Start Arrow Wiadomości Arrow Ceny mieszkań na rynku wtórnym: kawalerki wciąż drożeją

Ceny mieszkań na rynku wtórnym: kawalerki wciąż drożeją

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, w porównaniu do ubiegłego roku, ceny transakcyjne mieszkań utrzymują się na zbliżonym poziomie bądź nawet są coraz niższe. Wyjątkiem są jednak lokale o mniejszym metrażu, a szczególnie kawalerki, które drożeją we wszystkich większych miastach.

Kraków

W Krakowie największą popularnością wśród kupujących cieszą się kawalerki i mieszkania dwupokojowe. Wraz z zainteresowaniem wzrosły również ceny. W porównaniu z zeszłym rokiem, za metr kwadratowy takiego lokum trzeba zapłacić obecnie kilkadziesiąt złotych więcej. Kawalerki kosztują średnio 6 780 PLN, natomiast mieszkania dwupokojowe – 6 660 PLN.

Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl:
Są to kwoty, które podnoszą średnią cen wszystkich nieruchomości kupowanych w stolicy Małopolski (średnia cena nieruchomości w Krakowie wynosi obecnie 6 550 PLN). Mimo to jest ona niższa o 100 PLN w porównaniu do poziomu z ubiegłego roku.

Warszawa

Porównując obecne ceny ofertowe z tymi, jakie obserwowaliśmy w Warszawie rok temu, widoczny jest nieznaczny spadek (0,8 proc.).

Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl:
Najwięcej na wartości straciły mieszkania cztero- i pięciopokojowe. Ich ceny obniżyły się bowiem średnio o 5 proc. Jednocześnie wzrosły ceny kawalerek. Aktualnie za metr kwadratowy takiego mieszkania trzeba zapłacić 8 090 PLN, a więc o 2 proc. więcej niż rok temu. W wypadku małych mieszkań duże znaczenie ma lokalizacja. Za niewielkie lokum na Targówku lub Bielanach trzeba zapłacić średnio 6 700 PLN za mkw., podczas gdy na Ursynowie czy Mokotowie już około 9 000 PLN za mkw. Najdrożej jest w Śródmieściu, gdzie ceny kształtują się na poziomie 10 600 PLN za mkw.

2013 rok przyniósł także stabilizację cen transakcyjnych. Obecnie kupujący w stolicy płacą średnio 7 182 PLN za mkw., czyli jedynie o 2 proc. więcej niż przed rokiem.

Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse:
W końcówce roku dobrze sprzedawały się niewielkie mieszkania jednopokojowe, które były nabywane za kwoty 200 000 – 220 000 PLN. Kupujących nie zniechęciły nawet wysokie ceny takich lokali (przekraczające 9 000 PLN za mkw).

Największym zainteresowaniem w stolicy, podobnie jak w ostatnich miesiącach, cieszyły się jednak mieszkania dwu- i trzypokojowe. Do najpopularniejszych lokalizacji należy Białołęka, gdzie koszty zakupu są najniższe, oraz Ursynów i Mokotów, gdzie powierzchnie kosztują już dużo więcej.

Poznań

Końcówka roku to czas wzrostu cen nieruchomości w stolicy Wielkopolski, który podyktowany jest wzmożonym ruchem na rynku. Szczęśliwie dla kupujących, podwyżka nie jest duża, wynosi średnio 1,4 proc. w stosunku do zeszłego roku.

Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl:
Najbardziej podrożały kawalerki, a więc lokale cieszące się szczególnym zainteresowaniem. W ich wypadku ceny są wyższe o 2,3 proc., choć w kształtowaniu ostatecznych ofert duże znaczenie ma lokalizacja. Najtańsze można znaleźć na Nowym Mieście, gdzie średnia cena wynosi 4 300 PLN za mkw.

Na Łazarzu trzeba zapłacić o 300 PLN więcej, na Jeżycach natomiast metr kosztuje już 6 500 PLN. To i tak mniej niż na Starym Mieście, gdzie kawalerki kosztują ponad 6 900 PLN za mkw.

Łódź

Cena metra kwadratowego mieszkań wystawionych na sprzedaż w Łodzi wynosi obecnie 3 600 PLN. Jak zauważają autorzy grudniowego raportu, jest to o 2,8 proc. mniej niż przed rokiem.

Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl:
W przeciwieństwie do innych analizowanych miast, w Łodzi najniższe ceny osiągają kawalerki. Za jeden metr kwadratowy takiego lokalu zapłacimy tu 3 360 PLN. Warto zauważyć, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy były one jedyną kategorią mieszkań, które nie straciły na wartości. Wręcz przeciwnie, ich cena wzrosła o ponad 8 proc.

Po serii nieznacznych podwyżek na przełomie ostatnich kilku miesięcy, w końcówce roku średnie ceny transakcyjne mieszkań stabilizują się. Wartość metra kwadratowego nieruchomości pochodzącej z łódzkiego rynku wtórnego mieści się w przedziale od 3 400 PLN do 3 600 PLN. Jednak wśród ofert znajdziemy także wiele tańszych propozycji.

Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse:
Transakcje sprzedaży lokali w cenach poniżej 3 000 PLN za metr kwadratowy nie należą do rzadkości. Osiągają je mieszkania w przedwojennych kamienicach, bądź budynkach z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych oraz na osiedlach bloków wybudowanych w technologii z wielkiej płyty.

Najpopularniejszymi lokalizacjami w Łodzi są Śródmieście i Bałuty, to tam w minionym miesiącu odnotowano najwięcej sfinalizowanych transakcji.

Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse:
Ciekawostką jest fakt, że wśród sprzedawanych przez nas mieszkań, w ciągu ostatnich trzech miesięcy, żadne nie przekroczyło ceny 5 000 PLN za mkw., mimo, że lokale o takich parametrach stanowią kilkanaście procent wszystkich dostępnych ofert.

Gdańsk

Mimo że w Gdańsku ceny nieruchomości utrzymują się na poziomie zbliżonym do zeszłorocznego, można dostrzec nieznaczne różnice w zależności od lokalizacji i rozmiarów nabywanych mieszkań.

Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl:
Bardzo popularne w ostatnim czasie kawalerki, podrożały średnio o 2 proc., w stosunku do ubiegłego miesiąca. Nadal nie brakuje ich w ofercie, stanowią obecnie 11 proc. całego rynku. Potaniały natomiast duże, pięciopokojowe mieszkania – ich wartość spadła średnio o prawie 7 proc. Jest to skutek słabnącego zainteresowania tego typu lokalami.

Wrocław

Za metr kwadratowy we Wrocławiu przeciętnie zapłacimy 5 640 PLN. Jest to o 100 PLN mniej, niż jeszcze rok temu.

Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl:
Najdroższymi lokalami w stolicy Dolnego Śląska są kawalerki.  Na metr kwadratowy takiego mieszkania będziemy musieli wydać 6 300 PLN, czyli o 660 PLN więcej, niż wynosi aktualna średnia cena nieruchomości. Są one jednocześnie jedyną kategorią mieszkań, które podrożały w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Największym zainteresowaniem we Wrocławiu cieszą się mieszkania zlokalizowane w Śródmieściu w okolicach Placu Grunwaldzkiego oraz w części dzielnicy Krzyki, wzdłuż ulicy Komandorskiej.

Wojciech Kubiak, ekspert Metrohouse:
Klienci najchętniej wybierają lokale dobrze skomunikowane z centrum miasta. Wynika to z faktu, że są one często kupowane w celach inwestycyjnych, bądź przeznaczone pod późniejszy wynajem. Z tego względu zainteresowaniem cieszą się szczególnie mieszkania dwu i trzy pokojowe.

Wrocławianie chętnie wybierają także lokale w stanie deweloperskim, mimo zapowiadanego rządowego programu Mieszkanie dla Młodych i ulg na zakup tego typu nieruchomości.

Wojciech Kubiak, ekspert Metrohouse:
Na rynku pierwotnym kupują zarówno osoby chcące inwestować swoje oszczędności, jak i rodziny z dziećmi, które nabywają duży metraż na obrzeżach miasta. Wśród tej drugiej grupy szczególną popularnością cieszą się dzielnice Fabryczna oraz zachodnia część Krzyków – Jagodno i Ołtaszyn. Wiele osób decyduje się na zakup własnego M, gdy trafią na dobrą okazję. W takiej sytuacji dogodna lokalizacja schodzi na dalszy plan, zwłaszcza w przypadku mieszkań jednopokojowych.

Autor:
Raport Szybko.pl,
Metrohouse i Expandera


Wszystkie komunikaty (7035)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Grudzień 27, 2013
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo