Start Arrow Wiadomości Arrow Ile kosztuje wynajem w miastach akademickich? Ranking miast.

Ile kosztuje wynajem w miastach akademickich? Ranking miast.

W ramach cyklicznej akcji edukacyjnej serwisu Szybko.pl i agencji Metrohouse „Wynajmuj bezpiecznie”, już po raz piąty prezentowany jest ranking miast akademickich z punktu widzenia kosztów wynajmu mieszkań. W rankingu prezentowane są średnie ceny ofertowe dla poszczególnych dzielnic, obliczone na podstawie ofert zamieszczonych w serwisie Szybko.pl.

(Największe polskie ośrodki akademickie - ranking kosztów wynajmu.)

Negocjowanie cen

Aktualnie ze względu na dużą liczbę ofert mieszkań na wynajem możliwe jest negocjowanie stawek. Według eksperta Metrohouse Marcina Jańczuka jednym z najskuteczniejszych argumentów w trakcie negocjacji z właścicielem jest długi okres wynajmu.

Marcin Jańczuk, Metrohouse:
Wielu właścicieli mieszkań jest gotowych na ustępstwa cenowe w zamian za pewność, że najemca będzie terminowym płatnikiem czynszu i podpisze umowę, która zagwarantuje wynajem na okres co najmniej dwunastu miesięcy. W przypadku studentów plusem może być również podpisanie umowy przez rodziców, którzy stają się właściwe gwarantem regularnych płatności czynszu. Możliwe jest również  obniżanie wielkości czynszu w zamian za niewielki remont mieszkania.

Może więc warto zaproponować właścicielowi odmalowanie mieszkania w zamian za odpowiedni upust w najmie?

Ekspert  Metrohouse dodaje, że o wiele łatwiej jest negocjować czynsz najmu w przypadku dużych mieszkań 3 i 4-pokojowych. Mniejsze lokale są popularnym produktem na rynku i zwykle, o ile cena nie jest zbyt wygórowana, nie ma większych trudności ze znalezieniem najemcy. Nie oznacza to, że ceny mniejszych metrażowo mieszkań nie można negocjować. Kwota, którą jesteśmy w stanie wynegocjować zależy od wielu czynników, ale z doświadczeń pośredników wynika, że wynosi ona średnio od 5 nawet do 10 proc. ceny wywoławczej.

Ranking miast (od najtańszego do najdroższego)

  • Numer 1 ŁÓDŹ – najtańsze mieszkania

Czwarte miasto w rankingu największych polskich ośrodków akademickich (około 120 tys. studentów, 23 uczelnie wyższe uczelnie) zajmuje 1 miejsce w rankingu kosztów wynajmu. Łódzcy studenci zapłacą najmniej w kraju. Za kawalerkę na Bałutach czy Łodzi Górnej około 770 złotych. Mieszkanie 2-pokojowe to wszędzie poza Śródmieściem to koszt około 1200-1250 złotych, a za 3 pokoje trzeba zapłacić od 1360 na Bałutach do 2 tys. w Śródmieściu.

  • Numer 2 KATOWICE – niedrogo, ale wybór niewielki

Koszty wynajmu mieszkań w Katowicach nie należą do najwyższych w Polsce, ale oferta również nie jest zbyt bogata. Ogłoszeń wynajmu jest o 50% mniej niż w Gdańsku i ponad 4-krotnie mniej niż w Poznaniu. Najtańsze mieszkania do wynajęcia usytuowane są w dzielnicach Zawodzie i Załęże, a najdroższe w Śródmieściu i Brynowie.

  • Numer 3 GDAŃSK – duże zróżnicowanie cen

W aglomeracji tak dużej jak Gdańsk duże zróżnicowanie cen w zasadzie nie powinno dziwić. W Gdańsku Brzeźno za wynajem kawalerki zapłacimy średnio 810 złotych, a w Centrum miasta będzie to kosztowało nawet o połowę więcej czyli 1290 na Starym Mieście czy 1200 w Śródmieściu. Najtańszymi gdańskimi dzielnicami są Brzeźno i Ujeścisko. Do najdroższych poza Śródmieściem i Starym Miastem należy również Oliwa i Wrzeszcz.

  • Numer 4 – POZNAŃ – porównywalne koszty we wszystkich dzielnicach

Poznań znajduje się na 4 pozycji wśród miast z największą liczbą studentów i taką samą pozycję zajmuje w rankingu kosztów wynajmu. Warto odnotować, że poziom cen wynajmu w dzielnicach Poznania jest bardzo wyrównany. Nawet na Starym Mieście wynajem mieszkanie nie kosztuje dużo więcej niż w pozostałych częściach miasta. Najtańsze, popularne wśród studentów duże mieszkania do wynajęcia, można znaleźć na poznańskich Winogradach  i Piątkowie. Natomiast najtańsze kawalerki do wynajęcia znajdują się na Łazarzu, Grunwaldzie, ale także Winogradach, które są najtańszą dzielnicą Poznania.

  • Numer 5 KRAKÓW – Wielu studentów i bogata oferta ofert na wynajem

Kraków jest drugim co do wielkości miastem akademickim w Polsce, ale w rankingu kosztów wynajmu wyprzedzają go Warszawa i Wrocław. Zarówno popyt jak i podaż utrzymują się tu na wysokim poziomie. Kraków jest również jednym z miast najczęściej odwiedzanych przez turystów, co wpływa na zróżnicowanie standardu i cen mieszkań przeznaczonych do wynajęcia. Najtańsze mieszkania do wynajęcia znajdują się w Nowej Hucie i dzielnicy Prokocim. Wynajęcie kawalerki w Nowej Hucie to koszt około 900 złotych miesięcznie, mieszkanie 3-pokojowe można wynająć za 1400, a na Prokocimiu za 1375. Ponad dwukrotnie drożej jest na Starym Mieście, Śródmieściu i Grzegórzkach.

  • Numer 6 – WROCŁAW – drożej tylko w stolicy

Wrocław jest trzecim co do wielkości ośrodkiem akademickim po Warszawie i Krakowie, ale koszty wynajmu wyższe są jedynie w Warszawie. Za kawalerkę trzeba zapłacić średnio od 1120 złotych w dzielnicy Fabryczna do 1300 na Starym Mieście. Ceny mieszkań dwupokojowych i trzypokojowych są zdecydowanie bardziej zróżnicowane. Najtaniej można wynająć na Psim Polu za około 1360 złotych,  podczas gdy Na Starym Mieście jest to już 1920 złotych. Najwięcej ogłoszeń wynajmu we Wrocławiu pochodzi z dzielnicy Krzyki – ponad 32%, ze Starego Miasta około 20%, 12% z Fabrycznej, 10% z Psiego Pola.

  • Numer 7 – WARSZAWA – wysokie, ale bardzo zróżnicowane stawki wynajmu

Warszawa jest największym i najdroższym miastem akademickim w Polsce. Za wynajem mieszkania trzeba tu zapłacić kilkaset złotych miesięcznie więcej niż w innych miastach. Najtańszą kawalerkę studenci znajdą na Wawrze, Włochach i Targówku. Najwyższe ceny osiągają mieszkania jednopokojowe w Śródmieściu, Wilanowie i na Ursynowie. Mokotów tym razem znalazł się poza pierwszą trójką, mimo że cieszy się ogromną popularnością wśród studentów. Jest to efekt bardzo dużej liczby mieszkań przeznaczonych na wynajem w tej dzielnicy. Oferty z Mokotowa to ponad 17% wszystkich mieszkań do wynajęcia, podczas gdy np. z Ursynowa to około 8%.

Rozbieżności cenowe pomiędzy dzielnicami Warszawy są bardzo duże, co jednocześnie pozwala studentom na wybór miejsca zamieszkania, które jest dostosowane do ich możliwości finansowych. Mieszkanie 2 pokojowe można wynająć za 1580 na Białołęce, za 1700 złotych na Pradze Północ, za 2100 na Ursynowie lub za 2500 na Mokotowie lub Wilanowie.

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


sierpień 28, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Kinkiet EMMA PINK

  • Lampa wisząca Galaxy 1643

  • Nowoczesny plafon LED z pilotem Melos DL-F37T