Start Arrow Wiadomości Arrow Budynki wielorodzinne – do kogo należy się zwrócić, gdy śnieg zalega na dachu?

Budynki wielorodzinne – do kogo należy się zwrócić, gdy śnieg zalega na dachu?

Za utrzymanie budynku we właściwym stanie technicznych odpowiedzialni są właściciel i zarządca budynku. Wszyscy jednak lokatorzy zainteresowani są bezpieczeństwem, zarówno budynku, jak i swoim własnym. Do kogo mogą się zwrócić, jeśli śnieg zalega na dachu i zagraża mieszkańcom?

Zawsze łatwiej usunąć świeży śnieg niż taki, który zalega od wielu dni. Prawo budowlane nie określa jednak, jak często dach ma być odśnieżany. Wskazuje natomiast, że właściciel czy zarządca budynku jest odpowiedzialny za to, by budynek był utrzymany we właściwym stanie technicznym.

Jeżeli mieszkańcy budynku są zaniepokojeni, że sople niebezpiecznie zwisają z dachu, a pokrywa śnieżna może zagrażać konstrukcji budynku, powinni przede wszystkim zgłosić się do zarządcy i przypomnieć mu o jego obowiązkach.

Brak reakcji zarządcy czy właściciela wymaga zwrócenia się mieszkańców do służb interwencyjnych: straży pożarnej, straży miejskiej czy policji. Mogą również zwrócić się bezpośrednio do nadzoru budowlanego, szczególnie, gdy istnieje zagrożenie dla konstrukcji dachu. Nadzór budowlany kontroluje przestrzeganie przepisów prawa budowlanego, a więc również to, czy zarządcy i właściciele wywiązują się ze swoich obowiązków.

Niewłaściwe utrzymanie i użytkowanie obiektu budowlanego oraz nie zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania zagrożone jest grzywną nie mniejszą niż 100 stawek dziennych, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Obowiązek odśnieżania leży również po stronie właścicieli domów jednorodzinnych. Oni także odpowiadają za odśnieżanie chodnika, przylegającego bezpośrednio do ogrodzenia nieruchomości.

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Luty 22, 2013
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty