Start Arrow Wiadomości Arrow Ceny na rynku wtórnym: gdzie nieruchomości są tańsze, a gdzie podrożały?

Ceny na rynku wtórnym: gdzie nieruchomości są tańsze, a gdzie podrożały?

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, w czerwcu w 7 z 15 analizowanych miast odnotowano niższe średnie ceny ofertowe niż w poprzednim miesiącu. W stosunku do ubiegłego roku, tańszą ofertę łatwiej znaleźć m.in. w Toruniu, Olsztynie i Katowicach. W Krakowie natomiast kwoty transakcyjne wzrosły i wynoszą już średnio 6 394 zł za metr kwadratowy. Większy jest również koszt kredytu hipotecznego. W minionym miesiącu aż sześć banków podwyższyło swoje marże.

Wakacyjny spokój

W siedmiu miastach czerwcowa średnia cena ofertowa okazała się nieznacznie niższa od tej z poprzedniego miesiąca. Spadki odnotowano w Poznaniu (-0,7%), Opolu (-0,7%), Katowicach (-0,6%), Gdańsku (-0,5%), Olsztynie (-0,3%), Krakowie (-0,2%) oraz Warszawie (-0,2%).

Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl:
Niedawno rozpoczęty okres wakacyjny, to zwyczajowo czas zmniejszonej aktywności na rynku nieruchomości. W wyniku sezonowego zastoju, prawdopodobne są nieznaczne obniżki cen.

Zmiany wystąpiły również w segmencie tanich ofert.

Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl:
Warto podkreślić fakt, że w miastach, w których średni poziom cen za metr kwadratowy jest wyższy niż 5 tys. złotych, w ciągu ostatniego roku zauważalnie zmniejszyła się podaż mieszkań w najniższym przedziale cenowym, czyli tych do 5 tys. zł za mkw.

Z raportu wynika, że w stosunku do ubiegłego roku tańszą ofertę łatwiej można znaleźć w Toruniu, Olsztynie i Katowicach.

(Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym VI 2013–VI 2014, źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera)

Droższe mieszkania w Krakowie, w Gdańsku rozbieżności cenowe

W stosunku do ubiegłego miesiąca, w sześciu na siedem analizowanych miast odnotowano niższe ceny transakcyjne.

Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse:
Wyjątek w zestawieniu stanowi Kraków, bowiem tutaj wzrosła średnia kwota za metr kwadratowy nabywanego mieszkania. Obecnie klienci płacą już średnio 6 394 zł (za mkw). Taka sytuacja to wynik między innymi coraz częściej pojawiających się transakcji w kamienicach na Starym Mieście, gdzie ceny są wyższe nawet o jedną trzecią od średniej dla całego miasta.

Dotychczas stolica Małopolski odnotowywała również największe różnice pomiędzy cenami ofertowymi a transakcyjnymi.

Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse:
Tymczasem na uwagę zasługuje także Gdańsk, w którym odnotowujemy coraz większe rozbieżności pomiędzy ofertą rynkową a rzeczywistością transakcyjną. Mieszkania wystawiane są na sprzedaż w średniej cenie 5 500 zł za mkw., podczas gdy w zawieranych transakcjach średnia kwota nie przekracza 4 800 zł.

(Średnie ceny transakcyjne mieszkań VI 2013 – VI 2014, źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera)

Raty kredytów hipotecznych

Osoby zainteresowane zaciągnięciem zobowiązania na zakup mieszkania z pewnością nie ucieszy fakt, że w minionym miesiącu aż sześć banków podwyższyło marże kredytów hipotecznych.

Jarosław Sadowski, Expander:
Swoją ofertę najbardziej zmienił Euro Bank. Marża kredytów z minimalnym (5%) wkładem własnym wzrosła tam w ciągu miesiąca z 1,67% do 2,07%. Średnia marża tego rodzaju kredytów wynosi już 2,14%. Dla przypomnienia jeszcze na początku roku było to 1,94%. Mimo to, ze względu na czerwcowy spadek stawki WIBOR, oprocentowanie kredytów zmieniło się w mniejszym stopniu.

Nieco lepiej przedstawia się sytuacja dla części osób, które w przyszłym roku planują kupić mieszkania lub dom przy wsparciu programu Mieszkanie dla młodych. Od 2015 roku może zostać podniesiona stawka dopłat dla osób posiadających więcej niż jedno dziecko.

Jarosław Sadowski, Expander:
Obecnie rodziny z choćby jednym dzieckiem mogą liczyć na kwotę stanowiącą (w przybliżeniu) 15% wartości kupowanego mieszkania. Dodatkowo gdy urodzi się trzecie lub kolejne dziecko, dostaną dodatkowe 5%, co łącznie umożliwi dopłatę w wysokości 20%. Planowane zmiany mogą spowodować, że rodziny posiadające już dwójkę dzieci, otrzymają 20% dopłaty. Gdy natomiast pojawi się większa liczba dzieci, otrzymają kolejne 5%, czyli łącznie aż 25% wartości mieszkania.

(Średnia zdolność kredytowa w PLN - dotyczy kredytu w PLN dla 3-osobowej rodziny z dochodem 5 tys. zł netto, źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera)

Autor: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera
Zdjęcie: Dreamstime


Wszystkie komunikaty (7763)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


lipiec 11, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Kinkiet EMMA PINK

  • Lampa wisząca Galaxy 1643

  • Nowoczesny plafon LED z pilotem Melos DL-F37T

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo