyczaj podają konkurencyjne ceny za wynajem mieszkania w bardzo dobrej lokalizacji. Skąd mają dostęp do takiej nieruchomości? Najbardziej popularnym sposobem jest wynajęcie mieszkania od kogoś na krótki okres, a następnie ponowne wystawienie na wynajem.

Oszuści legitymują się fałszywymi dowodami, dodatkowo okazują podrobiony akt notarialny. Przychodzi im to łatwo, ponieważ wiele osób nie sprawdza jego oryginalności bądź po prostu nie wie, jak on wygląda.

Następny krok, jaki podejmują oszuści to przedstawienie fikcyjnej umowy na wynajem i obustronne podpisanie jej dla większej wiarygodności oraz przyjęcie kaucji od wynajmującego, zazwyczaj o równowartości czynszu. Po otrzymaniu zapłaty oszust znika….

Jak nie dać się oszukać?

Podstawa to sprawdzać dokładnie ogłoszenia. Jeżeli w prywatnym ogłoszeniu jest proponowanych kilka mieszkań to znaczy, że trzeba bardzo ostrożnie podchodzić do takiej oferty. Jeśli podobna propozycja jest zamieszczona przez agencję nieruchomości nie ma się czego obawiać, gdyż jest to normalne działanie biura. Co jeszcze? Jeśli w ogłoszeniu brakuje zdjęć lokalu to może oznaczać, że oszust boi się identyfikacji.

Kolejna bardzo ważna zasada. Zawsze trzeba prosić o okazanie dwóch dokumentów tożsamości. Dlatego najlepiej, jak podczas rozmowy wstępnej, już przez telefon, poprosimy o przygotowanie dokumentów, aby wynajmujący nie miał żadnych wymówek.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie aktu własności, księgi wieczystej czy zaświadczenia ze spółdzielni. Musimy upewnić się kto jest właścicielem mieszkania. Już przed spotkaniem należy zapoznać się ze wzorami takich dokumentów. W obecnych czasach z łatwością możemy zajrzeć do księgi wieczystej przez internet. Wystarczy wejść na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości i wpisać numer księgi, który powinniśmy dostać od wynajmującego.

Pamiętajmy, że jeśli dane osoby chcącej nam wynająć mieszkanie nie pokrywają się z tym, co jest w akcie notarialnym koniecznie poprośmy o upoważnienie (potwierdzone notarialnie) uprawniające do działania w imieniu właściciela.

Zanim nie zobaczymy dokumentów pod żadnym pozorem nie dajemy pieniędzy! Fałszywy właściciel może nam obiecywać, że dostarczy akt własności następnym razem, jednak nie dajmy się nabrać. Numer telefonu oszusta jaki posiadamy nic nam nie gwarantuje, ponieważ starter z numerem można nabyć wszędzie i nie wiąże się to ze sporym wydatkiem. Gdy zostaniemy oszukani starter zostanie wyrzucony, a my pozostawieni bez pieniędzy i lokalu.

Dostaliśmy klucze od mieszkania zaraz po podpisaniu umowy? Zadowoleni z nowego miejsca jakie udało nam się znaleźć opuszczamy lokal nie sprawdzając czy klucze rzeczywiście pasują. To błąd! Dlaczego? Klucze mogą nie pasować do drzwi naszego wynajętego M.

Warto zadawać pytania i obserwować jak zachowuje się odpowiadający. Być może coś nie będzie się nam zgadzało w jego wymyślonej historii. Ważne! Pytajmy o poprzedniego lokatora i poprośmy o kontakt do niego – warto sprawdzić czy informacje jakie uzyskaliśmy od wynajmującego są prawdziwe.

Warto przeczytać : Chcesz wynająć mieszkanie z pomocą pośrednika? Uważaj

(Studencie, chcesz wynająć mieszkanie? Uważaj!)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 30, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty