Start Arrow Wiadomości Arrow Raport AMRON-SARFiN: ożywienie na rynku mieszkaniowym

Raport AMRON-SARFiN: ożywienie na rynku mieszkaniowym

Po najsłabszym od 2009 roku I kwartale bieżącego roku, na rynku finansowania nieruchomości mieszkaniowych w II kwartale 2013 r. obserwujemy oczekiwane ożywienie. Wzrosła zarówno liczba jak i wartość kredytów hipotecznych i to nie tylko względem pierwszych trzech miesięcy 2013 roku, ale również IV kwartału 2012 r. W II kwartale udzielono blisko o 6% kredytów hipotecznych więcej niż I kwartale o łącznej wartości wyższej o 14,25%. Na razie trudno wnioskować o trwałości wzrostów, niemniej wiele wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach dalszemu ożywieniu mogą sprzyjać niskie stopy procentowe i bardziej optymistyczne dane na temat koniunktury w gospodarce – takie wnioski płyną z najnowszej 16. edycji Raportu AMRON-SARFiN.

Po bardzo słabym I kwartale 2013 r., w którym banki odnotowały najniższe od czterech lat wyniki w zakresie kredytów mieszkaniowych, II kwartał przynosi długo oczekiwane ożywienie. Liczba i wartość nowych kredytów wzrosły, osiągając wartości odpowiednio 44 079 sztuk i 9,160 mld zł. Wartość udzielonych w drugim kwartale kredytów przewyższyła także wynik zaobserwowany w końcu 2012 r.

Do lepszych wyników akcji kredytowej przyczynił się wzrost zdolności kredytowej Polaków, spowodowany głównie dalszym obniżaniem stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej w maju i czerwcu, przy marżach kredytowych pozostających na niezmienionym poziomie. Przeciętne oprocentowanie kredytu w II kwartale spadło w ujęciu rocznym o 2,34 p.p. natomiast w porównaniu z końcem marca bieżącego roku było niższe o 0,7 p.p..

Ta sytuacja znalazła odzwierciedlenie we wzroście średniej wartości udzielanego kredytu, która dla kredytów w złotych wzrosła o 6,23%, osiągając wartość 199 790. zł..

Najpopularniejsze kredyty w dalszym ciągu plasują się w przedziale między 100 i 200 tys. zł. Ich udział w II kwartale wyniósł 33,15% w wartości nowego portfela. Kredyty denominowane w walutach takich jak euro i frank szwajcarski stanowiły tylko niewielki ułamek w wartości nowych umów – kredyty zaciągnięte w złotym przekroczyły natomiast po raz pierwszy próg 99%.

Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich:
Pierwsze półrocze na rynku mieszkaniowym, tak jak przewidywaliśmy, okazało się być trudnym okresem. Stosunkowo niewielka skala wzrostu w drugim kwartale jest sygnałem pozytywnym, ale nie pozwala jeszcze ocenić czy mamy do czynienia z nadchodzącym ożywieniem na rynku kredytów hipotecznych. Istnieje szansa na dalszą poprawę sytuacji, ponieważ w ostatnich miesiącach rozwojowi rynku sprzyjają niskie stopy procentowe, co pozwala bankom na zaoferowanie tańszych kredytów hipotecznych. To może być impuls pobudzający ruch na rynku mieszkaniowym.

Niemniej na rynku widać dużą ostrożność i to zarówno po stronie banków jak i klientów. W rezultacie potencjalny kredytobiorca finansuje transakcję ze środków własnych lub – dla zredukowania wymogów formalnych – schodzi z wysokością wnioskowanego kredytu do poziomu poniżej 50% LtV. Potwierdza to wcześniej odbierane sygnały o rosnącej liczbie transakcji mieszkaniowych, realizowanych bez finansowania kredytem bankowym – w szczególności w segmentach mieszkań najtańszych oraz najdroższych.

Jacek Furga, Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Związku Banków Polskich, Wiceprezes Zarządu Centrum Prawa Bankowego i Informacji:
Dobre informacje dla osób zainteresowanych zakupem mieszkania płyną z parlamentu. Z inicjatywy senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych odbyła się w Senacie debata poświęcona potrzebie uruchomienia w Polsce rekomendowanego przez Związek Banków Polskich systemu kas budowlanych, a do Sejmu wpłynęły dwa poselskie projekty ustaw – o odwróconym kredycie hipotecznym oraz o kasach oszczędnościowo-budowlanych i wspieraniu przez państwo długoterminowego oszczędzania na cele mieszkaniowe. Jeżeli te projekty wejdą w życie, mogą stanowić fundament trwałego wzrostu rynku mieszkaniowego w Polsce.

O stabilizacji można mówić również analizując zmiany cen transakcyjnych na rynku lokali mieszkaniowych, nie przekraczające w II kwartale 2013 roku 43 złotych za metr kwadratowy mieszkania przy wzrostach w części analizowanych lokalizacji (Warszawa i Poznań) oraz 74 złotych przy spadkach w innych lokalizacjach (Wrocław). W porównaniu rocznym we wszystkich miastach (wyłączając Białystok) zanotowano spadek średniej ceny transakcyjnej, o poziomie nie przekraczającym (z wyjątkiem aglomeracji katowickiej) poziomu 10%.

Wykres 1. Liczba nowo podpisanych umów o kredyt kwartalnie (w szt.)

Wykres 2. Wartość nowo podpisanych umów o kredyt kwartalnie (w mld zł)

Tabela 1. Średnie ceny transakcyjne metra kwadratowego mieszkania w wybranych miastach

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Wrzesień 4, 2013
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca ALANYA Gray

  • Kinkiet EMMA PINK

  • Lampa wisząca Galaxy 1643

  • Lampa stojąca VIRGO Grey II

  • Kinkiet ALANYA White

  • Nowoczesny plafon LED z pilotem Melos DL-F37T