Start Arrow Wiadomości Arrow Mieszkania w Polsce: gdzie najtaniej?

Mieszkania w Polsce: gdzie najtaniej?

Z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera w Warszawie średnia cena sprzedawanego mieszkania jest najwyższa w kraju. Wynosi 7184 PLN za metr kwadratowy. Krakowski rynek nieruchomości cechuje się najmniejszym średnim metrażem sprzedawanego lokalu w skali Polski, natomiast w Łodzi największym zainteresowaniem cieszą się dwupokojowe mieszkania w blokach z wielkiej płyty, które można kupić już za 3000 PLN za mkw.

(Mieszkania w Polsce: gdzie najtaniej?)

Mieszkania w Warszawie

W Warszawie niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się mieszkania jedno- i dwupokojowe.

Agnieszka Cyganiak, Metrohouse:
Podstawowym kryterium decydującym o zakupie nieruchomości jest w dalszym ciągu jego lokalizacja. Popularnością cieszą się więc mieszkania dobrze skomunikowane z centrum miasta lub znajdujące się wzdłuż linii metra. Dodatkowo warszawiacy przywiązują wagę do standardu mieszkania oraz jego otoczenia, np. wyglądu klatki schodowej czy budynku. Ciekawym zjawiskiem jest zwiększająca się ilość klientów gotówkowych poszukujących mieszkań dwupokojowych o metrażu powyżej 50 mkw. i wykończonych w wysokim standardzie. Takie nieruchomości są jednak droższe od przeciętnej ceny transakcyjnej.

Wśród najchętniej wybieranych dzielnic warto wymienić Śródmieście, Mokotów i Ochotę. Zainteresowaniem cieszą się Muranów i Saska Kępa. Jak wynika z sierpniowego raportu, średnia cena transakcyjna sprzedawanego w Warszawie mieszkania wynosi 7184 PLN za mkw. i jest najwyższa w kraju. Mimo to w stolicy sprzedają się nieruchomości o największej powierzchni, średni metraż to 57,5 mkw.

Mieszkania w Krakowie

Marcin Jańczuk, Metrohouse:
Wyniki sierpniowego raportu pokazują, że krakowski rynek nieruchomości nie ulega tendencji obniżki cen, zauważalnej w pozostałych miastach Polski. – Podczas gdy w całym kraju ceny transakcyjne mieszkań z rynku wtórnego spadają, w Krakowie obserwujemy ich wyraźny wzrost.

Średni koszt metra kwadratowego powoli zbliża się do 6000 PLN, co oznacza wzrost o ponad 600 PLN w stosunku do stanu sprzed sześciu miesięcy. Podwyżka ta nie jest jednak wynikiem odwrócenia się dostrzegalnej w ostatnich miesiącach stopniowej stabilizacji cen nieruchomości. Wynika ona z preferencji osób dokonujących zakupu w stolicy Małopolski.

Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse:
Krakowianie częściej niż w poprzednich latach interesują się mieszkaniami zlokalizowanymi w centrum miasta. Ponadto dużą popularnością cieszą się lokale o podwyższonym standardzie, który wpływa na ich wyższą cenę.

W porównaniu do innych rejonów kraju, w Krakowie kupowane są jednak mniejsze mieszkania średnio o powierzchni 48,9 mkw. Z kolei przeciętna kwota, za jaką dokonywany jest zakup, nie przekracza 290 tys. PLN.

Mieszkania we Wrocławiu

We Wrocławiu preferowanymi lokalizacjami są centralne dzielnice miasta.

Marek Nabiałkowski, Metrohouse:
Największą popularnością wśród kupujących cieszą się osiedla dobrze skomunikowane z centrum Wrocławia. Nie bez znaczenia jest także usytuowanie w miejscu z rozbudowaną infrastrukturą, która zapewnia dobry dojazd do pracy oraz szkół, przedszkoli czy przychodni lekarskich. Wrocławianie często szukają okazji cenowych, o które w ostatnim miesiącu nie było trudno. Ceny mieszkań spadły bowiem o prawie 8 procent.

W wyniku obniżek za mieszkanie płacimy średnio 5001 PLN za metr kwadratowy. Z kolei średni metraż nabywanego lokalu wynosi 53,3 mkw.

Mieszkania w Poznaniu

Poznański rynek nieruchomości nie ulega tendencji obniżki cen, zauważalnej w pozostałych miastach Polski.

Marcin Jańczuk, Metrohouse:
Podczas gdy w całym kraju ceny transakcyjne mieszkań z rynku wtórnego spadają, w Poznaniu obserwujemy kilkuprocentowy wzrost kosztu nabywanego lokalu.

Podobną sytuację można zaobserwować tylko w Krakowie, gdzie cena metra kwadratowego od początku roku zwiększyła się o 600 PLN. W obu przypadkach podwyżka nie wynikała jednak z rzeczywistego wzrostu cen, lecz zmiany preferencji osób dokonujących zakupu. Poznaniacy częściej niż w poprzednich latach interesują się atrakcyjnie zlokalizowanymi mieszkaniami. Ponadto dużą popularnością cieszą się lokale o podwyższonym standardzie, który wpływa na wyższą cenę nieruchomości.

Średnia cena transakcyjna sprzedawanego mieszkania zbliża się ponownie do poziomu 5000 PLN za mkw. Poznań znajduje się w czołówce miast pod względem wielkości sprzedawanego metrażu. Średnia powierzchnia mieszkania wynosi 57 mkw. Większe nieruchomości kupowane są jedynie w Warszawie.

Marcin Jańczuk, Metrohouse:
Zauważalny jest wzrost zainteresowania domami jednorodzinnymi, zlokalizowanymi na obrzeżach miasta. Domy wolnostojące są dobrą alternatywą dla mieszkań o dużej powierzchni.

Mieszkania w Gdańsku

Kupujący mieszkania w Gdańsku powinni się targować.

Ewa Semenowicz, Dyrektor Oddziału Expander w Gdańsku:
Ceny transakcyjne mieszkań znacznie spadły. Dodatkowo, w efekcie negocjacji, ostatecznie odbiegają one od cen ofertowych. Obserwujemy także znaczny spadek cen nieruchomości w dzielnicach zlokalizowanych na obrzeżach miasta, które w niektórych przypadkach sięgają poziomu cen sprzed 2007 roku. Na wspomniane niskie ceny mieszkań wpływa z pewnością wciąż wysoka podaż. Może ona jednak w najbliższym czasie zmaleć. Stanie się tak w wyniku sprzedaży już zrealizowanych przez deweloperów inwestycji, na których miejsce nie powstają nowe budynki.

Mieszkania w Łodzi

W Łodzi nadal główną determinantą przy zakupie jest cena.

Robert Kornecki, dyrektor oddziału Metrohouse w Łodzi:
Największym zainteresowaniem cieszą się tu dwupokojowe mieszkania w blokach z wielkiej płyty, które w Łodzi można kupić już za 3000 PLN za mkw. Warto pamiętać, że mieszkania wymagające remontu można kupić jeszcze taniej. Niestety cały czas głównym wyznacznikiem jest cena, która w porównaniu do innych większych miast Polski jest bardzo niska. Coraz więcej osób planujących zakup wybiera jednak większe mieszkania, wychodząc z założenia, że jest to odpowiedni moment na taką decyzję. Na fakt ten wpływa wysoka podaż lokali o dużych powierzchniach, których cena zachęca do zawierania transakcji.

Obecnie w Łodzi, za metr kwadratowy płacimy średnio 3512 PLN, a nabywane mieszkanie ma przeciętnie 51 mkw.

Autor:
Raport Szybko.pl,
Metrohouse i Expandera


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 29, 2013
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca ALANYA Gray

  • Kinkiet EMMA PINK

  • Lampa wisząca Galaxy 1643

  • Lampa stojąca VIRGO Grey II

  • Kinkiet ALANYA White

  • Nowoczesny plafon LED z pilotem Melos DL-F37T

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo