Start Arrow Budowa domuArrow A może dom energooszczędny?

A może dom energooszczędny?

Planując budowę swojego domu bierzemy pod uwagę jego wygląd, funkcjonalność i oczywiście cenę, za jaką uda nam się go postawić. Rzadziej zastanawiamy się nad kosztami przyszłej eksploatacji budynku.

A przecież dom zwykle buduje się raz w życiu, spędzimy w nim lata, warto więc rozważyć na etapie projektu, w jaki sposób najwydajniej i najtaniej go użytkować.

Opłaty za energię, potrzebną do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody, oświetlenia i działania różnych urządzeń domowych, stanowią główną część naszych rachunków. Skoro wiemy, że opłata za energię jest uzależniona od wielkości jej zużycia, jasna staje się próba ograniczenia jej zużycia. Często jednak wiąże się to ze zmniejszeniem komfortu naszego życia.

Ale jest sposób, by tego uniknąć. Decydując się na budowę domu energooszczędnego, jesteśmy w stanie realnie obniżyć nasze rachunki, stworzyć ciepły i zdrowszy mikroklimat wnętrz, a także chronić środowisko naturalne. Mamy zatem wpływ nie tylko na komfort naszego życia, jako jednostki, ale również przynosimy korzyści społeczeństwu i gospodarce.

Dom energooszczędny. Czyli jaki?

dreamstimesmall_988818_2.jpg

Budynki istniejące już w Polsce, zbudowane w czasie chociażby ostatnich 50 lat, różnią się od siebie pod wieloma względami. Oczywiście zależą one od obowiązującej mody, zasobności portfela, czy – jak to było przez dziesiątki lat – od sytuacji politycznej w kraju. Na jakość budowy miały jednak przede wszystkim wpływ obowiązujące w danym czasie przepisy budowlane. Zmienianie ich i wprowadzanie coraz wyższych wymagań dotyczących budowy domu, sprawiły, że na przestrzeni lat jakość postawionych zgodnie z prawem budynków, zdecydowanie wzrosła.

Jedną z podstawowych kwestii, którą regulują przepisy prawne, są wymagania dotyczące użytkowania energii. Wskutek zmiany przepisów od 1985 do 1998 roku przeciętne roczne zużycie energii na ogrzewanie zmalało w Polsce trzykrotnie! Porównując jednak wymagania polskie i zagraniczne, możemy się spodziewać, że będą one wciąż zaostrzane.

Jaka jest granica zużycia energii, poniżej której możemy już mówić o domu energooszczędnym? Nie jest to prawnie określone, ale przyjmuje się, że jako budynek energooszczędny określamy taki budynek, w którym zużywa się mniej energii niż w budynku, który obecnie spełnia obowiązujące prawnie wymagania.

Aktualnie w Polsce wskaźnik zapotrzebowania ciepła na ogrzewania budynku mieszkalnego wybudowanego zgodnie z aktualnymi przepisami budowlanymi wynosi, w zależności od kształtu i wielkości budynku, około 90-120 (a nawet 150) kilowatogodzin na metr kwadratowy (kwh/mkw.) powierzchni użytkowej na rok.

Budynek energooszczędny powinien zużywać tej energii mniej o 25 a nawet o 50%!

Jakie jeszcze cechy świadczą o energooszczędności budynku?

Dom energooszczędny powstaje na etapie projektu. Dobry projekt, w którym są podane wszystkie szczegóły, od których zależy ograniczenie strat energii, pozwala na właściwe zastosowanie ich przez ekipy budowlane. Profesjonalne firmy budujące realizując inwestycję zgodnie z projektem, sprawdzają ją próbą szczelności i badaniem termowizyjnym przegród zewnętrznych.

W projekcie trzeba wziąć pod uwagę:

 • Usytuowanie budynku na działce – wykorzystanie nierówności terenu, budynków, wysokich drzew pozwala w naturalny sposób osłonić dom przed wiatrami oraz wykorzystać maksymalnie energię słoneczną.
 • Duże okna od strony południowej – od strony południowej powinniśmy zaplanować pokoje dzienne, salony z dużymi oknami. Po przeciwległej stronie budynku warto umieścić łazienkę, spiżarnię, wejście, pomieszczenia techniczne czy gospodarcze, w których może nie być okien lub mogą być bardzo małe. Takie rozmieszczenie pomieszczeń pozwala maksymalnie wykorzystywać ilości ciepła płynące z promieniowania słonecznego, przez co zmniejszamy zapotrzebowanie na energię do ogrzewania, a także umożliwia wykorzystanie oświetlenia naturalnego.
 • Przeszklony przedsionek, zimowy ogród i taras – pomieszczenia dostawione do budynku mogą dodatkowo izolować i zmniejszać zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania.
 • Ściany zewnętrzne – część ciepła przenika przez ściany. Powinny mieć więc one dobre właściwości izolacyjności termicznej. W ścianie jednowarstwowej stosuje się jeden materiał budowlany (np. cegła ceramiczna, beton komórkowy, ceramika poryzowana), który jednocześnie spełnia funkcję konstrukcyjną i izolacyjną. W ścianie wielowarstwowej stosujemy 2 lub 3 warstwy różnych materiałów: warstwa nośna wykonana z betonu, cegły ceramicznej lub silikatowej, przenosi obciążenia, warstwa ze styropianu, wełny mineralnej ochrania przed stratami ciepła, a warstwa elewacyjna zabezpiecza ścianę przed wpływami zewnętrznymi.
 • Okna i drzwi – Straty ciepła wynikające przez zastosowanie słabej jakości okien i drzwi stanowią 10–20% całkowitych strat ciepła. Dlatego do ochrony cieplnej budynków stosuje się szkło z powłoką niskoemisyjną, która przepuszcza w pełni promienie słoneczne do wewnątrz, a zatrzymuje promieniowanie świetlne od ścian i przedmiotów wewnątrz. Należy również skupić się na fachowo wykonanej i solidnej stolarce okiennej i drzwiowej.
 • Ogrzewanie – powinniśmy zadbać o sprawność kotła, właściwie dobrane grzejniki oraz sprawność instalacji. Projekt energooszczędny zakłada ogrzewanie za pomocą kotła kondensacyjnego oraz wspomaganie go za pomocą kolektorów słonecznych. Kolektor słoneczny, umieszczony na zorientowanej na południe połaci dachowej, nawet w naszych warunkach klimatycznych, może przez znaczną część roku dostarczać ciepło do podgrzewania wody. Natomiast przy korzystaniu z instalacji c.o. i c.w.u. ogrzewanie budynku może być wspomagana przez kominek z płaszczem wodnym, co powoduje znaczny spadek zużycia energii olejowej lub gazowej.
 • Wentylacja – bez prawidłowej wentylacji obniża się komfort użytkowania budynku, a także wzrasta ryzyko niebezpieczeństwa zatrucia czadem. System rekuperacji czyli wentylacji mechanicznej zapewnia nawiew świeżego powietrza zewnętrznego jednym, a usunięcie zanieczyszczonego powietrza drugim wentylatorem. Wymiennik ciepła, znajdujący się w rekuperatorze, pozwala odzyskiwać ciepło z powietrza usuwanego z budynku.

Jak widzimy, aby projekt budowlany mógł uchodzić za energooszczędny, poza normalną zawartością przewidzianą w przepisach, powinny być podane szczegóły rozwiązań energooszczędnych. Możemy wymagać od architekta jednoznacznego określenia materiałów, z jakich przewiduje on budowę domu.

Budowanie domów energooszczędnych jest zgodne z nowoczesną polityką i dyrektywami Unii Europejskiej. W związku z rosnącymi cenami energii oraz przy jednoczesnym jej braku, Unia wprowadziła certyfikaty energetyczne budynków, które przyporządkują je do odpowiedniej klasy energetycznej. Już od przyszłego roku będzie miało to wpływ na ceny sprzedawanych – starych i nowych – budynków. Stawiając zatem na budownictwo energooszczędne, nie tylko wpływamy na komfort i oszczędności w eksploatacji naszego domu, ale również, decydując się na jego sprzedaż, będziemy mogli uzyskać lepszą cenę.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

 • Plafon ISLA

 • Pinja lampka ze ściemniaczem dotykowym

 • Promocja

  Lampa Wisząca Dzwoneczki Flamingi Gray

 • Promocja

  TK Lighting Lampa Wisząca Harmony Black 3pł.

 • Lampa wisząca Luna Biała

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu