Start Arrow Wiadomości Arrow Zgłoś do nadzoru budowlanego niebezpieczny plac zabaw

Zgłoś do nadzoru budowlanego niebezpieczny plac zabaw

Wiosna sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Zanim jednak pozwolimy naszym dzieciom szaleć na placu zabaw, upewnijmy się, że po zimie jest on bezpieczny.

Poluzowane uchwyty, niestabilne podłoże, wystające gwoździe czy spróchniałe drewniane elementy – wszystko to zagraża zdrowiu i życiu najmłodszych, bawiących się na uszkodzonych huśtawkach, zjeżdżalniach, ściankach wspinaczkowych czy nawet piaskownicach. Rodzice sami powinni zrobić przegląd placu zabaw, zanim pozwolą dziecku się bawić, a w razie dostrzeżenia nieprawidłowości – zgłosić ten fakt osobom odpowiedzialnym.

Pierwszym krokiem jest zawiadomienie właścicieli placów zabaw, którymi najczęściej są wspólnoty czy spółdzielnie mieszkaniowe lub gmina. Jeżeli nasze uwagi nie zostaną uwzględnione, a plac zabaw naprawiony – niebezpieczeństwo należy zgłosić do powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego.

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego przypomina, że zgodnie z art. 61 pkt 1 ustawy – Prawo budowlane właściciele i zarządcy obiektów budowlanych są obowiązani do utrzymywania i użytkowania obiektów zgodnie z zasadami, o których mowa w art. 5 ust. 2 ustawy (obiekt budowlany należy użytkować w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywać w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej).

Zwraca również uwagę, że zgodnie z ustawą – Prawo budowlane obiektami budowlanym są również obiekty małej architektury umieszczone na placach zabaw i w innych miejscach rekreacji, m. in. piaskownice, huśtawki, drabinki, karuzele, bramki, urządzenia wspinaczkowe, zjeżdżalnie. Właściciele i zarządcy mają zatem obowiązek utrzymywania ich w należytym stanie technicznym, co wiąże się z wykonywaniem napraw i remontów, oraz poddawania bieżącej kontroli pod względem bezpieczeństwa użytkowania.

GINB przypominam, że zgodnie z art. 91a ustawy – Prawo budowlane, kto nie spełnia określonego w art. 61 obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

(Zgłoś do nadzoru budowlanego niebezpieczny plac zabaw)

Autor: Redakcja DOM.pl


Wszystkie komunikaty (6419)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Kwiecień 24, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca ALANYA Gray

  • Kinkiet EMMA PINK

  • Lampa wisząca Galaxy 1643

  • Lampa stojąca VIRGO Grey II

  • Kinkiet ALANYA White

  • Nowoczesny plafon LED z pilotem Melos DL-F37T

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo