Start Arrow Wiadomości Arrow Nie daj się kiepskiej koniunkturze – sprawdź barometr branży budowlanej

Nie daj się kiepskiej koniunkturze – sprawdź barometr branży budowlanej

Przedsiębiorcy postrzegają rynek budowlany w czarnych barwach. Mimo, iż wykres koniunktury od stycznia 2013 zmierza w górę, to jego wartości nadal są ujemne.

Na początku roku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie sięgnął -33,0% sukcesywnie zwiększał się by w lipcu osiągnąć -14,9%. Najgorzej sytuację gospodarczą w tym czasie oceniali przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorstw budowlanych, deklaracje mikrofirm każdorazowo rysowały się nieco lepiej natomiast te przypisywane firmom dużym oscylowały wokół -10 i -15%.1

1 Opracowanie ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku na podstawie danych GUS

Warto nadmienić, że rokrocznie wykres ogólnego wskaźnika koniunktury w budownictwie przybiera podobny kształt. Przedsiębiorcy gorzej oceniają początek i koniec roku. Wiąże się to z sezonowością branży budowlanej, która najintensywniej pracuje w ciepłych miesiącach letnich.

Przedsiębiorcy jako najważniejszą barierę w prowadzonej działalności wskazywali koszty zatrudnienia (60,8%) oraz konkurencję na rynku (58,6%). Nieco rzadziej wskazywali niedostateczny popyt na swoje usługi (44,5%) i koszty wykorzystywanych w pracy materiałów (36,6%). Warunki atmosferyczne przeszkadzały 15,6% przedsiębiorców, a niedobór wykwalifikowanych pracowników 15,2%. Żadnych barier w prowadzeniu swojej działalności nie dostrzegało 2,8% przedstawicieli firm.

(Źródło: ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku na podstawie danych GUS)

Znajomość informacji płynących z rynku i nastrojów panujących wśród jego aktywnych uczestników to klucz do prowadzenia skutecznych działań doń skierowanych. Regularne zapoznawanie się z dostępnymi w branży analizami pozwoli nie tylko trzymać rękę na pulsie ale również dostrzec cykliczne prawa rządzące branżą budowlaną.

Jedną z szans by poznać aktualności z rynku budowlanego jest uczestnictwo w konferencji Monitoring Rynku Budowlanego 2013 organizowanej przez ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku. To już szesnasta edycja wydarzenia, które rokrocznie zbiera przedstawicieli branży chcących zapoznać się z bieżącymi wynikami budownictwa. Tym razem organizator zaprasza uczestników do Hotelu Gromada Lotnisko 17 października 2013 roku.

Konferencja
MONITORING RYNKU BUDOWLANEGO 2013
to 

KOMPENDIUM WIEDZY O AKTUALNEJ SYTUACJI GOSPODARCZEJ POLSKI
I BRANŻY BUDOWLANEJ

a ponadto…

PREZENTACJE BIEŻĄCYCH TRENDÓW
MARKETINGOWYCH W BRANŻY BUDOWLANEJ

Więcej o konferencji

Opracowanie:

ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.
www.asm-poland.com.pl

 

 

 

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 27, 2013
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca ALANYA Gray

  • Kinkiet EMMA PINK

  • Lampa wisząca Galaxy 1643

  • Lampa stojąca VIRGO Grey II

  • Kinkiet ALANYA White

  • Nowoczesny plafon LED z pilotem Melos DL-F37T

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo