Start Arrow Wiadomości Arrow Inwestycje mieszkaniowe w 2012 roku – podsumowanie

Inwestycje mieszkaniowe w 2012 roku – podsumowanie

W ostatnim miesiącu 2012 roku liczba rozpoczynanych inwestycji mieszkaniowych spadła o ponad 50%. Jak wynika z danych GUS, liczba mieszkań oddanych do użytkowania wzrosła o 29,5% względem roku ubiegłego, jednak rozpoczętych projektów było o wiele mniej.

Już po raz siódmy dane GUS o budownictwie mieszkaniowym pokazują, że nie przybywa nowych inwestycji mieszkaniowych. Jest to efekt wprowadzenia tzw. „ustawy deweloperskiej”, końca działania programu „Rodzina na swoim” oraz prognoz dotyczących spowolnienia dynamiki wzrostu rodzimego PKB. Z punktu widzenia deweloperów ograniczanie nowych inwestycji jest działaniem racjonalnym, szczególnie biorąc pod uwagę, że wciąż mają oni bardzo dużą ofertę, z której mogą wybierać nabywcy.

Zgodnie z danymi REAS, na koniec III kwartału łączna liczba mieszkań znajdujących się w ofercie deweloperów na sześciu największych rynkach (Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Trójmiasto, Łódź) wynosiła 56 tysięcy. W latach 2008 – 2010 podaż (mierzona na koniec kwartału) w tych miastach nie przekraczała 40 tys.

Zakończonych inwestycji coraz więcej…

Po niewielkiej przerwie w październiku 2012 r. widać, że wyniki deweloperów w zakresie oddawania mieszkań do użytkowania, wciąż pokazują pozytywne dynamiki. Trend taki widać już od 16 miesięcy. W grudniu firmy budujące mieszkania oddały ich do użytkowania 8 tys. sztuk. To o 18,4% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Gdyby wziąć natomiast pod uwagę dane za cały 2012 rok, to okazałoby się, że w przypadku deweloperów progres wyniósł 29,4%. Deweloperzy oddali bowiem w zeszłym roku do użytkowania 63,2 tys. nowych lokali.

… za to coraz mniej inwestycji rozpoczętych

Pozytywnych danych próżno jednak szukać w zakresie rozpoczynanych inwestycji. W grudniu deweloperzy rozpoczęli budowę 2656 mieszkań. Jest to wynik o 52,4% gorszy niż w analogicznym okresie przed rokiem. Rozciągając horyzont analizy na dane z całego zeszłego roku obserwowany spadek aktywności deweloperów w sferze rozpoczynanych inwestycji nie jest tak duży i wynosi 11,3% względem 2011 r. Należy jednak podkreślić, że negatywne odczyty w tym zakresie pogłębiają się już od czerwca zeszłego roku.

Co z pozwoleniami na budowę?

Podobna sytuacja ma miejsce w zakresie danych o liczbie mieszkań, na których budowę wydano deweloperom pozwolenia. W grudniu było ich o 18,9% mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. W dwunastym miesiącu 2012 roku wydano pozwolenia na budowę 5,9 tysięcy mieszkań. Gdyby wziąć natomiast pod uwagę dane cały zeszły rok, to w przypadku deweloperów (w badanym okresie otrzymali oni pozwolenia na 72,2 tys. mieszkań) regres wyniósł 11,7%.

Trendy w całym sektorze budownictwa mieszkaniowego

GUS dane o budownictwie mieszkaniowym rozbija na 4 kategorie inwestorów:
1. Inwestorów indywidualnych,
2. Deweloperów,
3. Spółdzielnie,
4. Pozostałych inwestorów (budownictwo komunalne, zakładowe i społeczne czynszowe)

W całym sektorze budownictwa mieszkaniowego wyniki w grudniu można ocenić pozytywnie jedynie w zakresie oddawania nieruchomości do użytkowania. W dwunastym miesiącu zeszłego roku oddano do użytkowania 17,8 tys. mieszkań, czyli o 8% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Łącznie przez cały zeszły rok oddano do użytkowania 152,5 tys. mieszkań co oznacza progres na poziomie 16,5%.

Gorzej ocenić można dokonania w zakresie rozpoczynanych inwestycji i liczby otrzymanych pozwoleń. W grudniu wszyscy gracze na tym rynku rozpoczęli budowę 5,5 tys. mieszkań. Był to wynik o 39,7% gorszy niż przed rokiem. Większa skłonność do uzyskiwania pozwoleń wśród osób fizycznych niż deweloperów spowodowała, że regres na całym rynku nie jest aż tak dotkliwy jak w przypadku firm budujących mieszkania na sprzedaż. Wszyscy inwestorzy otrzymali bowiem w grudniu pozwolenia na budowę 11,8 tys. mieszkań, czyli o 22,7% mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Gdyby wziąć natomiast pod uwagę dane za 12 miesięcy zeszłego roku, to na całym rynku wynik (165,1 tys. mieszkań) jest gorszy niż w 2011 roku o 10,3%.

Autor: Bartosz Turek - Home Broker


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Styczeń 21, 2013
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: drzewka, krzewy i pnącza liściaste