Start Arrow Wiadomości Arrow Ceny mieszkań w Polsce: w Łodzi wciąż najtaniej

Ceny mieszkań w Polsce: w Łodzi wciąż najtaniej

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, ceny nieruchomości w Łodzi nadal należą do najniższych w kraju. Jest to więc dobry czas na zakup mieszkania w tym mieście. Za 40-metrową kawalerkę możemy zapłacić tu bowiem tylko 100 tys. PLN.

Łódź

Czerwiec przyniósł kolejną nieoczekiwaną obniżkę cen ofertowych w Łodzi. Ich powodem był znaczny spadek ilości nowych mieszkań wystawionych na sprzedaż, które są znacznie droższe niż te, pochodzące z rynku wtórnego.

Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl:
W minionym miesiącu odnotowaliśmy gwałtowny spadek podaży mieszkań wybudowanych po 2000 roku. W styczniu 2013 roku stanowiły one około 27% ofert dostępnych na rynku. Aktualnie stanowią jedynie 5%. Łódź nieprzerwanie od kilku miesięcy oferuje najniższe ceny mieszkań. W czerwcu wystawiono tu najtańszą ofertę sprzedaży, dotyczyła ona 18-metrowej kawalerki, zlokalizowanej na Polesiu, która została wyceniona na 55 tys. PLN.

Średnia cena mieszkania sprzedawanego w Łodzi plasuje się na poziomie 181 tys. PLN za dwa bądź trzy pokoje. Jednak z wiele mniejszym budżetem również będziemy w stanie zakupić nieruchomość.

Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse:
Dysponując kwotą poniżej 100 tys. PLN możemy znaleźć oferty kawalerek o powierzchni od 27 do 34 mkw. W minionym miesiącu odnotowaliśmy również sprzedaż mieszkania o metrażu 42 mkw., którego cena nie przekraczała wspomnianej sumy. Aż połowa sprzedawanych mieszkań to lokale wybudowane w latach 70-tych w technologii z tzw. „wielkiej płyty”.

Warszawa

Lipcowy raport z wtórnego rynku nieruchomości wskazuje, że Warszawiacy poszukują głównie mieszkań w przystępnych cenach. Największym zainteresowaniem cieszą się więc lokale w najtańszych dzielnicach miasta.

Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl:
Mieszkania w najniższych cenach w stolicy można kupić na Wawrze i Białołęce. W pierwszej z wymienionych dzielnic wystawiono na sprzedaż lokal o powierzchni 52 mkw. za 140 tys. PLN. Jednak najłatwiej jest znaleźć oferty oscylujące w granicach od 6 do 8 tys. PLN za mkw. To one stanowią niemal 50% wszystkich sprzedawanych tu nieruchomości. Mimo że Warszawiacy stawiają na niższą cenę, eksperci zauważają, że nie bez znaczenia pozostaje również dogodna lokalizacja. Z tego powodu dzielnice dobrze skomunikowane, takie jak np. Bielany, są bardziej popularne wśród kupujących.

Jak informują autorzy raportu, zeszły miesiąc przyniósł także zwiększenie zainteresowania zakupem własnego M.

Ewa Mielczarczyk, ekspert Metrohouse:
To właśnie na początek wakacji wiele osób poszukujących mieszkania wyznaczyło sobie termin na jego zakup. W czerwcu odnotowaliśmy w Warszawie sprzedaż mieszkań droższych niż wynosiła średnia cena transakcyjna z ostatnich miesięcy. Wzmożonym zainteresowaniem cieszył się również większy metraż. Warszawiacy coraz chętniej kupują trzy pokoje, bądź dwa o wyższym standardzie. Mimo to, cena sprzedawanego mieszkania zwykle nie przekraczała poziomu 600 000 PLN. Co ciekawe, coraz więcej lokali znajduje kupców decydujących się na ich nabycie po cenie ofertowej lub też z niewielką różnicą ceny po negocjacjach.

Trójmiasto

Trójmiasto jest doskonałą lokalizacją do inwestowania w mieszkanie przeznaczone pod wynajem. Szczególnie na początku sezonu urlopowego widoczny jest tu wzrost ilości zakupionych nieruchomości.

Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse:
W Gdańsku w dalszym ciągu najlepiej sprzedają się mieszkania o metrażu mieszczącym się w przedziale od 35 do 55 mkw. Biorąc pod uwagę powierzchnie mieszkań, które cieszą się największą popularnością, warto zauważyć, że wyjątkowo pozytywnie na tle innych miast wypada Gdynia. To tam bowiem, w pierwszym półroczu zostały sprzedane największe mieszkania. Średnia sprzedawanego lokalu wyniosła bowiem 56,2 mkw.

Autorzy lipcowego raportu zauważają, że w Gdańsku na targowaniu się niewiele zyskamy.

Marcin Jańczuk, Metrohouse:
W II kwartale tego roku ceny transakcyjne praktycznie zrównały się z cenami ofertowymi, które są aktualnie już tylko o 3 PLN wyższe. Taki stan rzeczy wynika z faktu, że w ostatnim czasie odnotowany został dwukrotny wzrost stawek transakcyjnych, podczas gdy ceny wystawianych mieszkań nie zmieniły się znacząco.

Aktualna cena ofertowa plasuje się na poziomie 5180 PLN za mkw. Jednak jak zauważają eksperci, wiele lokali sprzedawanych jest po niższej kwocie.

Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl:
W Gdańsku ponad 36% mieszkań, które zostały kupione w minionym miesiącu, nie przekroczyła kwoty 5 tys. PLN za mkw. Najtańsza czerwcowa oferta dotyczyła 26 metrowej kawalerki, zlokalizowanej w dzielnicy Nowy Port, która została wystawiona na sprzedaż za 75 tys. PLN.

Kraków

Jak wskazuje raport rynku nieruchomości wtórnych, w najbliższych tygodniach nie należy spodziewać się zmian w cenach mieszkań. Ceny ofertowe w ostatnim czasie plasują się bowiem na zbliżonym poziomie.

Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl:
Kraków znajduje się w ścisłej czołówce najdroższych polskich lokalizacji. Przy średniej cenie wynoszącej 6460 PLN za mkw., najtańsza kawalerka zlokalizowana na Podgórzu, była wystawiona na sprzedaż za 110 tys. PLN za 27 mkw. powierzchni. Dla porównania, w najtańszej obecnie Łodzi, 18-metrową kawalerkę można kupić już za 55 tys. PLN, czyli połowę tej kwoty.

Eksperci podkreślają, że mimo wysokiej średniej ceny transakcyjnej używanego mieszkania, można tu znaleźć przykłady dużo tańszych ofert.

Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse:
Ostatni miesiąc potwierdził, że bez problemów znajdziemy lokal w cenie nie przekraczającej 5000 PLN za mkw. Mieszkania w tej cenie znajdują się między innymi w Nowej Hucie i na Podgórzu. Z kolei najpopularniejszymi dzielnicami są Prądnik Biały, Grzegórzki i Stare Miasto. To w tych lokalizacjach najczęściej zawierane były transakcje w II kwartale tego roku. Jak podkreślają eksperci, wysokie ceny ofertowe skłaniają klientów do negocjacji. Dzięki nim można zyskać aż 10% ceny.

Wrocław

Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl:
We Wrocławiu ponad 65% mieszkań jest wystawionych na sprzedaż za cenę nie przekraczającą 6 tys. PLN za mkw. powierzchni. Przykładem atrakcyjnej cenowo oferty jest 27 metrowa kawalerka zlokalizowana na Krzykach, za którą sprzedający oczekiwał 95 tys. PLN.

Z raportu Metrohouse, Szybko.pl i Expandera wynika, że średnie obniżki cen transakcyjnych we Wrocławiu, w skali ostatnich 12 miesięcy wyniosły niemal 10%. Wciąż najchętniej kupowane są mieszkania dwupokojowe.

Marcin Jańczuk, Metrohouse:
Najczęściej sprzedają się mieszkania o powierzchni 54,8 mkw., a średnia cena sprzedawanego lokalu w II kwartale bieżącego roku wyniosła 265 tys. zł. W zależności od rodzaju i standardu, ceny transakcyjne w czerwcu w tej dzielnicy oscylowały w granicach od 3200 do 5000 PLN za mkw. Największą popularnością wśród Wrocławian cieszyły się nieruchomości zlokalizowane w dzielnicy Fabryczna, które stanowiły największą grupę zrealizowanych transakcji.

Poznań

Poznaniacy najchętniej kupują mieszkania dwupokojowe. To właśnie taki metraż cieszy się największą popularnością osób planujących w najbliższym czasie zakup własnego M.

Bartosz Suchecki, ekspert Metrohouse:
Ostatni okres przyniósł wzmożone zainteresowanie zakupem mieszkań w starym budownictwie. Może to mieć związek z przeprowadzanymi w ostatnim czasie rewitalizacjami kamienic, które znacznie podnoszą poziom ich atrakcyjności. Zakup mieszkania w odnowionej kamienicy jest więc doskonałą inwestycją. Można się bowiem spodziewać, że w przyszłości ich cena znacznie wzrośnie.

Coraz więcej Poznaniaków planuje także zamienić stare M na nowe. Z tego powodu rynek ofert nieruchomości został zdominowany przez mieszkania z rynku wtórnego, zlokalizowane w blokach z tzw. „wielkiej płyty”.

Bartosz Suchecki, Metrohouse:
Klienci mają świadomość niskiej trwałości takich budynków. W przypadku, gdy zmienia się standard ich życia, coraz częściej planują zakup nowego mieszkania. Popularne również stało się budowanie domów zlokalizowanych pod Poznaniem.

Najnowszy raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera pokazuje, że w Poznaniu można znaleźć także wiele ofert mieszkań po cenie znacznie niższej niż średnia ofertowa.

Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl:
W Poznaniu większość wystawianych na sprzedaż mieszkań wycenionych jest na kwotę 5150 PLN za mkw. Można jednak znaleźć takie, które kosztują mniej niż 3000 PLN za mkw. Szczególnie atrakcyjne są ceny lokali sprzedawanych na Nowym Mieście czy Wildze, gdzie aż 44% mieszkań jest wystawionych na sprzedaż po cenie niższej niż wynosi aktualna średnia ofertowa.

Autor:
Raport Szybko.pl,
Metrohouse i Expandera


Wszystkie komunikaty (6970)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 30, 2013
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

Marek Odpowiedz 2013-08-08 09:56:33

Z moich obserwacji w Poznaniu wynika, że wiele osób z rodzinami przeprowadza się poza centrum, nawet nieco za Poznań, bo jest spokojniej, taniej, a małe mieszkania w mieście zostawia się na wynajem studentom czy parom. Sam kupiłem w Plewiskach mieszkanie w szeregowcu od firmy Jandach i jestem bardzo zadowolony, sklepy, szkoła, wszystko pod nosem, do pracy blisko, a po można z dzieciakami wyskoczyć na rowery bez obaw, że stanie im się krzywda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty