Start Arrow Wiadomości Arrow Obowiązkowy czujnik czadu w domu – posłowie chcą zmian w prawie

Obowiązkowy czujnik czadu w domu – posłowie chcą zmian w prawie

Posłowie SLD złożyli projekt ustawy, który nałoży na właścicieli domów i mieszkań obowiązek montażu czujników czadu i dymu. Celem projektu jest ograniczenie liczby tragicznych zdarzeń związanych z zatruciem tlenkiem węgla.

Projekt przewiduje, że wszystkie projektowane i budowane budynki mieszkalne mają zapewniać ochronę przed dymem i tlenkiem węgla. Właściciel lub zarządca budynku będzie obowiązany do zapewnienia ochrony przed dymem i tlenkiem węgla poprzez zainstalowanie właściwych czujek i czujników. Obowiązkowa kontrola instalacji gazowej ma zostać poszerzona o sprawdzenie stanu technicznego czujników.

Projekt przewiduje również zmiany w ustawie o ochronie pożarowej, zgodnie z którymi właściciel budynku będzie miał obowiązek wyposażyć budynek, obiekt budowlany lub teren w wymagane urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice, a także czujkę dymu i czujnik tlenku węgla (czadu) oraz zapewnić konserwację oraz naprawy urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic, a także czujek dymu i czujników tlenku węgla (czadu).

W sezonie grzewczym 2012/2013 Komenda Główna Straży Pożarnej odnotowała prawie 3 700 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w tym prawie 1 800 poszkodowanych i 106 ofiar śmiertelnych. Według oficjalnych danych w Polsce około połowa ludności kraju ma gaz sieciowy, a także piecyki łazienkowe.

Nieprawidłowe działanie piecyków może powodować niezupełne spalanie gazu, w wyniku czego powstaje tlenek węgla (czad). Nowoczesne piecyki gazowe są wyposażone w układy sygnalizacji cofania się spalin, czy w czujniki sygnalizujące przekroczenie dopuszczalnego stężenia tlenku węgla w pomieszczeniu. Jednak – jak wskazują posłowie w uzasadnieniu projektu – większość użytkowników gazu w Polsce takich urządzeń nie posiada a nadto nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń jakie niesie ich brak.

Doświadczenia wielu państw potwierdzają, że obniżenie liczby zatruć tlenkiem węgla jest możliwe. Do najbardziej sprawdzonych, skutecznych i niedrogich metod należy instalowanie w domach i mieszkaniach czujników tlenku węgla . Koszt czujnika wynosi parędziesiąt złotych co nie jest wielkim wydatkiem a może uratować wiele istnień.

DOM.pl poleca: Tlenek węgla w statystykach zatruć zajmuje trzecie miejsce po zatruciach lekami i alkoholem. Przeczytaj, jak się uchronić przed zatruciem? Gdzie zainstalować czujnik czadu? Jak korzystać z piecyków gazowych?

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


listopad 26, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Kinkiet EMMA PINK

  • Lampa wisząca Galaxy 1643

  • Nowoczesny plafon LED z pilotem Melos DL-F37T