Start Arrow Wiadomości Arrow Dobry czas na budowę domu! Ceny działek budowlanych są niższe

Dobry czas na budowę domu! Ceny działek budowlanych są niższe

Wiosna to jeden z najlepszych momentów na zakup działki budowlanej. Ta pora roku nie tylko daje możliwość przyjrzenia się w jakim stanie znajduje się teren po wiosennych roztopach, jaki jest do niego dojazd, ale również po zimowym zastoju, ceny są nieco niższe. Analiza cen od 2008 roku wykazuje, że ziemia najbardziej potaniała poza aglomeracjami. Jednak również w największych miastach, w tym w Warszawie, gdzie ceny były najbardziej przeszacowane, widać spadek w stosunku do 2008, kiedy ceny były najwyższe (930 złotych za metr w Warszawie).

Najtańsze działki budowlane na terenach miast wojewódzkich można znaleźć w Opolu, Kielcach, Olsztynie, gdzie średnie ceny kształtują się na poziomie 145-150 złotych za metr kwadratowy. Warszawa jest jak zwykle najdroższą lokalizacją, ale w przypadku działek budowlanych dysproporcje między stolicą a pozostałymi aglomeracjami są wyjątkowo duże. Średnia cena warszawska jest ponad dwukrotnie wyższa od poznańskiej i krakowskiej i niemal 6 razy w porównaniu z najtańszymi lokalizacjami.

W porównaniu ze zmianami cen ofertowych mieszkań, działki potaniały w niewielkim stopniu. Aktualnie na całym rynku nieruchomości panuje recesja, kupujących nie ma wielu, również w segmencie działek budowlanych. Możliwe są więc negocjacje cenowe, a ich margines może być nie mniejszy niż w przypadku mieszkań czy domów i sięgać nawet 20-30% ceny wyjściowej. Większe upusty można uzyskać na terenach oddalonych o co najmniej 20-30 km od granic dużych miast.

Średnie ceny ofertowe działek budowlanych

(Średnie ceny ofertowe działek budowlanych do 2000 M2 w IV kwartale 2012 i I kwartale 2013. Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera)

Autor: Marta Kosińska
Ekspert Szybko.pl Sp. z o.o.
Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 12, 2013
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogrodzenia i nawierzchnie