Start Arrow Wiadomości Arrow "Rodzina na swoim" – od dziś niższe limity

"Rodzina na swoim" – od dziś niższe limity

Od dzisiaj limity cen na kredyt z dopłatą w Warszawie, Wrocławiu, Opolu, Olsztynie, Poznaniu i Kielcach są niższe. Dostępność kredytów zwiększy się jednak w Białymstoku, Bydgoszczy, Toruniu i Rzeszowie. Co ciekawe – limity cen w stolicy będą tej samej wysokości co w Toruniu i Bydgoszczy.

Znamy już limity cenowe w programie „Rodzina na swoim” dla 10 województw. Średni limit ceny metra kwalifikujący do rządowego wsparcia spada od dzisiaj o 1,59% dla miast wojewódzkich, a dla pozostałych obszarów spadek wynosi 1,64%. Zmiany w poszczególnych województwach są jednak bardzo zróżnicowane.

Podobne limity w Warszawie i w Toruniu

Wśród miast wojewódzkich największy spadek limitu ceny (o 8,3%) nastąpi w Opolu. Od dzisiaj jest tu możliwe nabycie nowego mieszkania (od dewelopera), którego cena nie przekroczy poziomu 3547,5 zł za metr. Oznacza to spadek o 321,5 zł wobec limitów obowiązujących we wrześniu.

Dla rynku wtórnego ceny kwalifikujące do dopłat będą jeszcze niższe. Dotychczas w Opolu było to 3095,2 zł za m kw., a od dzisiaj będzie to tylko 2838 zł za metr, co jeszcze bardziej utrudni zakupy z wykorzystaniem kredytu z dopłatą. Spory spadek zanotowany został także dla Olsztyna (o 7,1%). Od dziś można kupić na kredyt mieszkanie od dewelopera, o ile cena metra nie przekroczy 4235,5 zł za metr, a w przypadku używanego górna granica wyniesie 3388,4 zł za metr.

Niższe limity obowiązują już też w takich miastach, jak Warszawa, Poznań, Kielce czy Wrocław. W tym pierwszym różnica wynosi 1,9% i jeszcze bardziej utrudnia korzystanie z dofinansowanych kredytów. W stolicy będzie można kupić mieszkanie od dewelopera o ile cena metra nie przekroczy 5789,5 zł za metr. Na rynku wtórnym limitem będzie 4631,6 zł za metr. Oznacza to spadek względem limitów obowiązujących we wrześniu odpowiednio o 114,5 zł i 91,6 zł.

Co ciekawe zmiana doprowadziła prawie do zrównania limitów cen kwalifikujących do dopłat w Warszawie oraz Bydgoszczy i Toruniu (limit na runku pierwotnym będzie tam wynosił 5628 zł za m kw.). Jest to o tyle uderzająca sytuacja, że zgodnie z danymi Home Broker przeciętna cena transakcyjna w Warszawie to około 7 tys. zł za m kw., a w Bydgoszczy i Toruniu jedynie około 4 tys. zł za metr. W efekcie w dwóch ostatnich miastach przeważająca większość mieszkań była  oferowana przez właścicieli za cenę, która pozwalała na ich zakup z preferencyjnym kredytem – o ile spełniały inne wymagania programu (np. wiek kredytobiorcy, powierzchnia nieruchomości).

Wzrost limitów w czterech miastach

Limity cen kwalifikujące do dopłat wzrosły w Białymstoku, Rzeszowie, Bydgoszczy i Toruniu. W większości tych miast zmiany nie przekroczyły istotnie poziomu 2%. Od dziś  limit dla rynku pierwotnego wynosi w Białymstoku 3987 zł, w Rzeszowie 3787 zł, a w Toruniu i Bydgoszczy 5628 zł za metr.

Coraz trudniej zdobyć kredyt z dopłatą

Zmiany limitów cen wpływają wprost na to czy mieszkanie spełniające wymagania cenowe programu można znaleźć łatwiej czy trudniej. Warto zwrócić uwagę na przykład na Warszawę, gdzie spadek limitów spowodował, że przy obecnym poziomie cen znalezienie odpowiedniej nieruchomości będzie prawie niemożliwe.

We wrześniu takie oferty były głównie dostępne na rynku pierwotnym, gdzie 2% mieszkań spełniało wymagania cenowe (faktycznie w wyniku negocjacji transakcji z udziałem dofinansowanego kredytu zawieranych jest znacznie więcej). Od dziś takich lokali praktycznie w ofercie nie będzie.

Wzrost dostępności nastąpił natomiast w Toruniu i Bydgoszczy, ale nie jest  on imponujący, bo już we wrześniu był bardzo wysoki. Zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym obu tych miast dostępność nie przekroczy kilku procent.

 

Autor: Bartosz Turek, Jerzy Węglarz, Magdalena Piórkowska - Home Broker


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Październik 1, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: pokój dzienny