Start Arrow Wiadomości Arrow Ceny mieszkań: kamienice drogie, bloki tanie

Ceny mieszkań: kamienice drogie, bloki tanie

Korzystne warunki kredytowania oraz pośpiech przed wejściem w życie nowych przepisów regulujących udzielanie kredytów sprawiają, że rynek nieruchomości w stolicy jest mocno ożywiony. Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, najpopularniejsze są tu niewielkie i tanie mieszkania z wielkiej płyty. Najdroższe niezmiennie pozostają kamienice w centrum miasta, za które kupujący płacą średnio 8800 PLN za metr kwadratowy.

Pośpiech przed końcem roku

Na warszawskim rynku nieruchomości od wakacji utrzymuje się wzmożony ruch. O ile w sierpniu przeważającą grupą kupujących byli studenci szukający lokum na nadchodzący rok akademicki, o tyle obecnie coraz więcej jest osób próbujących zdążyć z zakupem przed nowym rokiem.

Agnieszka Cyganiak, ekspert Metrohouse:
W 2014 r. wchodzi w życie nowa Rekomendacja S, która uniemożliwi kredytowanie na 100% wartości nieruchomości. Oznacza to, że od stycznia, żeby kupić mieszkanie będziemy musieli dysponować przynajmniej 5 proc. jego wartości. Dziś można jeszcze wziąć kredyt hipoteczny nie posiadając oszczędności.

Najczęściej poszukiwanymi lokalami są kompaktowe mieszkania dwupokojowe do  40 mkw. oraz trzypokojowe o niewielkim metrażu, nie przekraczającym 60 mkw.

Kamienice drogie, bloki tanie

Na Warszawskim rynku niezmiennie najdroższe są mieszkania w starych kamienicach. Wiąże się to z bardzo ograniczoną ofertą oraz z dobrą lokalizacją tego typu nieruchomości.

Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl:
W Warszawie kamienice stanowią jedynie 12 proc. podaży, usytuowane są zazwyczaj w starych dzielnicach, w pobliżu centrum miasta, co podnosi ceny. Za metr kwadratowy takiej nieruchomości płaci się średnio 8800 PLN. Dużo tańsze są mieszkania w budynkach z wielkiej płyty. W ich wypadku średnia cena ofertowa to 6970 PLN za metr kwadratowy.

Za porównywalny lokal w budynku powstałym po 2007 roku trzeba zapłacić drożej średnio o 1120 PLN za mkw. Ruch na rynku oraz duża liczba dostępnych mieszkań, zwłaszcza tych najtańszych, sprawiają, że sprzedający skłonni są negocjować. Średnia różnica między cenami ofertowymi a transakcyjnymi w Warszawie to bowiem 4,2 proc.

W stolicy największe spadki wysokości rat

Osoby planujące zakup nieruchomości na kredyt mają powody do zadowolenia. W Warszawie, spośród wszystkich objętych analizą miast, miesięczne raty kredytów spadły najbardziej.

Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander:
Choć marże kredytowe w ostatnich miesiącach rosły, to raty tych nowoudzielanych są dużo niższe niż w ubiegłym roku. Nie wynika to jedynie ze spadku stóp procentowych, ale także z tego, że zwykle mniej płacimy już za mieszkania. Jeśli połączymy niższe oprocentowanie ze spadkiem cen nieruchomości, to okaże się, że rata kredytu zaciąganego na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw. w Warszawie spadła od września 2012 r. aż o 683 PLN.

Autor:
Raportu Szybko.pl,
Metrohouse i Expandera


Wszystkie komunikaty (7035)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Październik 25, 2013
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty