Start Arrow Wiadomości Arrow Jak kształtują się ceny mieszkań w największych miastach Polski?

Jak kształtują się ceny mieszkań w największych miastach Polski?

Gdzie mieszkania są najtańsze, a gdzie ceny rosną? Czy Polacy kupują mieszkania na rynku wtórnym czy pierwotnym? W którym mieście sprzedają się duże mieszkania, a gdzie popularne są kawalerki? Przedstawiamy informację o aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości w Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.

(Aktualna sytuacja na rynku nieruchomości w Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. fot. Dreamstime)

W Gdańsku płacimy tak jak przed rokiem

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, minimalny budżet potrzebny do zakupu mieszkania w Gdańsku wynosi około 140 tys. złotych, najwięcej ofert dotyczy jednak nieruchomości w przedziale cenowym od 250 do 300 tys. złotych. Najdroższe lokale wystawiono na sprzedaż w cenie około miliona złotych.

Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl:
W Gdańsku w ciągu miesiąca ceny ofertowe wzrosły średnio o 50 zł. Oznacza to 3,2% podwyżkę w stosunku do tego samego okresu zeszłego roku. Najdroższe mieszkania możemy znaleźć w Gdańsku Jelitkowie oraz w Śródmieściu.

Wyliczenia ekspertów wskazują, że w Gdańsku średnie ceny transakcyjne nie uległy zmianie w stosunku zarówno do zeszłego miesiąca, jak i analogicznego okresu ubiegłego roku. Transakcje finalizowane są obecnie na średnim poziomie 4 978 zł za metr kwadratowy.

Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse:
Co ciekawe, kupujący są obecnie zainteresowani mieszkaniami w całym mieście. Sprzedaż rozkłada się równomiernie we wszystkich dzielnicach. Na rynku nieruchomości aktywni są inwestorzy, których zainteresowanie skupia się głównie wokół nowych osiedli. Poszukują atrakcyjnych cenowo mieszkań z myślą o krótko i długoterminowym wynajmie.

Rosną ceny krakowskich nieruchomości

W stolicy Małopolski, podobnie jak w większości innych dużych miast, ceny ofertowe nieruchomości wzrosły.

Marta Kosińska, Szybko.pl:
Aktualnie za metr kwadratowy mieszkania trzeba zapłacić 6 640 zł. To o 50 zł więcej niż w kwietniu i o prawie 4% więcej niż przed rokiem. Aby nabyć tu najtańszą kawalerkę, należy dysponować budżetem rzędu 150 tys. zł. Takie oferty można znaleźć w dzielnicach Prądnik Biały i Bieńczyce. Niezmiennie najdroższe mieszkania znajdują się na Starym Mieście. Cena ponad 100-metrowego mieszkania przekracza 1,1 mln.

Kraków odrabia straty po obniżkach zapoczątkowanych jesienią zeszłego roku.

Marcin Jańczuk, Metrohouse:
W porównaniu do notowania sprzed miesiąca kupujący nabywali mieszkania droższe o 4,4%. Obecnie już niewiele brakuje, aby średnie ceny transakcyjne przekroczyły notowany w sierpniu 2013 roku poziom 6 000 zł za metr kwadratowy. Niesłabnącą popularnością cieszą się lokale na Starym Mieście. Chętnie wybierane są także Grzegórzki i Czyżyny – dodaje. Niestety podaż nadal nie odzwierciedla w pełni rzeczywistego zapotrzebowania na mieszkania. Różnica pomiędzy średnimi cenami ofertowymi a kwotą transakcji wynosi 10%.

Łódź kusi niskimi cenami mieszkań

Marta Kosińska, Szybko.pl:
W stosunku do marca, średnia kwota ofertowa jest niższa o 86 zł i aktualnie wynosi 3 600 zł za metr kwadratowy. Najtańsze mieszkania w Łodzi można kupić nawet za mniej niż 90 tys. zł, a dysponując budżetem 200 tys. można wybierać spośród 80% lokali oferowanych na sprzedaż.

W stolicy centralnego regionu wyjątkowo stabilnie kształtują się ceny nieruchomości.

Marcin Jańczuk, Metrohouse:
Średnie kwoty transakcyjne nabywanych mieszkań są bardzo atrakcyjne i mieszczą się w granicach 3 500 – 3 600 zł za mkw. Jednak spośród największych polskich miast, w Łodzi kupujący wybierają najmniejszy metraż – średnio 49 mkw. Dla porównania w Poznaniu, spośród transakcji klientów Metrohouse i Expandera, aż 38% kupujących nabyło mieszkania większe niż 70 mkw.

Najczęściej transakcje dokonywane są na Bałutach oraz na Polesiu.

Marcin Jańczuk, Metrohouse:
W tych rejonach prym wiodą przystępne cenowo nieruchomości, głównie lokale w blokach z wielkiej płyty. Najpopularniejsze są mieszkania dwupokojowe, sprzedawane już od 120-130 tys. zł.

Poznań liderem na rynku dużych mieszkań

Według ekspertów, w stolicy Wielkopolski kupujący muszą liczyć się z podwyżkami cen nieruchomości. Obecnie średnia cena jednego metra kwadratowego wynosi 5 410 zł, czyli o 100 złotych więcej niż przed miesiącem oraz o 5,5% więcej niż jeszcze rok temu.

Marta Kosińska, Szybko.pl:
Aby nabyć nieruchomość w Poznaniu trzeba dysponować budżetem rzędu 165 000 zł. Najwięcej mieszkań w tej cenie dostępnych jest w dzielnicach Podolany, Winogrady, Górczyn oraz Nowe Miasto.

Jak wynika z  najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, w Poznaniu w dalszym ciągu utrzymuje się zainteresowanie dużymi mieszkaniami. Duża liczba tego typu transakcji sprawia, że stolica Wielkopolski stała się liderem sprzedaży takich lokali. Według ekspertów, jest to jednak tylko chwilowy trend, który trudno będzie utrzymać.

Marcin Jańczuk, Metrohouse:
Ponad jedna trzecia transakcji zawartych w minionym miesiącu dotyczyła mieszkań o metrażu przekraczającym 70 metrów kwadratowych. Jednocześnie do poziomu 5 016 zł za mkw. wzrosła średnia cena transakcyjna. Jest to wartość zbliżona do tej, którą odnotowaliśmy w tym samym okresie zeszłego roku.

W Warszawie duże mieszkania nadal popularne

Na warszawskim rynku mieszkaniowym ceny ofertowe są wyższe o 3% niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Marta Kosińska, Szybko.pl:
Aktualnie średnia kwota za metr kwadratowy wynosi 7 650 zł. To o 0,4% więcej niż w poprzednim miesiącu. Wysokie ceny nieruchomości w stolicy nie oznaczają jednak, że wszystkie oferty dostępne są jedynie dla kupujących z zasobnym portfelem. Rozpiętość cenowa jest dosyć duża. Najdroższy okazał się 200-metrowy lokal w Śródmieściu wystawiony na sprzedaż za 4,19 mln zł. Natomiast najtańsze mieszkania zlokalizowane są na Bródnie i Pradze Północ, gdzie można je nabyć nawet za 166 tys. zł.

Po okresie znacznego wydłużenia się czasu sprzedaży mieszkań na początku roku, sytuacja w Warszawie wróciła do normy.

Marcin Jańczuk, Metrohouse:
W ciągu ostatnich dwóch miesięcy, lokale znajdowały nabywców po pięciu miesiącach od rozpoczęcia ekspozycji.

Najpopularniejszymi lokalizacjami tej wiosny są Praga Południe, Białołęka oraz Bemowo. Dobrą wiadomością jest także duży metraż sprzedawanych lokali.

Marcin Jańczuk, Metrohouse:
Przeciętne mieszkanie będące przedmiotem transakcji liczy 58 mkw. i jest nabywane w średniej cenie 7 289 zł za metr kwadratowy. Co ważne, obecne kwoty są bardzo zbliżone do tych poprzedniego roku.

Nowe budownictwo najpopularniejsze we Wrocławiu

Jak wskazują eksperci, Wrocław jest jedynym z monitorowanych miast, gdzie nie ma bardzo drogich mieszkań, których ceny przekroczyłyby milion złotych. Najdroższe 5-, 6-pokojowe nieruchomości w ścisłym centrum miasta (Śródmieście i Stare Miasto) wystawiono na sprzedaż za 650 – 700 tys. zł. Najtańszą ofertą była natomiast kawalerka zlokalizowana na wrocławskich Krzykach, w cenie 170 tys. zł.

Marta Kosińska, Szybko.pl:
Mieszkania w stolicy Górnego Śląska kosztują aktualnie 5 700 zł za metr kwadratowy. Jest to cena wyższa o 75 zł w stosunku do marca. Kupując mieszkanie w zeszłym roku, zapłacilibyśmy mniej o prawie 5%.

Jak wynika z raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, ostatni rok przyniósł znaczny wzrost średniej ceny transakcyjnej we Wrocławiu. Dziś kupujący wydają na metr kwadratowy prawie 700 zł więcej niż przed rokiem. To największa podwyżka, jaką odnotowano w dużych miastach.

Marcin Jańczuk, Metrohouse:
Wzrost cen transakcyjnych związany jest z zmiennymi preferencjami kupujących. Obecnie bardzo popularne są mieszkania w budynkach oddanych do użytku po 2000 roku. Ponadto wzrosło też zainteresowanie lokalami 3- i 4-pokojowymi. Miało to swoje odzwierciedlenie w średnim metrażu nabywanych lokali, który zbliża się obecnie do 60 metrów kwadratowych.

Autor: Raport Szybko.pl,
Metrohouse i Expandera


Wszystkie komunikaty (7763)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


maj 27, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Kinkiet EMMA PINK

  • Lampa wisząca Galaxy 1643

  • Nowoczesny plafon LED z pilotem Melos DL-F37T