Start Arrow Wiadomości Arrow "Mieszkanie dla Młodych" – najważniejsze informacje

"Mieszkanie dla Młodych" – najważniejsze informacje

Przed nami ostatnie dni, podczas których możemy skorzystać z dopłat do kredytów w ramach programu „Rodzina na Swoim”. Optymistyczny wariant zakłada, że już w połowie 2013 r. zastąpi go program „Mieszkanie dla Młodych”. Oto najważniejsze informacje na jego temat.

Na czym polega program?

Program „Mieszkanie dla młodych” to nowy program polegający na dopłatach do kredytów udzielonych na zakup pierwszego mieszkania z rynku pierwotnego. Ma on w pewnym stopniu zastąpić wygaszany program „Rodzina na Swoim”.

Dla kogo jest przeznaczony?

Program skierowany jest  do  rodzin, osób samotnie wychowujących dzieci i singli. Wiek beneficjentów ograniczony jest 35 latami oraz brakiem aktu własności innej nieruchomości mieszkalnej.

Jaką nieruchomość możemy kupić w ramach programu?

Nieruchomość przedstawiona do finansowania kredytem preferencyjnym musi spełniać następujące warunki:

a) będzie mieszkaniem z rynku pierwotnego;

b) powierzchnia użytkowa nieruchomości nie może przekraczać 75 mkw., przy
czym państwo dopłaci wówczas nie do całości, ale tylko do 50 mkw. w przypadku
rodzin oraz 30 mkw. dla singli;

c) cena nabycia nie może przekroczyć wskaźnika 1,0 wartości odtworzeniowej
1 mkw. w każdym województwie.

Jaką kwotę otrzymamy?

Wysokość dopłat zależy od wielkości rodziny. Rodziny bez dzieci otrzymają 10% dopłaty. Rodziny z  przynajmniej jednym dzieckiem otrzymają dodatkowe 5%. Kolejne 5% dopłaci Państwo, jeśli w ciągu 5 lat od momentu zakupu mieszkania przyjdzie na świat trzecie, lub  kolejne dziecko  jeśli rodzina już liczyła troje dzieci. Maksymalna dopłata może wynieść zatem 20%.

Kiedy program wejdzie w życie?

Rząd chciałby, żeby program Mieszkanie dla Młodych  wszedł w życie w połowie 2013 r., ale bardziej realny wydaje się początek 2014 r.

Na jakim etapie są prace nad programem?

Program „Mieszkanie dla Młodych” to na razie jedynie koncepcja. Przed nim cała ścieżka uzgodnień społecznych i międzyresortowych oraz proces legislacyjny. Jak uczą wcześniejsze  doświadczenia może on w ich toku ulec bardzo dużym zmianom.

Jakie są przewidywane limity cenowe?

Program „Mieszkanie dla Młodych” przewiduje kontynuację ustalania limitów cenowych w oparciu  o wskaźniki przeliczeniowe kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Nadal zatem widoczny będzie brak skorelowania tych limitów z realnym poziomem cen mieszkań w danym mieście czy województwie.

Analizie dopasowania limitów cenowych do aktualnych poziomów cenowych na rynku poddano siedem miast: Warszawę, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Łódź oraz Katowice. Do miast, w których mieszkań spełniających zakładane warunki uzyskania dopłaty byłoby relatywnie najwięcej zaliczyć można m.in. Gdańsk i Łódź.

Jak szacują analitycy Działu Badań i Analiz Emmerson  kryteria na dzień dzisiejszy spełniałoby około 30% całej aktualnej oferty deweloperów budowanej w różnych częściach tych miast. We Wrocławiu oraz Poznaniu kryteria spełniałoby około 10 – 12% oferty mieszkań deweloperskich. W Krakowie aktualne kryteria programu spełniałoby zaledwie 1% oferty na rynku pierwotnym.

(Wyliczenia w oparciu o aktualne ceny mieszkań i poziomy wskaźników przeliczeniowych, źródło: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.)

(Źródło: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.)

Ocena eksperta

Według ekspertów z firmy Emmerson S.A. Program „Mieszkanie dla Młodych”  to krok w dobrym kierunku. Wraz z zapowiedzią  wygaszenia „Rodziny na swoim”  uwidoczniła się potrzeba wprowadzenia nowych systemowych rozwiązań, które zwiększą szansę na zakup
mieszkania przez młode osoby będące u progu kariery zawodowej. Nowy program należy ocenić jako mniej korzystny dla beneficjentów. Wstępne  analizy opłacalności korzystania z obu programów wskazują na wyższą finansową  korzyść w ramach „Rodziny na swoim”.

Program „Mieszkanie dla Młodych” nie będzie dostępny na rynku wtórnym. W tym kontekście  państwo wspiera budownictwo mieszkaniowe, które jest ważnym  sektorem gospodarki absorbującym krajowe zasoby siły roboczej. W ten sposób  rozwija się nie tylko branża deweloperska, ale również budowlana, wykończeniowa  czy produkcja materiałów budowlanych. Rozwój budownictwa mieszkaniowego bezpośrednio przekłada się na wyższe wpływy do budżetu państwa z podatków CIT oraz VAT.

Z drugiej strony pokrzywdzeni będą mogli się czuć mieszkańcy mniejszych  miejscowości, gdzie rynek deweloperski nie istnieje lub jest słabo rozwinięty, Ustawodawca nie wyeliminował najpoważniejszych błędów zarzucanych poprzedniemu programowi, które z czasem przyczyniły się do wypaczenia jego  podstawowego celu.  Nie bez przyczyny wygaszany program określano mianem „Deweloperzy na swoim”. W powszechnej opinii był on czynnikiem stymulującym sprzedaż nowych mieszkań i hamującym spadki ich cen.  Głównym zarzutem jest fakt, iż limity cenowe ustalane są w oparciu o wskaźniki przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni, które  w dużym stopniu bazują na danych raportowanych przez deweloperów.

Dane te nie są de facto w żaden sposób weryfikowane. Można wyobrazić sobie sytuację, w której deweloperzy zainteresowani wzrostem  limitów będą zawyżać koszty budowy w formularzach przesyłanych do Głównego  Urzędu Statystycznego. Podobnie jak w przypadku „Rodziny na swoim” nowy program może być czynnikiem, który powstrzyma spadki cen mieszkań deweloperskich, które nastąpiłyby na skutek rynkowej gry popytu i podaży. Inną konsekwencją programu jest prawdopodobny spadek cen mieszkań na rynku wtórnym, gdzie dopłaty nie będą dostępne.  Sprzedający będą zmuszeni do obniżenia swoich oczekiwań finansowych, by ich oferta była konkurencyjna względem mieszkań deweloperskich nabywanych z dopłatą w wysokości 10-20%
ceny.

Autor: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.


Wszystkie komunikaty (6586)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Grudzień 19, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: rynek