Start Arrow Wiadomości Arrow Początek roku z wyższymi cenami działek budowlanych

Początek roku z wyższymi cenami działek budowlanych

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera w Warszawie wyraźnie wzrosły ceny działek budowlanych. W porównaniu z analogicznym okresem w 2013 roku, ziemia zyskała na wartości ponad 20 proc. Ceny porównywalne są więc obecnie do tych, jakie obowiązywały w czasie boomu budowlanego z 2007 roku.

Deweloperzy i inwestorzy mają powody do zadowolenia. W stolicy po raz pierwszy od trzech lat rok zakończył się wyraźnym wzrostem cen nieruchomości. Dotyczy to zarówno wartości nominalnych, jak i realnych.

Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl:
Ubiegły rok można ocenić bardzo pozytywnie. Był to okres stabilizacji cen oraz rosnącego zainteresowania kupujących. Wiele symptomów zapowiada również, że dobra koniunktura będzie trwać dalej. Świadczy o tym np. podwyżka cen działek budowlanych. Aktualna cena w Warszawie wynosi 1 100 PLN za mkw., co oznacza podwyżkę o 8 proc. w stosunku do III kwartału 2013 r. i aż 20 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2012 roku. Jest to wartość, jaką miała warszawska ziemia w okresie boomu budowlanego sprzed siedmiu lat.

Podobny wzrost jest zauważalny w Krakowie oraz Łodzi, choć tam ceny i tak pozostają nawet czterokrotnie niższe. W Krakowie pod koniec roku cena metra kwadratowego wyniosła 465 PLN, co oznacza podwyżkę rzędu 5 proc. w stosunku do III kwartału 2013 r. i o ponad 20 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2012 roku. W Łodzi natomiast aktualny koszt metra kwadratowego wynosi 240 PLN, co oznacza 20 proc. podwyżkę w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku.

W Poznaniu metr kwadratowy ziemi kosztuje 430 PLN, jest więc droższy o 7,5 proc. niż przed rokiem, a we Wrocławiu – 314 PLN, co oznacza wzrost aż o 18 procent więcej niż przed rokiem.

Najwyższy wzrost zanotowano w Trójmieście, gdzie metr kwadratowy działki budowlanej kosztuje obecnie 340 PLN. Podwyżka w stosunku do zeszłego roku wynosi więc 25 proc. i jest wyższa niż np. w Warszawie czy Krakowie. Może to oznaczać rosnące zainteresowanie deweloperów nowymi inwestycjami w tym regionie.

(Początek roku z wyższymi cenami działek budowlanych)

Autor: Raport Szybko.pl,
Metrohouse i Expandera


Wszystkie komunikaty (7427)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


luty 11, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Kinkiet EMMA PINK

  • Lampa wisząca Galaxy 1643

  • Nowoczesny plafon LED z pilotem Melos DL-F37T