Start Arrow Wiadomości Arrow Świadectwa energetyczne nieobowiązkowe?

Świadectwa energetyczne nieobowiązkowe?

dreamstimesmall_988818_1.jpgCo prawda już za niespełna trzy i pół miesiąca uzyskanie świadectwa energetycznego, które ma informować, z jakim zużyciem energii trzeba się liczyć, stanie się obowiązkiem – przypomina Gazeta Wyborcza.

Jednak w praktyce będą mogli go zignorować właściciele istniejących nieruchomości. W obowiązującej ustawie nie ma słowa o sankcjach z tego tytułu. A co ważniejsze, nie ma ich już także w poprawkach, które zaproponuje Ministerstwo Infrastruktury w projekcie nowelizacji.

Dwa tygodnie temu Gazeta Wyborcza informowała, że resort chce karać grzywną tych, którzy np. wynajęliby mieszkanie lub dom bez świadectwa energetycznego. Bez niego nie mogłaby też dojść do skutku żadna transakcja kupna – sprzedaży.

Problem w tym, że transakcji nieruchomościowych jest kilkaset tysięcy rocznie. Zdaniem analityków w przyszłym roku rynkowi nieruchomości groziłby paraliż, bo tak dużej liczby świadectw energetycznych nie uda się sporządzić w krótkim czasie.

Z projektu zniknęła też poprawka, która groziła tym, że warunki cenowena rynku świadectw dyktowałaby kolejna korporacja zawodowa – dodaje Gazeta. Ponieważkwestię cen ustawa pozostawia rynkowi, więc chodzi o to, aby był on konkurencyjny. Zgodnie z projektem zarobić będzie mógł każdy magister,bez względu na rodzaj ukończonej uczelni. Warunek – przejdzie szkoleniei zda egzamin państwowy albo ukończy co najmniej roczne studiapodyplomowe na kierunkach – architektura, budownictwo, inżynieria środowiska, energetyka lub pokrewne w zakresie audytu energetycznego.

Autor: Gazeta Wyborcza


Wszystkie komunikaty (5877)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Wrzesień 19, 2008
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 

Obejrzyj zdjęcia domowników