Start Arrow Wiadomości Arrow Rynek wtórny: ceny wyższe, mieszkania większe

Rynek wtórny: ceny wyższe, mieszkania większe

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, ceny ofertowe wzrosły w stosunku do ubiegłego roku o niemal 4%. Największe różnice zanotowano w Katowicach oraz w Opolu. Zwiększa się również powierzchnia nabywanych mieszkań. W Poznaniu i Gdańsku średni metraż przekroczył już 60 mkw. – dla porównania w Łodzi wynosi jedynie 48,7 mkw.


Średnie ceny ofertowe wyższe niż przed rokiem

Aktualnie średnie ceny ofertowe mieszkań we wszystkich polskich miastach są wyższe niż przed rokiem. Różnica jest już zauważalna i wynosi niemal 4 proc.

Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl:
Od lutego ubiegłego roku najbardziej podrożały mieszkania w Katowicach (+11,4%), Opolu (+10%), Białymstoku oraz Łodzi (o ponad 5%). Porównując ceny ze styczniem 2014, zmiana jest jednak nieznaczna i wynosi średnio 0,3%.

W Poznaniu ceny transakcyjne maleją od pięciu miesięcy

W ostatnich miesiącach stawki na rynku wtórnym charakteryzują się dużą zmiennością.

Marcin Jańczuk, Metrohouse:
Spadki cen z poprzedniego miesiąca zostały utrzymane jedynie w Poznaniu, w którym średnie ceny topnieją już od pięciu notowań. Aktualnie średnia cena za mkw. wynosi 4803 zł. Od września ubiegłego roku stawki spadły tu już o ponad 500 złotych, co zachęca do zakupu lokali o większym metrażu.

Analizowane transakcje z okresu XII 2013 – II 2014 pokazują brak wspólnego dla wszystkich miast trendu kształtowania się cen. Tylko na Pomorzu widoczna jest kontynuacja wzrostów z początku roku.

Marcin Jańczuk, Metrohouse:
Zwyżki są jednak niewielkie i nie zanosi się na istotne zmiany w najbliższych miesiącach. Na uwagę zasługuje natomiast zwiększająca się różnica w metrażach nabywanych mieszkań. W Poznaniu i Gdańsku średnia przekracza 60 mkw., podczas gdy w Łodzi wynosi zaledwie 48,7 mkw.

Marże nadal rosną

Dla osób planujących kredyt hipoteczny najważniejszymi zmianami są rosnące marże. Te osiągnęły już średni poziom 1,72% i 2% dla pożyczek z odpowiednio wysokim (25%) i minimalnym (5%) wkładem własnym.

Jarosław Sadowski, Expander:
Pocieszający jest fakt, że najprawdopodobniej w najbliższych miesiącach wzrosty powinny się zakończyć. Marże zbliżają się już do poziomu oczekiwanego przez banki, a w połowie roku spodziewany jest wzrost WIBOR. Gdyby wzrastały jednocześnie, bardzo szybko zaczęłoby rosnąć oprocentowanie. A to mogłoby zniechęcić potencjalnych kredytobiorców.

Złoty odporny na destabilizację polityczną

Po raz kolejny możemy obserwować jak duży wpływ mają na siebie polityka i gospodarka. Wydarzenia na Ukrainie zdążyły już zachwiać koniunkturą na świecie.

Marta Kosińska, Szybko.pl:
Nie można wykluczyć kolejnego kryzysu gospodarczego, chociaż ze względu na inne podłoże, nie powinien wpłynąć na rynek tak negatywnie, jak ten z 2007 roku. Co więcej, nieruchomości przy obecnych uwarunkowaniach mogą okazać się bezpiecznym miejscem inwestycji.

Wiele osób spłacających kredyty hipoteczne z niepokojem śledzi konflikt na Krymie, zastanawiając się jak wpłynie na kurs franka szwajcarskiego. Szczęśliwie złoty okazał się dość odporny na zawirowania.

Jarosław Sadowski, Expander:
Chociaż kurs CHF wzrósł już dwukrotnie do okolic 3,5 zł, to jednak w obu przypadkach równie szybko spadł. Przy jego obecnym poziomie (ok. 3,47 zł) rata w wysokości 400 franków będzie o około 28 złotych wyższa niż przeciętnie wynosiła w ostatnich miesiącach. Warto też spojrzeć na wykres kursu. Choć w ostatnich dwóch latach zdarzały się silne wzrosty, to jednak każdy kolejny szczyt był na coraz niższym poziomie.

Autor:
Raport Szybko.pl,
Metrohouse i Expandera


Wszystkie komunikaty (7763)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


marzec 12, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Kinkiet EMMA PINK

  • Lampa wisząca Galaxy 1643

  • Nowoczesny plafon LED z pilotem Melos DL-F37T