Start Arrow Wiadomości Arrow Sytuacja na rynku nieruchomości w największych miastach Polski

Sytuacja na rynku nieruchomości w największych miastach Polski

Przedstawiamy informację o aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości w Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Gdzie mieszkania są najtańsze, a gdzie ceny rosną? Czy Polacy kupują mieszkania na rynku wtórnym czy pierwotnym? W którym mieście sprzedają się duże mieszkania, a gdzie popularne są kawalerki?

(Jak kształtują się ceny mieszkań w największych miastach Polski?)

 

Gdańsk

W porównaniu do majowego podsumowania, w Gdańsku spadki cen są praktycznie niezauważalne i wynoszą zaledwie 0,3%.

Marcin Jańczuk, Metrohouse:
W transakcjach z ostatnich trzech miesięcy nabywcy płacili średnio 4 964 zł za mkw. Warto jednak zauważyć, że wśród miast, które analizujemy, Gdańsk jest jedyną lokalizacją, w której nabywane mieszkania są tańsze niż przed rokiem. W porównaniu do analogicznego okresu, koszt zakupu metra kwadratowego mieszkania jest bowiem o 3,4% niższy.

Kraków

Ponownie wzrosły ceny transakcyjne w Krakowie. W porównaniu do przełomu 2013 i 2014 roku, średnie kwoty mkw. sprzedawanych mieszkań zwiększyły się o nieco ponad 700 zł za mkw.

Marcin Jańczuk, Metrohouse:
Klienci kupują coraz droższe mieszkania, a średnia cena za metr kwadratowy wyniosła 6 258 zł. Podobną wartość nieruchomości osiągały ponad dwa lata temu.

Popyt na rynku wtórnym kreuje między innymi program Mieszkanie dla Młodych, którego niskie limity cenowe nie pozwalają na zakup lokali od krakowskich deweloperów.

Marcin Jańczuk, Metrohouse:
Kupujący w większości przypadków nie mogą liczyć na dopłaty z rządowego programu, dlatego dużym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości z rynku wtórnego. Najczęściej są to mieszkania jednopokojowe. Średni metraż nabywanego lokalu wynosi 50,8 mkw.

Warszawa

W stolicy ceny mieszkań utrzymują się na zbliżonym poziomie.

Marcin Jańczuk, Metrohouse:
W porównaniu do ubiegłego miesiąca zmiana jest niewielka i nie przekracza 1%. Obecnie lokale sprzedawane są w średniej cenie 7 331 zł za mkw. Warto też dodać, że przeciętny metraż dochodzi do 57 mkw., a 40% transakcji dotyczy mieszkań 3-pokojowych lub większych. W maju największą popularnością cieszyły się lokale na Ursynowie, Białołęce oraz Pradze Północ. Ostatnia dzielnica może być pewnym zaskoczeniem, jednak mając na uwadze postępującą budowę II linii metra, nie powinna dziwić wzrastająca liczba chętnych na mieszkania w tej części Warszawy.

Łódź

Obraz transakcji mieszkaniowych w Łodzi kształtuje przede wszystkim rynek wtórny.

Marcin Jańczuk, Metrohouse:
Średnie ceny nabywanych mieszkań przekroczyły już poziom 3 600 zł za mkw. Wprawdzie wzrost cen nie wyniósł więcej niż 1%, warto jednak podkreślić, że w tym mieście średnia kwota rzadko osiąga takie wartości. Mimo wzrostu, kupujący na ogół akceptują ceny ofertowe, bowiem ostateczne kwoty transakcyjne różnią się od nich jedynie nieznacznie.

Poznań

Marcin Jańczuk, Metrohouse:
Od początku roku mieszkania w Poznaniu zdrożały o 169 zł za mkw, bowiem aktualna średnia cena transakcyjna osiągnęła poziom 5 109 zł.

Stolica Wielkopolski nadal pozostaje liderem pod względem metrażu nabywanych nieruchomości, który wynosi średnio 65,4 mkw. Dla porównania w pozostałych analizowanych miastach przeciętna powierzchnia nie przekroczyła 60 metrów.

Marcin Jańczuk, Metrohouse:
Należy podkreślić, że jest to jednak pewna anomalia spowodowana wystąpieniem zwiększonej liczby transakcji największych segmentów mieszkań, które zwykle nie pojawiają się tak często w zestawieniach.

Wrocław

Ze wszystkich analizowanych miast w Polsce, to we Wrocławiu doszło do największej obniżki średniej ceny transakcyjnej.

Marcin Jańczuk, Metrohouse:
Po dwukrotnych wzrostach średnie kwoty nabywanych mieszkań obniżyły się o 2,6%, osiągając poziom 5 382 zł za mkw.

Na liście transakcji nie ma jednego dominującego rodzaju nieruchomości.

Marcin Jańczuk, Metrohouse:
Chętnie nabywane są zarówno lokale w starych przedwojennych kamienicach, jak i w budynkach wybudowanych w ciągu ostatnich lat. Niewątpliwie ważny jest jednak średni metraż nabywanego lokalu. Ten dochodzi już bowiem prawie do 60 mkw. Najwięcej transakcji znajduje się także w najwyższym przedziale między 50 a 60 metrów.

Oprocentowanie kredytów nadal niższe niż przed rokiem

Ze względu na podwyżki marż w bankach oprocentowanie nowo udzielanych kredytów hipotecznych w ostatnim czasie rosło. Mimo to nadal jest niższe niż przed rokiem, chociaż różnica jest minimalna.

Jarosław Sadowski, Expander:
Aktualnie oprocentowanie wynosi 4,79% w przypadku posiadania minimalnego (5%) wkładu własnego. Co ciekawe w najbliższym czasie może ono zarówno rosnąć jak i spadać. Decydujące będą w tym względzie dwa elementy. Po pierwsze, dużo zależy od tego czy nadal będą rosły marże. Na szczęście wiele wskazuje na to, że banki już osiągnęły lub są bardzo blisko poziomu, który mogą uznać za atrakcyjny. Po drugie, na korzyść kredytobiorców mogłaby zadziałać ewentualna obniżka stóp procentowych. Prawdopodobieństwo jej wprowadzenia nie wydaje się jednak bardzo duże.

  • Obecnie, aby w Krakowie kupić po średniej cenie transakcyjnej mieszkanie o powierzchni 60 mkw. trzeba posiadać przynajmniej 18 774 zł, co stanowi minimalny (5%) wymagany przez banki wkład własny. Rata kredytu na 25 lat wniesie natomiast 1 869 zł w przypadku przeciętnej oferty kredytowej.
  • Obecnie, aby w Gdańsku kupić po średniej cenie transakcyjnej mieszkanie o powierzchni 60 mkw. trzeba posiadać przynajmniej 14 892 zł, co stanowi minimalny (5%) wymagany przez banki wkład własny. Rata kredytu na 25 lat wniesie natomiast 1 483 zł w przypadku przeciętnej oferty kredytowej.
  • Obecnie, aby w Warszawie kupić po średniej cenie transakcyjnej mieszkanie o powierzchni 60 mkw. trzeba posiadać przynajmniej 21 993 zł, co stanowi minimalny (5%) wymagany przez banki wkład własny. Rata kredytu na 25 lat wniesie natomiast 2 190 zł w przypadku przeciętnej oferty kredytowej.

 

  • Obecnie, aby w Łodzi kupić po średniej cenie transakcyjnej mieszkanie o powierzchni 60 mkw. trzeba posiadać przynajmniej 10 818 zł, co stanowi minimalny (5%) wymagany przez banki wkład własny. Rata kredytu na 25 lat wniesie natomiast 1 077 zł w przypadku przeciętnej oferty kredytowej.

 

  • Obecnie, aby w Poznaniu kupić po średniej cenie transakcyjnej mieszkanie o powierzchni 60 mkw. trzeba posiadać przynajmniej 15 327 zł, co stanowi minimalny (5%) wymagany przez banki wkład własny. Rata kredytu na 25 lat wniesie natomiast 1 526 zł w przypadku przeciętnej oferty kredytowej
  • Obecnie, aby we Wrocławiu kupić po średniej cenie transakcyjnej mieszkanie o powierzchni 60 mkw. trzeba posiadać przynajmniej 16 146 zł, co stanowi minimalny (5%) wymagany przez banki wkład własny. Rata kredytu na 25 lat wniesie natomiast 1 608 zł w przypadku przeciętnej oferty kredytowej.

Kwota ta może być oczywiście niższa jeśli poświęcimy nieco czasu na znalezienie najtańszych ofert kredytowych lub jeśli zgromadzimy wyższy wkład własny. W przypadku osób młodych w tym ostatnim pomocny może być program „Mieszkanie dla młodych”.

Autor: Raport Szybko.pl,
Metrohouse i Expandera


Wszystkie komunikaty (7763)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


czerwiec 25, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2014-07-14 10:30:26

Dalej na rynku widać ogromny potencjał, ale problemem jest kapitał. Jeśli w najbliższym czasie nie dojdzie do poważnych zmian to z JARTOMU zniknie kilka nieruchomości - oni mają przecież hale w SSE!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Kinkiet EMMA PINK

  • Lampa wisząca Galaxy 1643

  • Nowoczesny plafon LED z pilotem Melos DL-F37T

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo