Start Arrow Wiadomości Arrow Polskie firmy budowlane – raport

Polskie firmy budowlane – raport

Firma Deloitte przeprowadziła badanie na temat dojrzałości zarządzania projektami budowlanymi przez firmy realizujące tymczasowe kontrakty budowlane w Polsce. Wyniki badania przedstawione zostały w raporcie „Polskie firmy budowlane 2012”.

Badanie zostało przeprowadzone w oparciu o kwestionariusz samooceny, skierowany do osób zarządzających bądź obejmujących kluczowe stanowiska kierownicze w grupie największych podmiotów sektora budowlanego w Polsce. Oto najważniejsze wnioski z badania:

  • Wiele firm budowlanych działających na polskim rynku jest dobrze przygotowana do trudniejszych warunków rynkowych, o czym świadczy ich wysoka ocena poziomu dojrzałości zarządzania projektami budowlanymi. Spółki budowlane mają świadomość najlepszych praktyk i starają się je stosować w swojej działalności.
  • Obszary zarządzania projektami budowlanymi o najwyższym poziomie dojrzałości to wg badanych firm budowlanych: zarządzanie realizacją wymogów bezpieczeństwa oraz zarządzanie kosztami.
  • Najważniejsze obszary wymagające usprawnień to: zarządzanie ryzykiem oraz zintegrowane zarządzanie projektem.
  • Najniższym poziomem dojrzałości procesów zarządzania charakteryzują się spółki nienotowane na GPW, sklasyfikowane w  grupie firm o najmniejszych przychodach (do 150mln PLN) i których kapitał ma źródło w Polsce. Z kolei najwyższym poziomem dojrzałości w procesie zarządzania projektami budowlanymi charakteryzują się podmioty notowane na GPW o przychodach powyżej 500mln PLN z zagranicznym źródłem pochodzenia kapitału.
  • Jak wynika z badania, spółki z rozwiniętymi technikami zarządzania projektami cieszą się lepszą pozycją na rynku i wynikami finansowymi. Inwestycja w poprawę dojrzałości zarządzania projektami budowlanymi powinna się więc bezpośrednio przełożyć na lepsze wyniki w zarządzaniu kosztami, czasem oraz poprawić wiarygodność na rynku.

Badanie, którego rezultatem są wnioski zawarte w raporcie, zostało przygotowane i przeprowadzone w oparciu o metodologię Project Management Body of Knowledge (PMBoK) opublikowaną przez Project Management Institute i zatwierdzoną przez American National Standards Institute.  Patronat honorowy nad badaniem objął Polski Związek Pracodawców Budownictwa. Pełna wersja raportu dostępna jest na stronie firmy Deloitte po zarejestrowaniu się.

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Styczeń 28, 2013
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: klimatyzacja i wentylacja w domu