Start Arrow Wiadomości Arrow Spadła dostępność kredytów, banki podwyższają marże

Spadła dostępność kredytów, banki podwyższają marże

Nie mamy dobrych informacji dla osób planujących zaciągnąć
w najbliższym czasie kredyt hipoteczny. W minionym miesiącu wzrosła zarówno średnia marża kredytów z wysokim (25%) wkładem własnym jak i bez wkładu własnego. Od kwietnia (kiedy były najniższe) marże tych pierwszych wzrosły z 1,49% do 1,65%, a kredytów bez wkładu z 1,68% do 1,86%.

We wrześniu aż pięć banków podjęło decyzje o podwyższeniu marż kredytów w złotych. Jednym z nich, który zasługuje na szczególną uwagę jest ING Bank Śląski, który marżę podwyższył z 1,65% aż do 2,35%. Po tej zmianie ING oferuje najwyższą marżę wśród badanych przez nas 22 banków. Tymczasem jeszcze w grudniu ubiegłego roku przyznawał kredyty z marżą wynoszącą 1,2% i znajdował się w czołówce najtańszych ofert.

(Średnia marża w ofertach kredytów hipotecznych w PLN. Dotyczy kredytu na kwotę 300 tys. zł, wkład własny 25%.. Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera)

(Średnie oprocentowanie w ofertach kredytów hipotecznych w PLN. Dotyczy kredytu na kwotę 300 tys. zł, wkład własny 25%. Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera)

Wzrosty marż przekładają się niestety na spadek dostępności kredytów. Zdolność kredytowa spadła zarówno w przypadku wnioskodawców z wysokim jak i niższym dochodem. Dla przykładu średnia kwota jaką banki są gotowe przyznać 4-osobowej rodzinie z dochodem 8 tys. PLN netto spadła o 11,5 tys. PLN (z 737 tys. PLN do 725,5 tys. PLN). Najbardziej przyczynił się do tego Citi Handlowy, który opisanej wyżej rodzinie jest gotów przyznać o 184 000 PLN niższą kwotę niż przed miesiącem.

(Średnia zdolność kredytowa w PLN. Dotyczy kredytu w PLN dla 4-osobowej rodziny z dochodem 8 tys. zł netto. Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera)

Warto również przypomnieć, że już tylko niecałe trzy miesiące pozostały na uzyskanie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego. Od stycznia banki będą mogły udzielać kredytów mieszkaniowych tylko tym, którzy na zakup nieruchomości wyłożą z własnej kieszeni nie mniej niż 5% kwoty. Tymczasem obecnie jeszcze 13 banków ma w swojej ofercie kredyty na 100% wartości nieruchomości.

10 najtańszych kredytów w PLN z wkładem własnym

(Kredyt na kwotę 300 tys. zł, wkład własny 25%, o pozycji decyduje poziom marży. Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera)

10 najtańszych kredytów w PLN bez wkładu własnego

(Kredyt na kwotę 300 tys. zł, wkład własny 0%, o pozycji decyduje poziom marży. Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera)

Kredyty w EUR z wkładem własnym

(Kredyt na kwotę 300 tys. zł, wkład własny 25%, o pozycji decyduje poziom marży. Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera)

Kredyty w EUR bez wkładu własnego

(Kredyt na kwotę 300 tys. zł, wkład własny 0%, o pozycji decyduje poziom marży. Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera)

Autor:
Raport Szybko.pl,
Metrohouse i Expandera


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Październik 3, 2013
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca ALANYA Gray

  • Kinkiet EMMA PINK

  • Lampa wisząca Galaxy 1643

  • Lampa stojąca VIRGO Grey II

  • Kinkiet ALANYA White

  • Nowoczesny plafon LED z pilotem Melos DL-F37T