Start Arrow Wiadomości Arrow Wybieramy drzwi zewnętrzne 2

Wybieramy drzwi zewnętrzne 2

Wybierając drzwi do naszego domu musimy się zastanowić, czego właściwie oczekujemy od tego elementu wyposażenia. Zadajmy więc sobie kilka pytań:

Czy nasze drzwi mają być zwykłe, czy antywłamaniowe?

Z jakiego materiału powinny być wykonane?

Jakie koszty możemy ponieść przy zakupie tego elementu?

Odpowiedź na pierwsze pytanie wydaje się być oczywista – drzwi powinny zapewniać maksimum bezpieczeństwa. Najwyższa klasa bezpieczeństwa to „C”. Certyfikaty dla drzwi antywłamaniowych wydaje Instytut Mechaniki Precyzyjnej i Laboratorium Kryminalistyki i Policji, warto więc sprawdzić przed zakupem, czy drzwi posiadają taki dokument. W tym miejscu możemy sobie zadać pytanie: czy montowanie drzwi przeciwwłamaniowych ma sens, jeżeli nie zapewnimy sobie pełnej ochrony w innych punktach naszego domu. Jeżeli np. okna na parterze nie mają funkcji antywłamaniowej, logiczne jest, że drzwi tego typu tylko pozornie będą stanowić ochronę naszego domu. Warto więc poznać cechy jakimi powinny charakteryzować się drzwi, gdyż być może nie będą potrzebować Państwo drzwi w pełni antywłamaniowych. Możliwe, że wystarczą drzwi wzmocnione, albo zamontują Państwo drzwi bez żadnej specyfikacji. Podane poniżej informacje pomogą Państwu podjąć decyzję.

Bez względu na rodzaj drzwi, powinny one charakteryzować się pewnymi cechami umożliwiającymi bezpieczne i komfortowe użytkowanie. Oto krótkie zestawienie cech technicznych charakteryzujących dobre drzwi. Większość drzwi skonstruowanych jest według podobnych zasad. Minimalny wymiar drzwi wejściowych to 90×200 cm. Do ramy, która jest głównym elementem konstrukcynym drzwi (dla drzwi wzmocnionych i przeciwwłamaniowych jest to zazwyczaj rama stalowa, dla drzwi zwykłych – drewniana lub z materiałów drewnopochodnych) montuje się warstwy okładzinowe a przestrzenie między okładzinami z obydwu stron drzwi wypełnia się materiałami izolacyjnymi zapewniającymi odpowiednią izolacyjność akustyczną i termiczną (najczęściej jest to płyta drewnopochodna, pianka poliuretanowa i styropian). Rama jest również miejscem montażu okuć i systemów ryglujących, czyli zamków.

Kupując i instalując drzwi zwróćmy uwagę na to, by były wyposażone w co najmniej trzy zawiasy. Do produkcji paneli drzwiowych wykorzystuje się w tej chwili praktycznie wszystkie materiały wykończeniowe. Możemy więc spotkać drzwi z drewna, płyty MDF, sklejki wodoodpornej, stali, aluminium, plastiku, a nawet włókna szklanego. Ciężko wskazać najlepszy materiał okładzinowy, każdy posiada pewne wady i zalety. Należy jednak unikać drzwi z drewna drzew iglastych, ze względu na słabą odporność na warunki atmosferyczne. Drzwi drewniane i ze sklejek wodoodpornych (z innych rodzajów drewna) charakteryzują się łatwością konserwacji oraz są zazwyczaj bardziej estetyczne od pozostałych. Drzwi metalowe, z PCV i z włókna szklanego są odporne na warunki atmosferyczne, ale za to bardzo ciężko je konserwować i naprawiać nawet drobne usterki.

W drzwiach drewnianych i z materiałów drewnopochodnych możemy znaleźć praktycznie dowolny kształt paneli. W przypadku drzwi z innych materiałów, ze względu na technologie ich wykonania, mamy bardziej ograniczony wybór kształtów.

Producenci starają się maksymalnie urozmaicić asortyment, dlatego też często możemy w drzwiach spotkać wstawki szklane, tzw. naświetla. Wykonywane są one z różnych rodzajów szkła – najczęściej stosowane jest szkło bezpieczne (wzmocnione), ale również antywłamaniowe czy hartowane. Oferowane są także elementy ze szkła ornamentowego, kolorowego i witrażowego. Oczywiście, jeżeli drzwi mają ceryfikat świadczący o tym, że są antywłamaniowe, szkło w naświetlach powinno być także antywłamaniowe (powinno ono mieć współczynnik przenikania ciepła U równy co najmniej 1,1).

Skrzydło drzwiowe montowane jest na ościeżnicy wykonanej najczęściej z metalu lub wzmocnionego drewna. W drzwiach przeciwwłamaniowych zazwyczaj występuje jeszcze dodatkowa „prerama” wmurowywana i kotwiona w otworze drzwiowym, a dopiero do niej montuje się zasadniczą ościeżnicę. Ościeżnica montowana jest do otworu drzwiowego kotwami – co najmniej sześcioma, a zazwyczaj ośmioma.

Szczeliny między skrzydłem a ramą uszczelnia się za pomocą uszczelek – szczotkowych lub gumowych. Należy sprawdzić, czy po zamknięciu drzwi uszczelka w każdym miejscu dobrze przylega do obydwu elementów, tak by podczas opadów nie dochodziło do przecieków. Można to sprawdzić przesuwając dłoń zewnętrzną stroną wzdłuż uszczelki zamkniętych drzwi, zwracając jednocześnie uwagę, czy przez uszczelkę nie przepływa powietrze. Każde drzwi wyposażone są w zawiasy i zamki. Jak już wspominaliśmy, drzwi powinny być zamontowane na co najmniej trzech zawiasach. Środkowy powinien być zamontowany powyżej środka wysokości skrzydła drzwiowego. Zazwyczaj zawiasy wykonuje się z mosiądzu. W drzwiach zwykłych i wzmocnionych znajdują się one na zewnątrz skrzydła. W drzwiach antywłamaniowych zawiasy są wpuszczone w konstrukcję skrzydła i ościeżnicy, co utrudnia ich wyłamanie. Bezpieczne drzwi powinny być wyposażone w minimum dwa zamki z odpowiednimi certyfikatami, które wydaje Instytut Mechaniki Precyzyjnej. Dzieli on zamki na cztery klasy bezpieczeństwa (bezklasowe, A, B i C). Zamki klasy „C” – antywłamaniowe, mają najdłuższy czas potrzebny na ich sforsowanie bez użycia klucza (powyżej 6 min.).

A co z kosztami?

Oczywiście, im lepszych materiałów użyto do wykonania podstawowych elementów (skrzydeł i ościeżnic) drzwi, tym będą one droższe. Również specyfikacja wpływa znacząco na podniesienie kosztów zakupu. Najtańsze są drzwi zwykłe, a najdroższe antywłamaniowe. Na cenę ma wpływ także ich kolor i kształt (zazwyczaj do dyspozycji mamy tylko parę typowych kolorów i kształtów, a za każdą zmianę trzeba dopłacić). Nie bez znaczenia jest także jakość wykorzystanych okuć i zamków, materiałów ozdobnych np. szyb, a także marka producenta – renomowani wykonawcy każą sobie niestety, słono płacić za swój produkt, zazwyczaj jednak proponują szeroki asortyment najlepszych drzwi z korzystnymi warunkami gwarancji.

S.D.

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


grudzień 26, 2006
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wzory dokumentów