Start Arrow Wiadomości Arrow Większa zdolność kredytowa – kwota kredytu wzrosła o 42 tys. zł

Większa zdolność kredytowa – kwota kredytu wzrosła o 42 tys. zł

W lutym przeciętna marża kredytów w złotych nie uległa zmianie, nadal wynosi 1,49%. Wbrew pozorom banki w tym czasie dokonywały jednak wielu zmian. Zaobserwowaliśmy aż 5 podwyżek i 4 obniżki. Największe zmiany wprowadził BOŚ (+0,3 pkt. proc.) i Alior Bank (+0,25 pkt. proc.). Ta ostatnia zmiana jest o tyle istotna, że w ostatnich miesiącach oferta Aliora była na szczycie naszego zestawienia z marżą 1,1%. Obecnie liderem został Credit Agricole z marżą wynoszącą 1,15%.

Choć przeciętna marża się nie zmieniła, to po raz kolejny spadło oprocentowanie kredytów hipotecznych. Obecnie przeciętna jego wartość wynosi już tylko 5,3%, a niedługo zapewne spadnie poniżej 5%. Wynika to z obniżek stóp procentowych NBP (łącznie o 1,5 pkt. proc.), które wywołały spadek stawki WIBOR 3M do nienotowanego jeszcze poziomu 3,46%. Nie wszystkie banki już uwzględniły to w podanym oprocentowaniu. Z tego właśnie względu w kolejnych miesiącach będziemy obserwowali dalsze obniżki oprocentowania.

Niższe oprocentowanie oznacza oczywiście spadek rat. Od września  rata nowoudzelonego kredytu na kwotę 300 000 zł na 30 lat spadła o 227 zł (czyli o 12%). Dzięki temu wzrosła dostępna kwota kredytu w złotych. Jeszcze we wrześniu 4-osobowa rodzina z dochodem 8 tys. zł netto mogła liczyć na 632 tys. zł. Obecnie zdolność kredytowa wynosi już 674,8 tys. zł. Dostępna kwota kredytu wzrosła więc w tym czasie aż o ok. 42 tys. zł.

(Dotyczy 4-osobowej rodziny z dochodem 8 tys. zł netto, średnie. Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera)

W przypadku nowoudzielanych kredytów walutowych niewiele się zmieniło. Końcówka lutego i początek marca przyniósł natomiast dobre wiadomości dla tych, którzy już spłacają kredyty w euro i we frankach. Jeszcze 26 lutego kurs franka wynosił bowiem 3,42 zł, a obecnie już tylko 3,34 zł. W ciągu  kilkunastu dni kurs obniżył więc ratę w wysokości 500 CHF o 40 zł. W przypadku euro również można mówić o spadku raty, ale tylko jeśli porównamy ją z poziomem nie wcześniejszym niż koniec stycznia. Z drugiej jednak strony obecny kurs (4,13 zł) nadal jest istotnie wyższy niż na początku roku (ok. 4,06 zł).

Tab.1 – 10 najtańszych kredytów w PLN z wkładem własnym

(Tab. 1 - Kredyt na kwotę 300 tys. zł, wkład własny 25%, o pozycji decyduje poziom oprocentowania. Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera)

Tab. 2 – 10 najtańszych kredytów w PLN bez wkładu własnego

(Tab. 2 - Kredyt na kwotę 300 tys. zł, wkład własny 0%, o pozycji decyduje poziom oprocentowania. Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera)

Tab. 3 – Kredyty w EUR z wkładem własnym

(Tab. 3 - Kredyt na kwotę 300 tys. zł, wkład własny 25%, o pozycji decyduje poziom oprocentowania. Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera)

Tab. 4 – Kredyty w EUR bez wkładu własnego

(Tab. 4 - Kredyt na kwotę 300 tys. zł, wkład własny 0%, o pozycji decyduje poziom oprocentowania. Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera)

Autor: Jarosław Sadowski
Główny Analityk
Expander Advisors Sp. z o.o.
Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 11, 2013
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty