Start Arrow Wiadomości Arrow Rynek mieszkaniowy w III kwartale 2012 roku

Rynek mieszkaniowy w III kwartale 2012 roku

W pierwszym kwartale bieżącego roku, przed wejściem w życie ustawy deweloperskiej, wprowadzono do sprzedaży bardzo dużą ilość mieszkań, w związku z czym podaż była rekordowo wysoka. Miało to olbrzymi wpływ na dalszą sytuację na rynku mieszkaniowym.

Zgodnie z prognozą REAS liczba mieszkań w ofercie osiągnęła swoje średnioterminowe maksimum w II kwartale 2012 roku i z każdym kolejnym kwartałem powinna powoli  maleć. To, w jakim tempie zmaleje, będzie teraz zależało w większym stopniu od liczby sprzedawanych mieszkań, niż od podaży w nowych inwestycjach. W IV kwartale 2012 roku możemy oczekiwać niewielkiego wzrostu liczby zawartych umów, liczonego kwartał do kwartału, zwłaszcza dzięki efektowi wykorzystania ostatnich miesięcy działania programu „Rodzina na swoim”.

Sytuacja w otoczeniu rynku mieszkaniowego w III kwartale była zdecydowanie mniej sprzyjająca, niż kwartał wcześniej. Z GUS, rządu, instytucji finansowych i badawczych oraz mediów zaczęły napływać informacje o większym niż się spodziewano spowolnieniu polskiej gospodarki, spadku tempa wzrostu konsumpcji i płac realnych, zagrożeniach na rynku pracy. Niepokojące, choć nadal na dobrym poziomie były także ogłoszone pod koniec sierpnia informacje o kredytach hipotecznych, udzielonych w II kwartale.

Niezbyt korzystne były także sygnały napływające spoza Polski, zarówno te o obecnych problemach krajów południowej Europy, jak i te o prawdopodobnej recesji w bieżącym roku w strefie euro. Oczywiście, dla efektywnego popytu, widocznego w postaci zawieranych umów, zasadnicze znaczenie miała dostępność kredytów, a ta w zasadzie nie uległa w III kwartale istotnej zmianie w porównaniu z kwartałem poprzednim. Tym większa była i jest nadal z ich strony determinacja, by skorzystać z ostatniej okazji do zaciągnięcia kredytu wspieranego dotacją z budżetu

Podaż

Zgodnie z wynikami monitoringu REAS w III kwartale 2012 roku, w sześciu aglomeracjach o największej skali obrotów na rynku pierwotnym (Warszawa, Kraków,  Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Łódź) wprowadzono do sprzedaży prawie 6,4 tys. mieszkań, czyli dwa razy mniej, niż w poprzednim kwartale i zarazem najmniej od III kwartału 2009 roku.

Zatem, zgodnie z przewidywaniem, po rekordowym pod tym względem II kwartale, deweloperzy wyraźnie wyhamowali wprowadzanie na rynek nowych inwestycji. Jednak w okresie minionych czterech kwartałów wprowadzono do sprzedaży w tych miastach ponad 36 tys. mieszkań, czyli tylko o 6,5% mniej niż w okresie od IV kw. 2010 do III kw.
2011.

Warte jest także podkreślenia, że mieszkania, które pojawiły się w sprzedaży w III kwartale, w ogromnej większości nie były objęte wymogiem zapewnienia nabywcom rachunku powierniczego zgodnego z ustawą o ochronie praw nabywców. Były to bowiem najczęściej albo kolejne etapy już wcześniej realizowanych przedsięwzięć deweloperskich, albo też nowe inwestycje, w przypadku których deweloperzy spełnili przed 29 kwietnia, bez większego rozgłosu, formalny wymóg ogłoszenia sprzedaży, natomiast w praktyce rozpoczęli sprzedaż w III kwartale.

Popyt i ceny

W III kwartale 2012 roku liczba transakcji liczona łącznie dla sześciu rynków zmniejszyła się w porównaniu z II kwartałem 2012 roku o około 7% i wyniosła blisko 7,1 tys. mieszkań. Był to wynik słabszy od odnotowanego w poprzednich trzech kwartałach, ale lepszy niż przed rokiem. Trzeba pamiętać, że trzeci kwartał w roku zwykle przynosi niższą sprzedaż, ze względu na słabsze miesiące wakacyjne. Biorąc to pod uwagę, można ocenić wynik sprzedaży jako dobry.

Z pewnością pozytywny wpływ na sprzedaż wywarła wielkość i różnorodność oferty, jak również elastyczność cenowa sprzedających. Przeciętne ceny mieszkań w ofercie, a także ceny sprzedawanych jednostek nadal łagodnie spadały, natomiast bardziej dynamicznie zmniejszyły się ceny lokali wprowadzonych do sprzedaży w tym kwartale. Były one o blisko 16% niższe, niż ceny z I kwartału 2009 roku. Oprócz wysokiej podaży nietypowym czynnikiem przyczyniającym się do takiej polityki cenowej było niewątpliwie dostosowywanie poziomu cen w tańszych inwestycjach do limitów w ramach programu „Rodzina na swoim”.

 

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Październik 22, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty