Start Arrow Wiadomości Arrow Oszczędzaj energię – ocieplaj budynki

Oszczędzaj energię – ocieplaj budynki

ocieplenie_budynku.jpg

Już teraz obserwujemy zjawiska przyrodnicze będące rezultatem ocieplenia klimatu, np. częściej występujące susze lub powodzie czy większa liczba cyklonów tropikalnych.

Dalszy wzrost temperatury atmosfery ziemskiej spowoduje ich nasilenie, a w konsekwencji katastrofalne skutki dla całej ludzkości. Zmiany klimatyczne będą także wpływać na światową gospodarkę. Zgodnie z raportem – wzrost temperatury atmosfery ziemskiej o 40C może spowodować obniżenie się produktu światowego brutto od 1 do 5%.

W celu zapobiegania zmianom klimatu rządy wielu państw na świecie starają się wypracować wspólne stanowisko w tej kwestii. Przykładem międzynarodowego porozumienia dotyczącego globalnego ocieplenia jest m.in. protokół z Kioto zawarty w 1997 roku, który zobowiązuje jego sygnatariuszy do redukcji emisji szkodliwych gazów cieplarnianych. Najwięcej zanieczyszczeń pochodzi bowiem z sektorów gospodarczych, przede wszystkim z produkcji energii, przemysłu i transportu. W tym obszarze można jednak podjąć skuteczne działania przyczyniające się do ograniczenia emisji gazów, polegające m.in. na poprawie efektywności użytkowania energii w budynkach czy lepszym wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.

W Polsce znaczny potencjał oszczędności energii, a tym samym ochrony klimatu, związany jest także z efektywnym gospodarowaniem energią w budynkach. Według raportu Ecofys – zużywają one obecnie aż 40% całej wykorzystywanej w kraju energii, z czego  70% przypada na ich ogrzewanie. Tymczasem poprawa efektywności cieplnej budynków może skutkować zmniejszeniem krajowego zużycia energii o ponad 10%.

Istnieje wiele możliwości racjonalnego gospodarowania energią potrzebną do ogrzania budynków. Najważniejsze z nich to przede wszystkim: dobra izolacja cieplna, efektywne wykorzystanie energii oraz czerpanie jej ze źródeł odnawialnych. Rozwiązania tego typu, dostępne dla każdego, nie tylko przyczyniają się do ochrony klimatu, ale także powodują  znaczne obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Raport Chroń klimat: oszczędzaj energię, ocieplaj budynki dostępny jest na stronie www.6paliwo.pl. Zachęcamy do wejścia na nowy serwis poświęcony nie tylko zmianom klimatycznym, ale również znaczeniu efektywnych energetycznie budynków w zmniejszaniu zużycia energii i emisji CO2.

Chroń klimat: oszczędzaj energię, ocieplaj budynki jest drugą publikacją przygotowaną na zlecenie Rockwool Polska, mającą na celu edukację społeczeństwa w zakresie racjonalnego wykorzystania energii, przede wszystkim w budownictwie. Dotychczas na potrzeby firmy został także opracowany, przy współpracy z TNS OBOP, raport  Polacy o oszczędzaniu energii przedstawiający stan wiedzy Polaków na temat energooszczędności. W przygotowaniu jest już trzecia publikacja Szóste Paliwo – Polacy o oszczędzaniu energii w budownictwie – architekci, inwestorzy. Tym razem badane są opinie inwestorów, deweloperów i architektów na temat inwestowania w energooszczędne budownictwo.

Autor: Rockwool Polska


Wszystkie komunikaty (6586)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Wrzesień 9, 2009
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: drzewka, krzewy i pnącza liściaste