Start Arrow Wiadomości Arrow Mieszkanie mniejsze po wybudowaniu

Mieszkanie mniejsze po wybudowaniu

Umowa przedwstępna mówi, że różnica w metrażu mieszkania po jego wybudowaniu nie może być większa niż 2 proc. Tymczasem okazało się, że u jednego z czytelników Rzeczpospolitej przekracza te 2 proc. Wykrył to przypadkiem, prosząc o wystawienie do banku zaświadczenia, w którym jest podany metraż 49,23. W umowie było 51,21 m. Co robić – zastanawia się czytelnik.

dreamstimesmall_1292210_1.jpg

Na etapie umowy przedwstępnej – odpowiada ekspert Rzeczpospolitej – kupujący nie posiada jeszcze roszczeń z tytułu rękojmi za wady fizyczne. Gdyby więc czytelnik, wiedząc o wadzie lokalu, zdecydował się zawrzeć umowę sprzedaży, to sprzedawca będzie zwolniony z odpowiedzialności z tytułu rękojmi. Dlatego w sytuacji, gdy kupujący wie już o wadzie, wszelkie decyzje dotyczące sposobu rozwiązania problemu należy podejmować przed zawarciem umowy sprzedaży.

Najpierw jednak należy upewnić się, jaka jest rzeczywista treść zapisów umowy – zaznacza w dzienniku. Zdarzają się bowiem klauzule, które przewidują, iż zmiana powierzchni w stosunku do umówionej o określoną wielkość nie stanowi podstawy do zmiany ceny, a przekroczenie tej wartości powoduje jedynie konieczność rozliczenia różnicy w cenie.

W sytuacji, gdy rzeczywista powierzchnia mieszkania odbiega od umówionej ponad dopuszczalny limit, a strony nie mogą uzgodnić polubownego sposobu rozwiązania tej sytuacji, kupujący powinien rozważyć możliwość złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy przedwstępnej z przyczyn leżących po stronie sprzedającego. Po rozwiązaniu umowy przedwstępnej sprzedający będzie musiał zwrócić kupującemu zaliczkę wpłaconą na poczet ceny – wyjaśnia dalej.

Autor: Rzeczpospolita


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Wrzesień 8, 2009
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty