Start Arrow Wiadomości Arrow Jesień na rynku nieruchomości w Polsce – ceny i popularne lokalizacje

Jesień na rynku nieruchomości w Polsce – ceny i popularne lokalizacje

Jesień to tradycyjnie okres wzmożonego zainteresowania mieszkaniami. Czwarty kwartału przynosi dotychczas wysoką aktywność kupujących nieruchomości. Jak wyglądały transakcje w największych miastach Polski? Jakie są średnie ceny mieszkań i jakie nieruchomości cieszą się największym zainteresowaniem?

W Warszawie warto negocjować

Obserwowane w ostatnich miesiącach zwiększone zainteresowanie mieszkaniami w Warszawie nie słabnie. Wiele osób chce zdążyć z zakupem lokum przed nowym rokiem. W styczniu bowiem wejdzie w życie Rekomendacja S, która wprowadzi wymóg posiadania minimum pięcioprocentowego wkładu własnego przy zaciąganiu kredytu hipotecznego.

Agnieszka Cyganiak, ekspert Metrohouse:
Aktywność klientów poszukujących własnego M jest wciąż bardzo duża, mimo niewielkiego wzrostu średniej ceny ofertowej. Kupującym sprzyjają jednak okoliczności, które skłaniają zbywców do negocjacji. Spowodowane jest to obawami sprzedających, przed możliwym spadkiem roli rynku wtórnego po wejściu w życie dopłat z rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Wiele wątpliwości dotyczy również kształtowania się popytu po wprowadzeniu przez KNF nowej Rekomendacji S.

Z raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera wynika, że ostatni miesiąc przyniósł nieznaczny wzrost cen mieszkań wystawionych na sprzedaż.

Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl:
W stolicy, metr kwadratowy kosztuje obecnie średnio 7 550 PLN. Jest to wciąż mniej o 130 PLN w porównaniu do października 2012 roku.

W Warszawie zasadniczo zmienia się natomiast struktura podaży nieruchomości „z drugiej ręki”.

Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl:
Dostępnych jest coraz mniej ofert w przedziale cenowym od 6 000 do 7 000 PLN za metr kwadratowy. Jeszcze w lipcu 2013 roku co czwarte sprzedawane mieszkanie oferowane było w tej cenie, natomiast aktualnie stanowią one 19% podaży. W stolicy na największy wybór nieruchomości mogą liczyć osoby planujące przeznaczyć na zakup mieszkania od 7 000 do 8 000 PLN za metr kwadratowy. Lokale w tym przedziale cenowym stanowią bowiem 27,6% wszystkich wystawionych na sprzedaż.

Krakowianie kupują taniej

Jak wskazują autorzy raportu, mieszkańcy Krakowa potrafią się targować.

Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse:
Różnica pomiędzy cenami oferowanymi przez właścicieli a tymi, widniejącymi na umowach sprzedażowych mieszkań, wynosi według naszych danych aż 14,2 proc. W porównaniu z informacjami z pozostałych monitorowanych miast, jest to największa różnica cen na rynku nieruchomości w tym okresie. Kupujący nabywali lokale średnio za 5 542 PLN za metr kwadratowy. Warto nadmienić jednak, że co trzecie mieszkanie kupione w przeciągu ostatnich trzech miesięcy miało cenę mniejszą niż 4 500 PLN za metr kwadratowy. Były to zwykle lokale w kamienicach przeznaczonych do remontu lub w budownictwie z „wielkiej płyty” w lokalizacjach takich jak Mistrzejowice czy Prądnik Czerwony.

Po serii obniżek, ceny lokali w stolicy Małopolski utrzymują się na poziomie niższym niż przed rokiem. Kupujący nie mogą jednak liczyć na dalsze utrzymanie tego trendu.

Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl:
Duża aktywność inwestorów sprawiła, że trudno jest obecnie znaleźć naprawdę atrakcyjne oferty. Mieszkania w cenie poniżej 4 000 PLN za metr kwadratowy to jedynie 1,6 proc. podaży, najłatwiej znaleźć lokal w przedziale cenowym od 6 000 do 7 000 PLN za metr kwadratowy.

Łodzianie kupują droższe mieszkania

Autorzy raportu zauważają, że październik przyniósł zdecydowane ożywienie na łódzkim rynku mieszkaniowym. Miniony miesiąc to ponadto wzrost średniej ceny ofertowej w Łodzi. Nie wynika on jednak bezpośrednio ze zwiększenia się wartości nieruchomości, ale przede wszystkim z popytu na lokale w tym mieście. Jak podkreślają eksperci, jest to również efekt zmiany struktury podaży.

Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl:
Na łódzkim rynku mieszkaniowym dostępnych jest więcej ofert nieruchomości wybudowanych po 2002 roku. Ich ceny są przeważnie wyższe od lokali w blokach z wielkiej płyty. W przypadku Łodzi, takie budownictwo jest również droższe od kamienic.

W efekcie w ciągu minionych trzech miesięcy ceny ofertowe wzrosły tu o pięć procent.

Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl:
W porównaniu do września 2013 roku jest to średnio o 110 PLN więcej za metr kwadratowy powierzchni. Warto zauważyć, że ponad 60 procent wystawionych na sprzedaż mieszkań nie przekracza 4 000 PLN za mkw., a kolejne 30 procent mieści się w przedziale od 4 000 do 5 000 PLN.

Miniony miesiąc przyniósł nieznaczny wzrost cen mieszkań nabywanych w Łodzi.

Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse:
Od wiosny średnie ceny transakcyjne wzrosły tu o 244 PLN. Podobnie jak przed miesiącem, zawierane transakcje pokazują, że łodzianie kupują mieszkania po wyższych cenach, niż przeciętne wystawione do sprzedaży oferty. Największą popularnością wśród kupujących wciąż cieszą się mieszkania w blokach z wielkiej płyty, których metraż mieści się w przedziale od 40 do 50 mkw. Wśród sfinalizowanych w minionym miesiącu transakcji, najwięcej lokali mieściło się na Bałutach.

Średnia cena oscylowała na poziomie 186 000 PLN. Październik przyniósł jednak zmianę dominujących preferencji wśród osób zainteresowanych zakupem nieruchomości. Klienci rzadziej poszukiwali mieszkań wybudowanych w ostatnich latach. Nowe budownictwo stanowi zaledwie kilka procent wszystkich transakcji.

Ożywienie na wrocławskim rynku nieruchomości

W związku ze zbliżającym się zaostrzeniem przepisów dotyczących kredytów hipotecznych, w stolicy Dolnego Śląska wyraźnie odczuwalny jest zwiększony popyt na mieszkania.

Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse:
Dotyczy to zarówno przedwojennych kamienic, jak i budynków powstałych po 2000 roku. Również inwestycje deweloperskie znajdują zainteresowanych. Poszukiwane są przede wszystkim lokale o powierzchni do 50 – 60 metrów kwadratowych. Z kolei najtrudniej znaleźć chętnych na mieszkania powyżej 75 metrów kwadratowych.

We Wrocławiu ceny mieszkań są nadal niższe niż przed rokiem, a różnica wynosi około 180 złotych na każdym metrze kwadratowym. Jednocześnie ceny w ostatnim miesiącu są o 100 złotych wyższe niż we wrześniu.

Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl:
Wśród ofert przeważają te dotyczące lokali w cenie od 5 000 do 6 000 PLN za metr kwadratowy. Znalezienie lokalu za mniej niż 5 000 PLN za mkw. będzie wymagało od kupujących wysiłku, gdyż obecnie jest ich wyraźnie mniej niż rok temu. Wpływ na to może mieć przede wszystkim duże zainteresowanie tego typu lokalami.

Poznaniacy szukają tanich mieszkań

W Poznaniu najbardziej poszukiwane są kawalerki w dzielnicach takich jak Piątkowo czy Rataje.

Ryszard Kamiński, ekspert Metrohouse:
Transakcje dotyczące takich nieruchomości zamykają się w przedziale od 120 000 do 150 000 PLN. Popularnością cieszą się również dwu- i trzypokojowe mieszkania o niewielkim metrażu, nie przekraczającym 65 metrów kwadratowych. Nabywcy szukają mieszkań o wysokim standardzie wykończenia, lecz wyjątkowo atrakcyjna cena jest w stanie skłonić nabywców do zakupu mieszkań wymagających remontu.

Analizując obecną sytuację na rynku nieruchomości można zauważyć, że ceny mieszkań w ciągu ostatniego miesiąca wzrosły. Na szczęście dla kupujących, podwyżka jest nieznaczna, wynosi bowiem około 1,4 proc.

Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl:
Na poznańskim rynku sporo jest ofert z najniższego przedziału cenowego – poniżej 4 000 PLN za metr kwadratowy. Co trzecie mieszkanie wystawione na sprzedaż kosztuje pomiędzy 5 000 a 6 000 PLN za mkw. Sprawia to, że poznaniacy bez trudu znajdą lokal dla siebie, nawet mimo podwyżek cen.

W Gdańsku kluczowa jest lokalizacja i niska cena

Choć od blisko trzech miesięcy obserwujemy wzrost cen nieruchomości, ostatni miesiąc przyniósł nieznaczne obniżki. Od blisko roku wartość lokali utrzymuje się bowiem na mniej więcej stałym poziomie i wynosi około 5 300 PLN za metr kwadratowy.

Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl:
Obecnie ponad 70 proc. mieszkań w Gdańsku można kupić za mniej niż 6 000 PLN za mkw. Najtańsze mieszkania kosztują od 3 000 do 4 000 PLN za metr kwadratowy, choć ich wybór jest mocno ograniczony. Z kolei te najdroższe, w cenie powyżej 10 000 PLN, są na Pomorzu rzadkością.

Dla gdańszczan kupujących mieszkania najważniejsze są dwa kryteria – niska cena i dobra lokalizacja. Położenie nieruchomości ma znaczenie przede wszystkim dla inwestorów planujących czerpać zyski z wynajmu. Najlepiej usytuowane lokale to te w niewielkiej odległości od uczelni czy centrum lub też na samej starówce. Nawet wysokie ceny ofertowe nieruchomości w Starym Mieście, nie zniechęcają inwestorów do zakupów.

Piotr Lewicki, ekspert Metrohouse:
Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się kawalerki, których na rynku zaczyna brakować. Wiąże się to z ożywieniem sprzedaży. Wielu kupujących chce zdążyć przez nowym rokiem, kiedy to banki przestaną kredytować zakupy na 100 proc. wartości nieruchomości.

Autor:
Raport Szybko.pl,
Metrohouse i Expandera


Wszystkie komunikaty (6586)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Grudzień 2, 2013
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca ALANYA Gray

  • Kinkiet EMMA PINK

  • Lampa wisząca Galaxy 1643

  • Lampa stojąca VIRGO Grey II

  • Kinkiet ALANYA White

  • Nowoczesny plafon LED z pilotem Melos DL-F37T

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo