Start Arrow Wiadomości Arrow Odbiór Techniczny 2

Odbiór Techniczny 2

Może się zdarzyć, że „dobra jakość” nie będzie się pokrywała z Państwa oczekiwaniami, ale będzie zgodna z normami określającymi prawidłowość wykonania elementu. Dlatego ważnym jest, by odpowiednio przygotować się do odbioru technicznego lub wesprzeć się pomocą osoby mającej doświadczenie w dziedzinie budownictwa.

Od czego zacząć?

Nieodzownym dokumentem, który powinniśmy posiadać jest Specyfikacja Techniczna. Specyfikacja Techniczna przedstawia przyszłemu nabywcy najważniejsze informacje na temat materiałów, technologii i wyposażenia wykorzystanych przy budowie domu. I tak znajdziemy tu najczęściej listę materiałów, z których wykonano fundamenty, ściany, posadzki, dach, czym je wykończono, jakie drzwi i okna zamontowano w naszym mieszkaniu, jakiego rodzaju instalacji możemy się w nim spodziewać oraz jakie dodatkowe urządzenia spotkamy w naszym nowym domu. Każda z tych informacji jest bardzo istotna, gdyż w oparciu o nie, jesteśmy w stanie przygotować sobie dane normowe mówiące o sposobie odbioru poszczególnych elementów naszego domu. Oczywiście właścicieli mieszkań w domach wielorodzinnych będą interesowały tylko informacje dotyczące robót wykończeniowych i instalacji. Natomiast właściciele domów mają już trochę bardziej skomplikowane zadanie.

Jak należy przygotować się na odbiór techniczny?

Na odbiorze technicznym wszystkie niejasności i spory powinny być rozwiązywane w oparciu o trzy podstawowe dokumenty:

– Prawo budowlane.

– Polskie normy budowlane.

– Warunki techniczne wykonania i odbioru prac budowanych.

Warto więc przed odbiorem przejrzeć te dokumenty i przygotować sobie wytyczne dotyczące poszczególnych elementów naszego domu.

Warto skupić się na elementach mających największy wpływ na komfort i bezpieczeństwo korzystania z naszego mieszkania tzn.: tynki, posadzki, instalacje elektryczne, instalacje C.O., wod – kan, posadzki, okna, drzwi itp. Nie warto skupiać się na elementach konstrukcyjnych, podczas odbioru i tak mamy raczej niewielkie szanse na wykrycie tego rodzaju usterek. Niestety w tym wypadku pozostaje nam zaufać projektantowi i wykonawcy (osoby z doświadczeniem budowlanym są w stanie wyłapać błędy tego typu studiując projekt lub dokumentację powykonawczą).

Jeżeli mamy taką szansę, starajmy się o możliwość spokojnego przejścia budynku na kilka dni przed wyznaczoną datą odbioru technicznego. W razie wątpliwości będziemy mieli czas na przygotowanie się.

Jak powinien wyglądać odbiór techniczny?

Poniżej wymienimy podstawowe zasady, którymi powinniśmy kierować się odbierając nasz dom.

Po pierwsze: na odbiór techniczny oddający budynek lub mieszkanie powinien przygotować pełną dokumentację powykonawczą, przyrządy takie jak: łata dwumetrowa, kątownik 0,5X1 m (jest to tak zwany kątownik murarski – ewentualnie można go zastąpić kątownikiem o mniejszej długości ramion), taśmę mierniczą (możemy również skorzystać z dalmierzy laserowych), drabinę. Jeżeli mamy do czynienia z budynkiem przyda się też latarka. Oczywiście dom powinien być wysprzątany.

Natomiast my sami powinniśmy przygotować się teoretycznie, a najlepiej – zaprosić na odbiór osobę mającą doświadczenie budowlane.

Po drugie: starajmy się, aby odbiór odbywał się w trakcie dnia, czyli przy świetle dziennym, kiedy łatwiej jest zauważyć wszelkie ewentualne usterki.

Po trzecie: nie śpieszmy się. Odbiór powinien trwać tyle czasu, ile będziemy uważać za stosowne, aby dokonać dokładnego sprawdzenia wszystkich interesujących nas elementów.

Po czwarte: dokładnie sprawdźmy wszystkie elementy, a w szczególności okna, drzwi, bramy garażowe, zwracając uwagę na uszkodzenia mechaniczne – jeżeli rozpoczniemy prace wykończeniowe lub korzystanie z budynku, a znajdziemy w międzyczasie tego typu usterkę, możliwe że przekazujący nam budynek będzie nas obwiniał za jej spowodowanie.

Po piąte: dowiedzmy się, jakiego okresu gwarancji udziela przekazujący na wykonane przez siebie prace (standardowo powinien on wynosić 36 miesięcy) i jakiego typu zmian możemy dokonać w mieszkaniu lub budynku bez jej utraty.

Starajmy się wszystkie ustalenia z odbioru spisać w protokole, który będzie zawierał: rodzaj usterki, datę jej usunięcia i ewentualne uwagi. Protokół powinien zostać podpisany przez przedstawicieli obu stron.

Odbiór jest znakomitą okazją do poznania urządzeń, instalacji i wyposażenia naszego domu. Dobry wykonawca powinien oprowadzić nas i przekazać wszystkie istotne informacje potrzebne do bezpiecznego zamieszkania w naszym nowym lokum.

S.D.

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


grudzień 26, 2006
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty