Start Arrow Wiadomości Arrow Bankowcy nie przewidują na razie złagodzenia polityki kredytowej

Bankowcy nie przewidują na razie złagodzenia polityki kredytowej

21 lutego br. odbyła się konferencja prasowa Związku Banków Polskich. Z omawianej nań ankiecie wynika, że niemal dwie trzecie ankietowanych dyrektorów placówek bankowych przewiduje ten rok za gorszy w porównaniu do zeszłego dla bankowości hipotecznej.

Optymistami, prognozującymi poprawę sytuacji w bankowości hipotetycznej jest tylko 7% badanych bankowców, 30% uważa, że zmian nie będzie.

Aktualne regulacje dotyczące wyliczania zdolności kredytowej i kryteria udzielania kredytów hipotecznych w obecnej sytuacji rynkowej w większości zostały ocenione jako odpowiednie, dlatego też połowa badanych nie przewiduje złagodzenia polityki kredytowej. 39% ankietowanych uważa kryteria za zbyt rygorystyczne.

KNF chce poluzować jednak zasady obliczania zdolności kredytowej narzucone instytucjom finansowym. Pozytywne zmiany będą wynikały z wielu czynników. W najbliższych tygodniach wejść w życie powinny nowe Rekomendacje T i S, które zliberalizują nieco zasady liczenia zdolności kredytowej. Według propozycji Komisji Nadzoru Finansowego zdolność będzie liczona dla maksymalnie 30-letniego, a nie jak do tej pory 25-letniego okresu spłaty. Oznacza to wzrost maksymalnych kwot kredytów o około 6-8 procent.

Bankowcy prognozujący zmiany mają podzielone zdanie  w kwestii daty, w której polityka kredytowa banków zostanie złagodzona – 15% stawia na drugi kwartał tego roku, 24% na trzeci kwartał, zaś 11% uważa, że nastąpi to dopiero w czwartym kwartale.

Autor: Związek Banków Polskich


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Luty 25, 2013
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty