Start Arrow Wiadomości Arrow Silny wiatr przyczyną katastrof budowlanych w 2012 roku

Silny wiatr przyczyną katastrof budowlanych w 2012 roku

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego opublikował raport katastrof budowlanych, które wydarzyły się w 2012 roku. Wynika z niego, że w 2012 roku zarejestrowano 426 katastrof budowlanych, tj.o 222 katastrofy mniej niż w roku poprzednim i o 305 mniej niż w roku 2010.

Według Prawa budowlanego, katastrofa budowlana to niezamierzone, gwałtowne zniszczenie obiektu budowlanego lub jego części, a także konstrukcyjnych elementów rusztowań, elementów formujących, ścianek szczelnych i obudowy wykopów (art. 73 ust. 1 ustawy – Prawo budowlane).

W 2012 roku zarejestrowano 426 katastrof budowlanych, tj.o 222 katastrofy mniej niż w roku poprzednim i o 305 mniej niż w roku 2010. Katastrofy budowlane odnotowano we wszystkich województwach, od 5 w woj. lubelskim, lubuskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim do aż 88 w woj. mazowieckim.

(Obiekty budowlane, które uległy katastrofom budowlanym w 2012 r. Źródło: GUNB)

(Kubatura obiektów budowlanych, które uległy katastrofom budowlanym w 2012 r. Źródło: GUNB)

Katastrofy budowlane dzielone są na dwie kategorie: I – obejmującą katastrofy nie wynikające ze zdarzeń losowych i II – obejmującą przyczyny losowe, który są działania sił natury (powodzie, silne wiatry, obfity śnieg, uderzenie pioruna), jak również wybuch gazu, uderzenia samochodu w budynek, wybuch kotłów c.o. itp.

Z raportu wynika, że 345 katastrof budowlanych nastąpiło w wyniku zdarzeń losowych. W stosunku do 162 z nich zakończono postępowanie wyjaśniające, po którym ustalono m.in., że 120 katastrof było wywołanych bardzo silnym wiatrem – najwięcej w woj. podlaskim i kujawsko-pomorskim.

(Elementy obiektów budowlanych objętych zniszczeniem podczas katastrof budowlanych w 2012 r. Źródło: GUNB)

Z danym GUNB wynika, że w katastrofach budowlanych w 2012 roku poszkodowanych zostało 80 osób, w tym 17 osób zginęło, a 63 osoby odniosły rany.

Pełen raport na stronach GUNB (www.gunb.gov.pl)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 21, 2013
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: schody i balustrady w domu