Start Arrow Wiadomości Arrow Legalizacje samowoli budowlanych w 2013 roku

Legalizacje samowoli budowlanych w 2013 roku

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego informuje, że w ubiegłym roku wydano ogółem 365 decyzji legalizujących samowole budowlane. Tyle samo decyzji wydano w 2012 r. W stosunku do lat 2009-2011 jest to spadek liczby wydanych decyzji legalizacyjnych, o 28% w stosunku do 2011 r., o 56% do 2010 r. i o 87% do 2009 r.

Najwięcej decyzji legalizacyjnych wydano w województwach: małopolskim – 66, mazowieckim – 55, kujawsko-pomorskim – 50 i łódzkim – 40. Najmniej w opolskim i lubuskim po 6 decyzji, świętokrzyskim – 7 decyzji i lubelskim – 9 decyzji.

W 2013 r., tak jak w latach poprzednich, przeważająca część decyzji legalizacyjnych dotyczyła budynków jednorodzinnych (144 decyzje – co stanowi 39,5% wszystkich decyzji legalizacyjnych) i budynków gospodarczo-inwentarskich (130 decyzji – 35,6% wszystkich decyzji legalizacyjnych).

Ile kosztuje legalizacja samowoli budowlanej?

Opłata za legalizację samowoli nie jest zależna od wielkości przewinienia, ale od od powierzchni budynku i stawki. Do opłaty legalizacyjnej stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące kar, o których mowa w art. 59f ustawy Prawo budowlane, z tym że stawka opłaty podlega pięćdziesięciokrotnemu podwyższeniu.

Zgodnie z tym przepisem karę stanowi iloczyn stawki opłaty (s), współczynnika kategorii obiektu budowlanego (k) i współczynnika wielkości obiektu budowlanego (w). Stawka opłaty (s) wynosi 500 zł (i podlega pięćdziesięciokrotnemu podwyższeniu), natomiast kategorie obiektów, współczynnik kategorii obiektu oraz współczynnik wielkości obiektu określa załącznik do ustawy.

Zgodnie z załącznikiem budynki mieszkalne jednorodzinne stanowią Kategorię I, a zgodnie z nią: współczynnik kategorii obiektu (k) wynosi 2,0, a współczynnik wielkości obiektu (w) wynosi 1,0. Zatem przykładowa wysokość opłaty legalizacyjnej dotyczącej samowoli budowlanej, polegającej na wybudowaniu domu mieszkalnego jednorodzinnego, wynosi (500 x 50) x 2,0 x 1,0 = 50 000 zł

Przy obliczaniu wysokości opłaty legalizacyjnej nie uwzględnia się takich czynników jak sytuacja rodzinna czy możliwości finansowe sprawcy samowoli budowlanej!

Opłata legalizacyjna podlega wpłacie w terminie 7 dni na konto właściwego urzędu wojewódzkiego. Spełnienie tych wymagań jest warunkiem zalegalizowania samowoli budowlanej.

(Samowola budowlana to nie tylko budowa domu, ale również prace związane z rozbudową czy przebudową istniejącego budynku.)

Autor: Redakcja DOM.pl
Zdjęcie: Dreamstime


Wszystkie komunikaty (6586)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 6, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca ALANYA Gray

  • Kinkiet EMMA PINK

  • Lampa wisząca Galaxy 1643

  • Lampa stojąca VIRGO Grey II

  • Kinkiet ALANYA White

  • Nowoczesny plafon LED z pilotem Melos DL-F37T