Start Arrow Wiadomości Arrow Tanie mieszkania? Tylko w małych miastach!

Tanie mieszkania? Tylko w małych miastach!

Zakup mieszkania za cenę niższą niż 200 000 zł w stolicy jest niemal niemożliwy. Dużo łatwiej jest w Kaliszu, Radomiu i Częstochowie. W niektórych miastach za 200 000 zł można kupić czteropokojowe mieszkanie!

Agencja nieruchomości Metrohouse przeanalizowała bazę 60 tysięcy aktualnych ofert nieruchomości oferowanych do sprzedaży przez doradców tej firmy pod kątem dostępności mieszkań w cenie niższej niż 200 tys. zł. Najwięcej takich ofert sprzedaży znajdziemy w miastach poniżej 300 tys. mieszkańców. Najtrudniejsza sytuacja jest w Warszawie, gdzie takie oferty pojawiają się niezwykle rzadko.

Duże miasta

Wśród największych analizowanych miast w najgorszej sytuacji są nabywcy mieszkań w Warszawie. Zaledwie 1 proc. ofert sprzedaży dotyczy mieszkań w cenie poniżej 200 tys. zł. – W tej cenie zdarzają się głównie kawalerki lub mieszkania dwupokojowe o metrażach nieznacznie przekraczających 30 m kw., mówi Piotr Kerner, dyrektor regionalny Metrohouse.

We Wrocławiu, Krakowie i Gdańsku odsetek takich mieszkań na rynku wynosi odpowiednio 4, 5 i 6 proc. Dość dużo tego typu lokali znajdziemy w Łodzi (35 proc.) i Bydgoszczy (44 proc.). Barbara Pieczkowska, dyrektor biura Metrohouse w Lublinie twierdzi, że w tej kwocie znajdziemy lokale w różnych lokalizacjach, od centrum miasta, aż po obrzeża, od starego budownictwa do budynków z ostatnich lat. – Większe metraże w dobrych i droższych dzielnicach będą wprawdzie do remontu, ale mniejsze mieszkania mogą być nawet w wysokim standardzie.

Średnie miasta

O wiele lepsza sytuacja występuje w mniejszych miejscowościach. Wśród analizowanych miast z przedziału 100-300 mieszkańców największe szanse na zakup mieszkania w cenie niższej niż 200 tys. zł mają kupujący z Kalisza (89 proc.) i Częstochowy (80 proc.). Sytuacja nie wygląda też źle w Radomiu, Legnicy i Elblągu. Wszędzie tam odsetek lokali dostępnych na rynku w cenie poniżej 200 tys. zł przekracza 60 proc. Przykładowo w Radomiu za taką kwotę możemy kupić nawet czteropokojowe mieszkanie w budynku z wielkiej płyty o metrażu 80 m kw. W zestawieniu słabo wypada Gdynia, gdzie tylko 9 proc. ofert jest wystawionych do sprzedaży w cenie niższej niż 200 tys. zł.

Małe miasta

Największy wybór najtańszych mieszkań znajdziemy w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców. Spośród lokalizacji, w których biura posiada Metrohouse najwięcej takich ofert znajdziemy w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie niemal wszystkie mieszkania kupimy w tym pułapie cenowym. – Za 200 tys. zł można kupić dwupokojowe mieszkanie w budynku z cegły w nowszym budownictwie, ale również znajdziemy oferty sprzedaży mieszkań czteropokojowych w budynkach z wielkiej płyty, mówi Krzysztof Czyż, dyrektor oddziału Metrohouse w Tomaszowie Mazowieckim.

Większych problemów z zakupem nie powinni mieć też klienci z Lubina, Głogowa i Piły. Po drugiej stronie stawki znajduje się drogi Sopot, gdzie tylko 4 proc. ofert ma cenę niższą niż 200 tys. zł. Problemy ze znalezieniem takich mieszkań będą mieć także klienci poszukujący lokum w miastach satelickich stolicy – w Pruszkowie i Legionowie to odpowiednio 9 i 15 proc. całej oferty.

 

(Źródło: Metrohouse & Partnerzy S.A., wybrane lokalizacje)

Autor: Metrohouse & Partnerzy


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Październik 2, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: katalog roślin