Start Arrow Wiadomości Arrow Parapety

Parapety

Wiele elementów przestało pełnić tylko i wyłącznie funkcję konstrukcyjną czy użytkową. Niektóre detale ukrywane dotąd za zasłonami, zastawiane meblami, przykrywane „nieśmiertelnymi” boazeriami zaczęły powracać z kilkudziesięcioletniego zesłania jako efektowna część naszych mieszkań. Jednym z nich jest parapet.

Jeszcze 15 lat temu wszyscy mieliśmy jeden rodzaj parapetu – betonowe lastryko – dominujące tak w mieszkaniach jak i w urzędach, szkołach, restauracjach. Ponieważ stare parapety były mało estetyczne, różniły się zazwyczaj tylko wymiarami i dodatkowo montowane były w oknach, w których nie było mowy o szczelności, zakrywaliśmy je grubymi zasłonami i ozdabialiśmy kwiatami doniczkowymi. Dzisiaj możemy przebierać w kształtach i materiałach z jakich są wykonane. Dobrze zaprojektowane i wykonane stają się jednym z głównych elementów ozdobnych naszego mieszkania.

Najbardziej popularnym materiałem, z którego aktualnie wykonuje się parapety wewnętrzne jest konglomerat – czyli kawałki kruszywa (dobieranego wg potrzeb) zatopione w żywicy. Ponieważ są one produkowane w formach możemy praktycznie dowolnie wybierać kształt elementu. Możemy również barwić żywicę oraz w dość prosty sposób obrabiać materiał (ciąć i szlifować). Materiał ten jest trwały, łatwy w konserwacji, a w przypadku wystąpienia uszkodzeń nietrudno go naprawić. Niestety daleko mu do szlachetności kamienia czy drewna. Jednak z racji na swoją cenę i walory estetyczne jest on bardzo dobrą alternatywą dla drogich materiałów naturalnych.

Parapety kamienne to prawdziwa „arystokracja” wśród elementów wykończeniowych naszego mieszkania. Do niedawna zarezerwowane były tylko dla bardzo zamożnych klientów, dzisiaj po pojawieniu się na rynku dużej ilości kamienia z Chin, warto się zastanowić nad tym materiałem. Z uwagi na wygląd, twardość i łatwość obróbki (a także częstość występowania) najczęściej stosujemy trzy rodzaje kamienia: marmur, granit i trawertyn. Montujemy je pojedynczo, często wykonując połączenia mozaikowe, lub warstwując kilka rodzajów i kolorów kamienia. Oczywiście kamień może być obrabiany tak, że uzyskany zostanie prawie dowolny kształt – musi on być jednak dobrze zaimpregnowany (zabezpieczony przeciwko odbarwieniom). Niestety kamień jest kruchy a powstałe uszkodzenia są trudne w naprawie – najczęściej muszą kończyć się wymianą elementu – pamiętajmy więc, by przy montażu parapetów kamiennych należycie rozplanować miejsca podparcia.

Parapety drewniane stanowią najstarszą odmianę parapetów. Postęp w impregnacji, barwieniu jak i łatwość w dostępie do drewna egzotycznego otwiera przed projektantami nowe możliwości. Ponieważ drewno jest materiałem poddającym się łatwo obróbce nie ma prawie w ogóle ograniczeń dotyczących kształtu faktury. Oczywiście drewno pracuje, więc trzeba dobrze wykończyć miejsca połączenia ze ścianami, jak również zadbać o ochronę przed wilgocią. Powinniśmy również unikać wykonywania parapetów drewnianych z jednego kawałka drewna – raczej wykorzystywać do tego celu elementy wielowarstwowe.

S.D.

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


grudzień 26, 2006
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty