Start Arrow Wiadomości Arrow Budowlanka po I kwartale – ciężko, ale z optymizmem

Budowlanka po I kwartale – ciężko, ale z optymizmem

W okresie styczeń–marzec br. obserwowano we wszystkich działach budownictwa znaczny spadek sprzedaży – wynika z najnowszego raportu GUS-u „Informacja o sytuacji społeczno-gospodarczej kraju w I kwartale 2013 r.”

W marcu br. spadek produkcji budowlano-montażowej w skali roku był bardziej znaczący niż w dwóch poprzednich miesiącach i wyniósł 18,5% (wobec 11,4% w lutym br.), na co wpływ miały m.in. gorsze niż przed rokiem warunki atmosferyczne.

Wśród przedsiębiorstw zajmujących się robotami budowlanymi specjalistycznymi w porównaniu z okresem styczeń–marzec ub. roku największy spadek obserwowano w przedsiębiorstwach zajmujących się rozbiórką i przygotowaniem terenu pod budowę (o 35,8%).

Niższa niż przed rokiem była również produkcja w podmiotach specjalizujących się w pozostałych specjalistycznych robotach budowlanych (o 18,2%) oraz wykonujących instalacje elektryczne, wodnokanalizacyjne i pozostałe instalacje budowlane (o 7,5%). Niewielki wzrost produkcji obserwowano natomiast w przedsiębiorstwach wykonujących głównie roboty budowlane wykończeniowe (o 0,2%).

Z raportu GUS-u wynika, że po zimie ogólny klimat koniunktury w budownictwie jest nadal ujemny, jednak nieco lepszy niż w poprzednich miesiącach. Badane firmy budowlane przewidują spadek cen realizacji robót budowlano-montażowych, ale poprawiły się pesymistyczne przewidywania dotyczące portfela zamówień na rynku krajowym. Firmy deklarują, że zapowiadane przez nie redukcje zatrudnienia mogą być mniej znaczące od planowanych przed miesiącem.

(Budowlanka po I kwartale - ciężko, ale z optymizmem)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Maj 8, 2013
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: uncategorized