Start Arrow Wiadomości Arrow Zdolność kredytowa rośnie dzięki wyższym dochodom

Zdolność kredytowa rośnie dzięki wyższym dochodom

Według danych NBP, banki oczekują wzrostu zainteresowania kredytami hipotecznymi, a część z nich dopuszcza możliwość nieznacznego złagodzenia zasad ich udzielania. W marcu zdolność kredytowa znów nieznacznie wzrosła, ale to przede wszystkim zasługa wyższego średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Na początku kwietnia WIBOR 3M osiągnął 2,72%, co jest najwyższą wartością od końca czerwca 2013. Wzrost był jednak niewielki, bo zaledwie o 0,01 punktu procentowego. Różnicy nie odczują ani osoby, które spłacają już kredyty, ani ci, którzy będą się o nie dopiero starać. Rata pożyczki na 300 tys. złotych, na 30 lat z marżą na poziomie 2% wzrośnie zaledwie o 2 złote. Trudno w podwyżce tej dopatrywać się już sygnałów na podnoszenie stóp procentowych. Tym bardziej, że po niej WIBOR, przez ponad miesiąc, nie odnotował żadnych kolejnych wzrostów. Poza tym Rada Polityki Pieniężnej, zgodnie z oczekiwaniami, pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Można się jednak spodziewać, że pod koniec roku wartość WIBOR będzie się zwiększać, dyskontując tym samym spodziewaną podwyżkę stóp. Coraz więcej analityków przewiduje, że od początku 2015 roku RPP rozpocznie zacieśnianie polityki pieniężnej.

W trudniejszej sytuacji w pierwszych miesiącach roku znalazły się osoby spłacające kredyty walutowe. Średni kurs euro w NBP wzrósł, od początku stycznia, o 3,6 grosza i na koniec kwietnia osiągnął wartość 4,1994 zł. W przypadku raty w wysokości 350 euro oznacza to jej wzrost o prawie 13 zł (nie uwzględniając spreadów bankowych). Trzeba jednak pamiętać, że przez kilka dni, na przełomie stycznia i lutego, za jedno euro musieliśmy zapłacić prawie 4,24 zł. Osoby, które w tych dniach spłacały ratę były zmuszone oddać bankowi prawie 27 zł więcej niż na początku roku.

W przypadku franka szwajcarskiego, czyli waluty, w której było udzielanych najwięcej kredytów walutowych, różnica w ciągu 4 miesięcy wyniosła ponad 6 groszy. Wzrost ceny franka do 3,4433 zł oznacza, że kredytobiorca, który ma do spłaty 450 franków musiał do banku oddać prawie 28 zł więcej. Najwięcej za franka musieliśmy zapłacić w połowie marca – ponad 3,48 zł.

Michał Krajkowski – główny analityk, Dom Kredytowy Notus:
Od wielu miesięcy zdolność kredytowa, zarówno modelowej rodziny, jak i osoby samotnej, pozostaje w kolejnych okresach na zbliżonym poziomie. Relatywnie duży wzrost zdolności kredytowej w tym miesiącu, wynika ze wzrostu przeciętnego wynagrodzenia uwzględnianego w analizie. Oprocentowanie kredytów, także decydujące o poziomie dostępnych kwot, praktycznie się nie zmieniło i nie miało wpływu na ostatnie zmiany.
W najbliższych miesiącach nie należy jednak oczekiwać dalszych wzrostów dostępnych kwot. Po zmianach wynikających z Rekomendacji S, nie dostrzegamy żadnych czynników, które mogą przesądzać o podwyższeniu maksymalnych poziomów. Duże zmiany, ale wpływające na spadek zdolności kredytowej, przyniosą podwyżki stóp procentowych i oprocentowania kredytów. Nie należy jednak oczekiwać tego w najbliższych miesiącach, co oznacza, że kolejne okresy przyniosą zbliżony poziom dostępnych kwot.

Zdolność kredytowa rodziny

Z opublikowanych przez Narodowy Bank Polski wyników cyklicznej ankiety przeprowadzonej wśród przewodniczących komitetów kredytowych wynika, że w pierwszym kwartale większość banków zaostrzyła procedury udzielania kredytów hipotecznych. Jako główny powód podana została konieczność wdrożenia nowej rekomendacji S, czyli przede wszystkim podwyższenie wymaganego wkładu własnego i skrócenie okresu kredytowania. Nie bez znaczenia były również podwyżki marż.
Zdolność kredytowa dla modelowych kredytobiorców – zarówno rodziny, jak i singla wzrosła jednak w kwietniu średnio o około 2%. Głównej przyczyny takiego stanu rzeczy można się dopatrywać w kolejnym wzroście średniego wynagrodzenia. Według danych GUS, w marcu wzrosło ono o ponad 161 zł (4,18%) w relacji do miesiąca poprzedniego.
Średnia zdolność kredytowa dla rodziny wyniosła w kwietniu 2014 roku 461 125 zł. Oznacza to wzrost o 10,3 tys. zł w porównaniu do marca. Najwyższą kwotę, podobnie jak miesiąc wcześniej, oferował Bank BGŻ – 499 tys. zł, na drugim miejscu znalazł się Bank Pekao z kredytem w wysokości 473 tys. zł, a na trzecim Bank Millennium z pożyczką w kwocie 473 tys. zł.

(Zdolność kredytowa rodziny. Opracowanie własne DK Notus i MarketMoney.pl)

Konrad Pluciński – ekspert MarketMoney.pl:
Zdolność kredytową może poprawić wydłużenie okresu kredytowania. W przypadku kredytu na 300 tys. zł z oprocentowaniem w wysokości 4,7% w skali roku wydłużenie okresu spłaty z 25 do 30 lat obniży ratę z 1 702 zł do 1 556. Zwiększając okres spłaty o kolejne 5 lat (35 lat, to obecnie najdłuższy możliwy okres) obniżymy ratę o kolejne 100 zł do około 1 456 zł. Niższa o 250 zł rata, to zwiększenie zdolności kredytowej nawet o kilkanaście tysięcy złotych.

Niestety, trzeba pamiętać, że dłuższy okres spłaty, to również zdecydowanie wyższe odsetki. W przypadku kredytu na 25 lat oddamy bankowi ponad 210 tys. odsetek. Spłacając ten sam kredyt o 10 lat dłużej zwiększymy łączny koszt o ponad 101 tys. złotych.

Zdolność kredytowa singla

Singiel w kwietniu mógł dostać kredyt w średniej wysokości 247 359 zł. Najwyższą kwotę oferował mu Bank Pekao – 297 tys. zł. Na drugim miejscu był Bank BGŻ z kredytem w kwocie 286 tys. zł, a na trzecim mBank oferujący 284 tys. zł.

(Zdolność kredytowa singla. Opracowanie własne DK Notus i MarketMoney.pl)

Metodologia badania
Opracowanie zostało przygotowane na podstawie danych z 16 banków (Alior Bank, Bank BGŻ, BOŚ Bank, Bank BPH, BZ WBK, Credit Agricole, Deutsche Bank, Eurobank, Getin Noble, Bank ING, Bank Millennium, mBank, Pekao SA, PKO BP, Pocztowy, Raiffeisen Polbank).

Wyliczenia dotyczą dwóch różnych kredytobiorców: rodziny i singla. W pierwszym przypadku do kredytu przystępuje małżeństwo mające dziecko na utrzymaniu. Kredytobiorcy mają po 35 lat; ich łączne dochody, to dwukrotność średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (8035,50 brutto wg danych za marzec 2014); spłacają ratę kredytu w wysokości 300 zł miesięcznie (kredyt gotówkowy w wysokości 5 tys. zł z oprocentowaniem 9,9 procent zaciągnięty na okres 18 miesięcy); posiadają również kartę kredytową z limitem 5 tys. zł i średnim miesięcznym wykorzystaniem limitu 1 tys. zł.

Drugi kredytobiorca, to singiel w wieku 30 lat osiągający dochody w wysokości średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (4017,75  zł brutto miesięcznie wg. danych za marzec 2014). Posiada limit na karcie kredytowej w wysokości 2 tys. zł ze średnim wykorzystaniem 500 zł miesięcznie.

Zdolność kredytowa została wyliczona na podstawie kalkulatorów bankowych obowiązujących w kwietniu 2014 roku, przy założeniu, że:
– kredytobiorcy nie są klientami banku (oferta dla nowych klientów),
– klienci skorzystają z niskokosztowych produktów banku, takich jak konto wraz z zagwarantowaniem wpływów wynagrodzenia lub karta kredytowa,
– opłaty okołokredytowe nie są kredytowane,
– klienci posiadają 20 procent wkładu własnego i wnioskują o kredyt na 30 lat.

Autor: >br/> Konrad Pluciński
MarketMoney.pl

Michał Krajkowski
Dom Kredytowy Notus


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 5, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca ALANYA Gray

  • Kinkiet EMMA PINK

  • Lampa wisząca Galaxy 1643

  • Lampa stojąca VIRGO Grey II

  • Kinkiet ALANYA White

  • Nowoczesny plafon LED z pilotem Melos DL-F37T

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo