Start Arrow Wiadomości Arrow Zakup mieszkania pod wynajem opłacalną inwestycją w Warszawie

Zakup mieszkania pod wynajem opłacalną inwestycją w Warszawie

Najnowszy raport Szybko.pl, Metrohouse oraz Expandera pokazuje, że koniec lata przyniósł rosnące zainteresowanie mieszkaniami przeznaczonymi pod wynajem w Warszawie. Zbliżający się początek roku akademickiego był doskonałym momentem na zakup nieruchomości w celach inwestycyjnych. Z tego powodu największą popularnością cieszyły się tu lokale dwu-i trzypokojowe. Co ciekawe, wzrosła również sprzedaż mieszkań o większej powierzchni. Według ekspertów to wynik zapowiadanych zmian w Rekomendacji S, które skłaniają wiele osób do przyspieszenia decyzji o zakupie własnego „M”.

Mieszkanie jako inwestycja

Najnowszy raport z wtórnego rynku nieruchomości pokazuje, że sierpień to okres rosnącego popytu na małe i średnie mieszkania.

Agnieszka Cyganiak, ekspert Metrohouse:
Pod koniec wakacji zauważalny jest wzrost zainteresowania w segmencie mieszkań jedno- i dwupokojowych. Taki stan rzeczy to efekt przeprowadzki młodych ludzi rozpoczynających studia w stolicy. Potencjalni nabywcy to właśnie rodzice poszukujący nieruchomości dla swoich dzieci na czas nauki.

Znaczną grupę kupujących stanowią również osoby planujące zakup mieszkania w celach inwestycyjnych. Warszawa jest największym w Polsce ośrodkiem akademickim, dzięki czemu wynajem jest tu najbardziej dochodowy. Osoby zakupujące nieruchomości z myślą o nim dbają przede wszystkim o dogodną lokalizację.

Agnieszka Cyganiak, ekspert Metrohouse:
Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się mieszkania o niewielkim metrażu zlokalizowane wzdłuż linii metra oraz w bezpośredniej odległości od największych uczelni w stolicy.

W Warszawie wciąż kupowane są najdroższe mieszkania w całym kraju. Średnia cena transakcyjna mieszkania pozostaje bez zmian i wynosi około 7 200 PLN za mkw.

Oferta w Warszawie odpowiada na zapotrzebowanie rynku. Wśród ofert mieszkań wystawionych na sprzedaż aż 41 proc. stanowią lokale dwupokojowe.

Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl:
Jedną z najtańszych dzielnic w Warszawie jest Wawer. To tam zlokalizowana była najtańsza oferta z zeszłego miesiąca: 45 mkw., zostało wystawione na sprzedaż za 160 000 PLN. Z kolei najwyższa cena za dwa pokoje wyniosła aż 1 700 000 PLN. Mieszkanie to położone było w doskonałej lokalizacji w Śródmieściu, a jego powierzchnia była nietypowa jak na 2 pokoje, ponieważ wynosiła 80 mkw.

Zdążyć przed Rekomendacją S

Autorzy najnowszego raportu wskazują również na wzrost popularności mieszkań o większej powierzchni.

Agnieszka Cyganiak, Metrohouse:
Interesujące jest duże zainteresowanie lokalami trzy- i czteropokojowymi. Może być ono związane z zapowiadanymi na początek przyszłego roku zmianami w zasadach udzielania kredytów hipotecznych. Wtedy bowiem do otrzymania finansowania wymagany będzie pięcioprocentowy wkład własny. Wszyscy potencjalni nabywcy, którzy chcą otrzymać 100 proc. wartości nieruchomości mogą wnioskować do banku tylko do końca roku. Wyjściem dla młodych osób, które często nie mają wymaganej gotówki, może być planowany program Mieszkanie dla Młodych.

Mieszkania drogie, kredyty tanie

Biorąc pod uwagę zarówno ceny ofertowe jak i transakcyjne, Warszawa pozostaje najdroższym miastem na mapie Polski pod względem nieruchomości. Dobrą wiadomością może być jednak obecna sytuacja na rynku kredytowym.

Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander:
Wraz z malejącym oprocentowaniem spada również wysokość miesięcznych rat. W połączeniu z niższymi cenami nieruchomości, okazuje się, że rata kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw. w Warszawie od września 2012 roku obniżyła się aż o 677 PLN.

Według danych z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera jest to największa różnica w kraju. Dla porównania, najmniejszy spadek odnotowano w Łodzi, gdzie rata kredytu spadła jedynie o 371 PLN.

Autor:
Raport Szybko.pl,
Metrohouse i Expandera


Wszystkie komunikaty (6577)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Październik 7, 2013
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca ALANYA Gray

  • Kinkiet EMMA PINK

  • Lampa wisząca Galaxy 1643

  • Lampa stojąca VIRGO Grey II

  • Kinkiet ALANYA White

  • Nowoczesny plafon LED z pilotem Melos DL-F37T

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo