Start Arrow Wiadomości Arrow Jaka jest zdolność kredytowa rodziny, jaka singla?

Jaka jest zdolność kredytowa rodziny, jaka singla?

Wzrost sprzedaży kredytów hipotecznych w okresie od początku kwietnia do końca czerwca był spowodowany między innymi poprawą zdolności kredytowej, na którą wpłynęły przede wszystkim obniżki stóp procentowych. Z analizy przeprowadzonej przez DK Notus i MarketMoney.pl wynika jednak, że zdolność kredytowa w ostatnich miesiącach ulega wahaniom. Po spadkach w maju i czerwcu oraz wyraźnym wzroście w lipcu, sierpień znów przyniósł odczuwalne pogorszenie sytuacji.

Zdolność kredytowa rodziny

Stopy procentowe od lipca nie uległy zmianom, ustabilizowała się również stawka WIBOR. Zmianom uległa natomiast oferta banków. W przypadku rodziny marża spadła o 0,1 punktu procentowego. Kredyt dla singla okazał się, tym razem, o 0,15 punktu procentowego droższy. Różnica oprocentowania jest jednak na tyle niewielka, że nie powinna się przyczynić do wzrostu zdolności w przypadku singla, czy spadku w przypadku rodziny.

Zmieniło się również średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, które przyjmujemy na potrzeby wyliczeń. Jednak wzrost o niewiele ponad 21 zł również nie wywarł większego wpływu na poprawę sytuacji modelowego kredytobiorcy.

Podobnie jak w poprzednim miesiącu zmiana musiała zostać spowodowana polityką banków. W rezultacie modelowa rodzina w sierpniu mogła uzyskać kredyt w wysokości prawie 405 tys. złotych, czyli o ponad 15 tysięcy złotych niższy niż miesiąc wcześniej.

Najwyższą kwotę kredytu, ponownie, oferował Bank Millennium. Była ona aż o 29 tysięcy wyższa niż w lipcu i wyniosła 490 tys. złotych (dokładnie tyle, co dwa miesiące wcześniej). Na drugim miejscu znalazła się oferta Banku Pekao S.A. z kredytem w kwocie 456 tys. złotych, a na trzecim mBank z kwotą 425 tys. złotych.

(Opracowanie własne DK Notus i MarketMoney.pl)

Konrad Pluciński – ekspert MarketMoney.pl:
Sezonowe ożywienie na rynku kredytów hipotecznych w drugim kwartale, choć dobrze wróży na przyszłość, to jednak wcale nie musi oznaczać, że kryzys w tej dziedzinie został zażegnany i podobne wyniki zostaną powtórzone w kolejnych miesiącach. Na pewno, zgodnie z planem, pomogły decyzje Rady Polityki Pieniężnej – niższe stopy procentowe, to tańsze kredyty i jednocześnie wyższa zdolność kredytowa. Poprawie sytuacji przysłuży się również program Mieszkanie dla Młodych. Jeśli tylko, zgodnie z prognozami, wejdzie życie zaraz na początku 2014 roku. Najbardziej skorzystają na nim osoby nie posiadające wkładu własnego, którym coraz trudniej będzie uzyskać kredyt na finansowanie 100% wartości nieruchomości.

Zdolność kredytowa singla

Singiel w sierpniu mógł otrzymać kredyt w średniej wysokości 214 tys. złotych, czyli o ponad 6,5 tys. złotych niższy niż w lipcu. Obniżyła się również maksymalna kwota, o jaką mógł się starać. Najwyższą kwotę mógł uzyskać w banku Pekao S. A. tym razem nie dostałby jednak więcej niż 267 tys. złotych (spadek o 4 tys. złotych). Na drugim miejscu znalazła się mBank z kwotą w wysokości 263 tysięcy, a na trzecim kredyt na 230 tys. złotych w Banku BGŻ.

(Opracowanie własne DK Notus i MarketMoney.pl)

Metodologia badania

Opracowanie zostało przygotowane na podstawie danych z 18 banków (Alior, BGŻ, BOŚ, BPH, BZ WBK, Credit Agricole, Deutsche Bank, Eurobank, Getin Noble, ING, Millennium, Multibank, Nordea, mBank, Pekao SA, PKO BP, Pocztowy, Raiffeisen Polbank).

Wyliczenia dotyczą dwóch różnych kredytobiorców: rodziny i singla. W pierwszym przypadku do kredytu przystępuje małżeństwo mające dziecko na utrzymaniu. Kredytobiorcy mają po 35 lat; ich łączne dochody, to dwukrotność średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (7 660,20 zł brutto wg. danych za lipiec 2013); spłacają ratę kredytu w wysokości 300 zł mies. (kredyt gotówkowy w wysokości 5 tys. zł z oprocentowaniem 9,9 procent zaciągnięty na okres 18 miesięcy); posiadają również kartę kredytową z limitem 5 tys. zł i średnim miesięcznym wykorzystaniem limitu 1 tys. zł.

Drugi kredytobiorca, to singiel w wieku 30 lat osiągający dochody w wysokości średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (3 830,10 zł brutto miesięcznie wg. danych za lipiec 2013). Posiada limit na karcie kredytowej w wysokości 2 tys. zł ze średnim wykorzystaniem 500 zł miesięcznie.

Zdolność kredytowa została wyliczona na podstawie kalkulatorów bankowych obowiązujących w czerwcu 2013 roku, przy założeniu, że:
– klienci nie są klientami banku (oferta dla nowych klientów),
– klienci skorzystają z niskokosztowych produktów banku, takich jak konto wraz z zagwarantowaniem wpływów wynagrodzenia lub karta kredytowa,
– opłaty okołokredytowe nie są kredytowane,
– klienci posiadają 20 procent wkładu własnego i wnioskują o kredyt na 30 lat.

Autor:
Konrad Pluciński
MarketMoney.pl

Michał Krajkowski
Dom Kredytowy Notus


Wszystkie komunikaty (7547)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


wrzesień 9, 2013
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Kinkiet EMMA PINK

  • Lampa wisząca Galaxy 1643

  • Nowoczesny plafon LED z pilotem Melos DL-F37T