Start Arrow Wiadomości Arrow Chcesz wynająć mieszkanie z pomocą pośrednika? Uważaj

Chcesz wynająć mieszkanie z pomocą pośrednika? Uważaj

Wczoraj w artykule pisaliśmy, co może nas spotkać podczas szukania lokalu do wynajęcia. Obecnie dużo osób decyduje się na pomoc biura nieruchomości, które oferują swoje usługi. Jednak zanim zdecydujemy się na taką formę szukania M do wynajęcia, warto dowiedzieć się więcej, aby nie stać się ofiarą oszustwa.

Jak wybrać agencję?

Najlepiej jak zdecydujemy się na pośrednika z polecenia. Dlatego warto skorzystać z rady rodziny lub znajomych. Jeśli jednak nie znamy nikogo, kto korzystał z usług agencji nieruchomości to musimy sami sprawdzić czy dana firma ma licencję oraz ubezpieczanie od odpowiedzialności cywilnej.

Rzetelny pośrednik

Agencje nieruchomości uprawnione, uczciwe i profesjonalne są nieocenione podczas szukania mieszkania do wynajęcia. Pobierają prowizję od wynajętego lokalu. Dlatego ich oferty są sprawdzane bardzo dokładnie. Weryfikują właściciela, sprawdzają tożsamość oraz prawo własności czyli wszystko to o czym pisaliśmy we wczorajszym artykule, gdzie wyjaśnialiśmy jak ważne jest sprawdzanie tych dokumentów. Tak uczciwy pośrednik sporządza również umowę najmu, a co najważniejsze jest obecny przy oglądaniu nieruchomości i podpisywaniu umowy.

Oczywiście trzeba się liczyć z kosztami za taką pomoc, jednak zyskujemy poczucie bezpieczeństwa i pewność, że transakcja jaką dokonujemy jest wiarygodna. Nie musimy się obawiać o to, że fałszywy właściciel ucieknie z naszymi pieniędzmi a my zostaniemy bez mieszkania. Pamiętaj, że dobra agencja nieruchomości wystawi nam rachunek dopiero po znalezieniu mieszkania i podpisaniu umowy a nigdy przed.

Pseudo agencje nieruchomości

Ogłaszają się w gazetach, portalach internetowych i wyłudzają pieniądze „za adres” lub “za oglądanie mieszkania”. W zamieszczanych przez takie agencje ofertach jest podany kontakt do ich (istniejącego lub nie) biura.

Jak działają? Pseudo-agencje działają na dwa sposoby, albo są nierzetelnymi pośrednikami, albo wręcz oszustami współpracującymi z fałszywymi najemcami.

Nierzetelni pośrednicy to firmy, które są zarejestrowane legalnie i znajdują oferty w internecie. Nie weryfikują treści ogłoszeń oraz właściciela nieruchomości. Kontakt odbywa się poprzez telefon i tak umawiają nam spotkanie. My tak jak i pseudo-agencja nie wiemy czy trafimy na oszusta czy uczciwego wynajmującego. To brak jakiegokolwiek zainteresowania ze strony agencji z jaką nawiązaliśmy współpracę.

Takie firmy pobierają pieniądze z góry, zawieramy z nimi umowę jednak nie ma w niej jakiejkolwiek informacji, że agencja gwarantuje nam znalezienie mieszkania. Tak naprawdę płacimy za jednorazową i do tego niezweryfikowaną ofertę!

Dlatego pamiętajmy, że jeśli zdecydujemy się skorzystać z usług pośrednika do rozliczenia między stronami dochodzi tylko i wyłącznie po podpisaniu umowy najmu. Nigdy nie płaćmy za nic „z góry”!

Wynajmujących zazwyczaj kusi cena nierzetelnych agencji, gdyż jest znacznie niższa niż fachowego biura. U pseudo-pośrednika dostajemy tylko fikcyjne poczucie bezpieczeństwa i pomocy a kosztuje nas to zazwyczaj 200 zł. Dlaczego tylko tyle? To proste. Ponieważ do kwoty 250 zł oszustwo to wykroczenie. Powyżej – to już przestępstwo.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 31, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Oszukana Odpowiedz 2019-07-26 12:08:49

mieszkania-pokoje-wynajem.pl uwaga oszusci po wplacie nie odbieraja juz telefonow

Gość Dom.pl Odpowiedz 2013-05-13 09:34:25

Skorzystałam ostatnio z usług takiej pseudoagencji dobreoferty.info - ZDECYDOWANIE ODRADZAM. Totalni oszuści, tak jak napisano wyżej. Po zapłacie 200zł otrzymałam numery telefonów, na które nigdy się nie dodzwoniłam. Mam nadzieję, że ten post przestrzeże jakieś osoby NIE DAJCIE SIĘ NABRAĆ!!! dobreoferty.info TO ZWYKLI OSZUŚCI

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty