Start Arrow Wiadomości Arrow Ostatnie dni "Rodziny na Swoim"

Ostatnie dni "Rodziny na Swoim"

Jeśli chcemy jeszcze złożyć wniosek o kredyt z dopłatą w programie „Rodzina na Swoim”, należy się pospieszyć – mamy na to jedynie 16 dni roboczych. Analitycy Home Broker przestrzegają jednak, że w praktyce tego czasu może być mniej.

Ustawa o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania mówi, że banki udzielają kredytów preferencyjnych na podstawie wniosków złożonych do 31 grudnia 2012 r. (art. 12a). Choć ustawa tego nie precyzuje, za moment złożenia wniosku można uznać jego przyjęcie przez pracownika banku. Tak też przepisy interpretuje większość banków udzielających kredytów z dopłatami, które odpowiedziały na ankietę Home Brokera.

Dziesięć na 16 banków, które wzięły udział w ankiecie, odpowiedziało, że będzie przyjmować wnioski w placówkach do ostatniego dnia grudnia. Dla kredytobiorców oznacza to, że o ile złożą w tym terminie komplet wymaganych dokumentów, ich wniosek zostanie rozpatrzony, choć oczywiście nie ma na tym etapie jeszcze pewności, że bank udzieli kredytu. Samo złożenie wniosku w placówce jest wystarczające dla: Pekao SA, BKO BP, Kredyt Banku, BZ WBK, mBanku i MultiBanku, BPH, Credit Agricole, Citi Handlowego i BNP Paribas.

Jakie problemy mogą się pojawić?

Pozostałe instytucje, tj. Alior, Millennium, Pocztowy, Eurobank, Getin Noble Bank i Nordea, wymagają, aby wnioski zostały nie tylko złożone przez kredytobiorcę, ale też zarejestrowane w systemie banku. W skrajnym przypadku, o ile bank ma scentralizowany system procesowania wniosków, może to oznaczać konieczność wysłania ich do innego miasta (nie wszystkie z wymienionych pięciu banków rejestrują wnioski w oddziałach).

Zatem złożenie wniosku 31 grudnia może wiązać się z ogromnym ryzykiem, że tego dnia wniosek nie zostanie już zarejestrowany w systemie. Choć banki zapewniają, że będą „stawać na głowie” żeby wszystkie wnioski zarejestrować, to problemem może okazać się np. ograniczona dostępność kurierów ostatniego dnia roku.

Nie czekaj do ostatniej chwili!

Dlatego jeśli ktoś chce mieć pewność, że nie straci ostatniej szansy ubiegania się o kredyt z dopłatami, powinien pomyśleć o złożeniu wniosku przynajmniej kilka dni przed końcem roku. Warto też jeszcze przed 1 stycznia udać się ponownie do banku i upewnić czy wniosek został zarejestrowany w systemie.

Kilka dni zapasu przyda się również w bankach, które teoretycznie nie wymagają rejestracji wniosków w systemie, bądź nie mają centralnego systemu procesowania wniosków – po pierwsze dlatego, że zainteresowanie „Rodziną na swoim” w ostatnich dniach roku jest bardzo duże, po drugie dlatego, że placówki banku mogą być 31 grudnia krócej otwarte, a po trzecie dlatego, że bank może zażądać dostarczenia jeszcze jakiegoś dokumentu (dotyczącego nieruchomości bądź sytuacji majątkowej kredytobiorców).

Dlaczego warto skorzystać z dopłat?

Rodzina, która chciałaby zbudować za 810 tys. zł dom w Warszawie o powierzchni 140 m kw. i sfinansować go takim kredytem, może otrzymać z budżetu w sumie ponad 108 tys. zł (100% LtV, 30 lat spłaty). Gdyby ta sama rodzina chciała kupić 50-metrowe, nowe mieszkanie w Warszawie, w formie dopłat mogłaby otrzymać ponad 77 tys. zł.

Autor: Katarzyna Siwek - Home Broker


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Grudzień 12, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty