Start Arrow Wiadomości Arrow Ile wydamy na wakacyjne kwatery?

Ile wydamy na wakacyjne kwatery?

Do wakacji pozostało już zaledwie kilkanaście dni. Stajemy więc przed dylematem: dokąd w tym roku? Zmienna pogoda w kraju powoduje, że szukamy słońca i wypoczynku zagranicą. Z drugiej strony coraz bardziej skrupulatna kalkulacja domowych budżetów oraz informacje o bankrutujących  biurach podróży skłaniają do samodzielnego organizowania wyjazdów wakacyjnych.

Podstawą dobrze zorganizowanego wyjazdu jest dobra baza noclegowa i wypadowa. W ciągu ostatnich 15 lat polska baza noclegowa zyskała zarówno wiele nowych miejsc jak i podniosła jakość i standard. Praktycznie we wszystkich miejscowościach turystycznych, na atrakcyjnych krajobrazowo terenach i w dużych miastach, istnieje szereg możliwości zakwaterowania na jeden, dwa czy kilkanaście dni.

Wynajem krótkookresowy to odrębna i rządząca się swoimi prawami część rynku nieruchomości. Na podstawie ofert, zamieszczonych w dedykowanym ofertom krótkookresowym serwisie www.szybkowakacje, policzone zostały koszty  zakwaterowania jednej osoby na jedną noc w różnych rejonach Polski. W zestawieniu tym nie znalazły się hotele, lecz przede wszystkim pensjonaty, kwatery agroturystyczne i prywatne a także mieszkania wynajmowane na okres krótszy niż miesiąc.

Średni koszt noclegu w Polsce wynosi około 54zł. Oznacza to, że 4 osobowa rodzina, na samo zakwaterowanie na okres dwóch tygodni, musi przeznaczyć średnio około 3 000 złotych. Ceny kwater w różnych regionach Polski są bardzo zróżnicowane. W Bieszczadach i Beskidach nocleg kosztuje średnio 27zł, czyli tylko połowę średniej krajowej. Innymi atrakcyjnymi cenowo regionami są Podlasie i Ziemia Lubuska. Najdrożej jest na Pomorzu, gdzie średnio za nocleg trzeba zapłacić około 70 złotych. Do grupy najdroższych lokalizacji należą również: Mazowsze i Wielkopolska, gdzie trzeba liczyć się z kosztem 60 złotych za dobę.

Koszty noclegów są pochodną popularności danego regionu, wielkości i standardu istniejącej tam bazy oraz połączeń komunikacyjnych z resztą kraju. Najtaniej będzie, jeśli zaplanujemy wakacje bądź krótki weekendowy wyjazd w Bieszczady czy na Podlasie. W przypadku Bieszczad wynika to z ich położenia na krańcu Polski i niełatwej komunikacji. Natomiast niskie ceny na Podlasiu to efekt stosunkowo niewielkiej popularności tego rejonów wśród polskich turystów.

Dzięki bogatej ofercie ceny w całej Polsce są konkurencyjne. W wielu rejonach kraju można znaleźć noclegi już za 10 złotych za noc, w tym nawet na Pomorzu. Zdecydowanie bardziej zróżnicowane są ceny maksymalne – zamykają się w widełkach od 70 do 550 złotych. 550 złotych, za nocleg dla jednej osoby, trzeba zapłacić wynajmując niewielki apartament w stolicy lub w Poznaniu (przy czym należy jeszcze raz nadmienić, iż nie są tu brane pod uwagę hotele). Tak duże dysproporcje to efekt nie tylko dużej liczby turystów odwiedzających te miasta, lecz również przyjeżdżających tam biznesmenów.

Koszty mogą być oczywiście niższe, jeśli zatrzymamy się w jednym miejscu na dłuższy pobyt. Większość właścicieli oferuje 10-15% obniżki cen.

(Średnie koszty noclegu dla 1 osoby. Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera)

Polecamy:

Autor:
Marta Kosińska
Ekspert Szybko.pl Sp. z o.o.

Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 12, 2013
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca ALANYA Gray

  • Kinkiet EMMA PINK

  • Lampa wisząca Galaxy 1643

  • Lampa stojąca VIRGO Grey II

  • Kinkiet ALANYA White

  • Nowoczesny plafon LED z pilotem Melos DL-F37T

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo