Start Arrow Wiadomości Arrow Najtańsze kredyty, marże, oprocentowania

Najtańsze kredyty, marże, oprocentowania

Miniony miesiąc przyniósł kilka istotnych zmian w zakresie ofert kredytów hipotecznych. Niestety aż 5 banków zdecydowało w tym czasie o podwyższeniu marży kredytów w złotych z wkładem własnym. Największą  zmianę wprowadził Alior Bank. W wyniku zakończenia promocji marża wzrosła tam z 1,25% aż do 2,2%.

W innym banku zaobserwowaliśmy jednak istotną obniżkę marży. Bank Pocztowy przed miesiącem nie mieścił się nawet w pierwszej dziesiątce ofert z wkładem własnym. Obecnie zajmuje pierwsze miejsce, gdyż  oferuje marżę na poziomie 1,2%. Co ciekawe taką marże przyznaje nawet w przypadku kredytów bez wkładu własnego. Dla przypomnienia w czerwcu najniższa marża na jaką można było liczyć finansując zakup nieruchomości w 100% za kredyt wynosiła 1,5%.

(Dotyczy kredytu na kwotę 300 tys. zł, wkład własny 25%, mediany.)

Ciekawa zmiana dokonała się w zakresie zdolności kredytowej. W ostatnich miesiącach przyzwyczailiśmy się do poprawy dostępności kredytów ze względu na spadek oprocentowania i rat kredytowych. W czerwcu zaobserwowaliśmy co prawda kolejne wzrosty dostępnej kwoty kredytu, ale tylko w przypadku kredytobiorców z stosunkowo wysokim dochodem (5 000 zł netto i 8000 zł netto). W przypadku 4-osobowej rodziny z dochodem wynoszącym 3 500 zł zdolność kredytowa natomiast spadła aż o 10 000 zł.
Ta dziwna sytuacja wynika z tego, że kilka banków zmodyfikowało swoją politykę kredytową w taki sposób, aby spadające oprocentowanie nie pozwalało uzyskać kredytu osobom o zbyt niskich dochodach.

(Dotyczy kredytu w PLN dla 4-osobowej rodziny z dochodem 8 tys. zł netto, średnie.)

Tą tezę potwierdzają  dane na temat minimalnego wymaganego dochodu do uzyskania 300 000 zł kredytu. Gdy w kwietniu i w czerwcu ten wymagany dochód (średnio we wszystkich bankach) spadł poniżej 4 600 zł, to w kolejnym miesiącu następował wzrost. Tymczasem oprocentowanie w tym czasie spadało. Taka zmiana musiała więc wynikać ze zmian w sposobie obliczania zdolności kredytowej.

(Dotyczy kredytu na kwotę 300 tys. zł, wkład własny 25%, mediany.)

10 najtańszych kredytów w PLN z wkładem własnym

(Kredyt na kwotę 300 tys. zł, wkład własny 25%, o pozycji decyduje poziom marży. Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera)

10 najtańszych kredytów w PLN bez wkładu własnego

(Kredyt na kwotę 300 tys. zł, wkład własny 0%, o pozycji decyduje poziom marży. Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera)

Kredyty w EUR z wkładem własnym

(Kredyt na kwotę 300 tys. zł, wkład własny 25%, o pozycji decyduje poziom marży. Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera)

Kredyty w EUR bez wkładu własnego

(Kredyt na kwotę 300 tys. zł, wkład własny 0%, o pozycji decyduje poziom marży. Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera)

Autor:
Jarosław Sadowski
Główny Analityk
Expander Advisors Sp. z o.o.


Wszystkie komunikaty (6586)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 15, 2013
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca ALANYA Gray

  • Kinkiet EMMA PINK

  • Lampa wisząca Galaxy 1643

  • Lampa stojąca VIRGO Grey II

  • Kinkiet ALANYA White

  • Nowoczesny plafon LED z pilotem Melos DL-F37T