Start Arrow Budowa domuArrowProjekt domuArrow A może domek letniskowy?

A może domek letniskowy?

dreamstimesmall_1361728_1.jpg

Wielu z nas często powraca w te same miejsca, gdzie spędziło poprzednie wakacje.

Mamy wypracowane szlaki turystyczne, ulubiony zakątek na plaży, a sandacz w cieście nigdzie nie smakuje równie dobrze, co w zajeździe pod lasem. Nie mamy nic przeciwko zorganizowanym wycieczkom zagranicznym, w luksusowych hotelach i z obsługą zapiętą na ostatni guzik. Czasem jednak zależy nam po prostu na błogim wypoczynku, z dala od miejskiego zgiełku, zatłoczonych hoteli czy głośnych sąsiadów. Jeżeli jednak decyzję o wyjeździe zostawiamy na ostatnią chwilę, możemy mieć problem z zarezerwowaniem miejsca z takimi warunkami, jakie nam najbardziej odpowiadają. Może więc warto pomyśleć o własnym domku letniskowym w ulubionym zakątku kraju?

Decydując się na zakup albo budowę domku powinniśmy przede wszystkim pomyśleć, jak często i w jakim celu będziemy z niego korzystać. Jeżeli zależy nam na krótkim letnim wypoczynku, podczas którego będziemy organizować ogniska do białego rana, a dom będzie spełniał funkcję jedynie noclegową, wystarczy nam niewielka altana bądź drewniany domek z miejscem na śpiwory, materace i łóżka polowe. Jeżeli zaś myślimy zorganizować osiemnaste urodziny naszej córki w pięknym miejscu nad jeziorem bądź zaprosić gości na niezapomnianą zabawę sylwestrową u podnóży Tatr, konieczny będzie całoroczny dom.

dreamstimesmall_1028629_1.jpg

Drugim ważnym – dla wielu z nas najważniejszym – czynnikiem decydującym o rodzaju domu, jest przeznaczona na jego zakup lub budowę kwota pieniędzy. W zależności od powierzchni, technologii budowy oraz warunków ceny domu wahają się od kilku do kilkuset tysięcy złotych. Musimy zdawać sobie sprawę, że im wyższe są nasze wymagania, tym więcej pieniędzy będzie kosztować nas ich spełnienie.

Dom letniskowy – niezależnie czy wykorzystywany sezonowo czy całorocznie – nie tylko musimy kupić bądź wybudować, ale również utrzymywać. Czekają nas więc wydatki związane z remontem, wszelkimi naprawami szkód. Pamiętajmy bowiem, że pozostawiony dom jest narażony na złodziei bądź wandali, którzy spędzając nieopodal czas czerpią wakacyjny relaks z wybijania butelkami szyb w sąsiednich budynkach. Z tego względu warto się bardzo poważnie zastanowić na ubezpieczeniem domków.

Ubezpieczenie może dotyczyć zarówno domków letniskowych, rekreacyjnych, jak i domków czy altanek w ogródkach działkowych i obejmować zarówno wystrój wnętrz: meble, schody, parapety, okna i drzwi, jak również sieć kanalizacyjną, elektryczną, grzewczą itp. Biorąc pod uwagę charakter budynku i miejsce, gdzie się on znajduje, ubezpieczamy go od  powodzi, osunięcia się ziemi, huraganów, lawiny czy nawet zwalonego drzewa. No i dodatkowo oczywiście od włamań i rozbojów. To dam nam większy komfort i poczucie bezpieczeństwa, ale jednocześnie zwiększy nakład finansowy, jaki przeznaczamy na utrzymanie domku.

dreamstime_4029743_1.jpg

Musimy wziąć również pod uwagę, że nasz domek letniskowy wraz z działką, na której stoi jest objęty obowiązkiem płacenia podatku od nieruchomości. Podatek od nieruchomości od domku letniskowego wynosi 6,23 zł za mkw. powierzchni użytkowej. Jeżeli jednak udowodnimy, że dom służy do mieszkania – stawka nie przekroczy 0,57 zł za mkw.

Zauważmy koniecznie, że według ustawy podatkiem od nieruchomości są objęte budynki, które są trwale związane z gruntem, wydzielone z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiadające fundamenty i dach. Wynika z tego, że jeżeli nasz domek stoi na płycie betonowej lub jest luźno usytuowany na działce, a więc nie ma fundamentów, w świetle prawa nie jest budynkiem, tylko budowlą. A jako budowla może być opodatkowany jedynie wtedy, gdy będzie związane z nim prowadzenie przez nas działalności gospodarczej. Uważajmy jednak, by starannie udowodnić, że nasz domek nie jest budynkiem. Ministerstwo Finansów nie widziało potrzeby wprowadzenia do ustawy definicji domku letniskowego, zaznaczyło jedynie, że w przypadku, gdy klasyfikacja danego obiektu budowlanego budzi wątpliwości niezbędna może być jego dokumentacja budowlana, w której powinien być określony jego charakter. Zwróćmy więc uwagę, że według jednej z interpretacji ministerstwa, budynek letniskowy o konstrukcji drewnianej posadowiony na bloczkach betonowych lub palach jest budynkiem, gdyż nie jest obiektem tymczasowym, posiada przegrody budowlane i dach, a także fundament w postaci pali lub bloczków. Fundament jest to bowiem element konstrukcyjny przenoszący obciążenia z innych elementów konstrukcyjnych takich jak ściany i dach bezpośrednio na grunt.

Duże są koszty związane z użytkowaniem domku letniskowego. Pamiętajmy jednak, że w okresie kiedy nie korzystamy z niego, możemy go wynająć. Ceny kształtują się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za dzień – w zależności od standardu i miejsca, gdzie stoi – toteż wynajem może przynieść całkiem znośne korzyści, które odciążą nasz budżet.

Mamy więc jasne i ciemniejsze strony, zakup lub budowę daczy musimy , zatem poważnie przymyśleć. Jeżeli jednak tego roku po raz kolejny nie uda nam się zarezerwować wymarzonego pokoju z widokiem na jezioro bądź przez hałasy z dyskoteki w ośrodku, gdzie zamieszkamy, nie dadzą nam wypocząć, przekonamy się, że nawet niewielki domek kilkadziesiąt kilometrów od naszego mieszkania, to komfort, na który warto się wykosztować.

Projekt domku letniskowego

Renomowane pracownie architektoniczne w swoich ofertach mają nie tylko imponujące rezydencje i domy jednorodzinne. Dużo pracy wkładają również w projektowanie mniejszych obiektów, takich właśnie jak domki letniskowe. Projekty domków letniskowych różnią się pod wieloma względami. Mogą być parterowe bądź z użytkowym poddaszem. Mieć piwnicą bądź imponujący teras. Technologia ich budowy może być drewniana lub murowana. Szeroki wybór projektów prezentujemy na naszych stronach.

Konwalia_1.jpg

Konwalia

To domek letniskowy o zwartej zabudowie, parterowy z poddaszem użytkowym. Na parterze zaprojektowano pokój dzienny, kuchnię oraz łazienkę, a na poddaszu dwie sypialnie z łazienką. Na osi wejścia znajduje się kominek, który swą ekspozycją dodaje uroku wnętrzu.

Samanta.jpg


Samanta

Ten parterowy domek z poddaszem użytkowym przeznaczony jest dla 3–4 osobowej rodziny. Strefa dzienna na parterze to salon połączony z kuchnią, spiżarnią dostępną z holu, jadalnią. Na parterze zaplanowano również pokój, łazienkę i pomieszczenie gospodarcze. Strefa nocna na poddaszu to trzy sypialnie i łazienka. Kominek zaplanowano tak, aby mógł być jedynym źródłem ogrzewania.

WB_3334_1.jpg


WB-3334

Ten domek ma nieużytkowe poddasze. Ale funkcjonalny parter z pokojem dziennym, dwiema sypialniami, kuchnią i łazienką łatwo pomieści pełną rodzinę. W projekcie przewidziano elektryczne ogrzewanie.

To tylko niewielka prezentacja projektów domków letniskowych sezonowych i całorocznych dostępnych w naszej ofercie. Część z nich doskonale nadaje się na adaptację do domu mieszkalnego. Im większa powierzchnia naszego domku tym większe możliwości jego adaptacji, ale także wyższe koszty budowy i utrzymania.

Kupujemy domek letniskowy

Jakie przeznaczenie będzie miał zakupiony przez nas domek letniskowy? Odpowiadając na to pytanie, zastanówmy się, jakie szczegóły musimy wziąć pod uwagę.

Zakup domku letniskowego powinien być dobrze przemyślany przez całą rodzinę. Musimy sobie postawić jedno podstawowe pytanie – jaką kwotę jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup daczy. Jeżeli rozeznaliśmy się w swoich możliwościach finansowych, czas przejrzeć ogłoszenia.

Portale internetowe, giełdy nieruchomości, ogłoszenia prasowe, agencje pośrednictwa – znaleźć ofertę domku letniskowego jest tak samo łatwo, jak każdej nieruchomości. Pytanie, czy będzie to oferta właściwa. Podobnie, jak przy zakupie domu czy mieszkania, musimy sprawdzić stan prawny wybranej nieruchomości. Udajemy się zatem do sądu rejonowego i w wydziale ksiąg wieczystych sprawdzamy status naszej potencjalnej posiadłości. Widzimy już, kto jest prawnym właścielem nieruchomości, a także czy nie jest ona obciążona hipoteką. Musimy również zwrócić uwagę na to, czy w ogóle widnieje ona w rejestrze, jako zakończony budynek. Jeżeli nie może świadczyć to o tym, iż jest samowolą budowlaną. Kupując więc taką posiadłość, powinniśmy więc liczyć się z tym, że możemy dostać nakaz jej rozbiórki. Zastanówmy się więc, czy „super okazja”, którą przedstawia sprzedający nie jest przypadkiem kotem w worku. To, czy domek został wybudowany legalnie możemy sprawdzić w starostwie.

Oczywiście możemy sami zadbać o zatwierdzenie budowy domku, który powstał jako samowola. Jeżeli charakter budynku zgadza się z warunkami zabudowy terenu, możemy być spokojni – urząd pozytywnie rozpatrzy nasz wniosek. Pamiętajmy jednak, że koszt legalizacji domku letniskowego to 25 tysięcy złotych! Jeżeli więc nasz potencjalny nabytek nie znajduje się w rejestrze, zrezygnujmy raczej z jego zakupu.

Domek letniskowy kupujemy zazwyczaj w miejscach wyjątkowych: nad jeziorem, morzem, u podnóży gór. Dookoła roztaczają się piękne widoki, powietrze jest czyste, a urok przyrody intensywniejszy. Zachwycamy się tym, ale nie my jedni. Zwróćmy uwagę, co jest w sąsiedztwie naszej działki rekreacyjnej. Nawet najsympatyczniej wyglądający sąsiedzi, dzielący się kobiałką poziomek i polecający doskonały preparat przeciw kleszczom, mogą okazać się wścibskimi natrętami, uniemożliwiającymi spokojny wypoczynek. Trudno też w opalającym się jedynie w bermudach mężczyźnie, rozpoznać punkrockowca, który do godzin wczesnoporannych dzielić się będzie swoją muzyką z otaczającą go przyrodą. Ciężko uniknąć takich rozczarowań – przed innymi możemy się ustrzec.

Jeżeli nasz domek jest częścią ośrodka turystycznego musimy liczyć się z tym, że w głównej świetlicy przez całe wakacje odbywać się będą dyskoteki lub koncerty na żywo. Dlatego jeśli zależy nam na ciszy i spokoju, wybierzmy bardziej ustronne miejsce. Pamiętajmy jednak, że i odludzie może być w planach jakiegoś inwestora, któremu marzy się sieć galerii handlowych. Warto więc udać się do stosownego Urzędu Gminy, gdzie w Wydziale Architektury lub Wydziale Zagospodarowania Przestrzennego (zależnie od wielkości Gminy) możemy sprawdzić Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Plan ten określa, pod jakie cele przeznaczone są tereny danej gminy. Dowiemy się więc, czy okoliczne tereny przeznaczone są pod zabudowę jednorodzinną, czy np. pod handel i usługi.

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę kupując gotowy domek letniskowy? Na sam budynek, czyli dokładnie sprawdzić czy spełnia on nasze oczekiwania oraz czy jego cena jest adekwatna do zastanego wyglądu. Jeżeli w środku rzuci nam się w oczy na ścianie grzyb lub złowrogie zacieki, może to oznaczać, że dach naszego domu jest nieszczelny i konieczna będzie jego naprawa. To w sposób oczywisty powinno obniżyć wartość nieruchomości, jeżeli fakt był wcześniej ukrywany. Podobnie jest z oknami i drzwiami – pomyślmy, czy pierwsza burzowa noc nie skończy się dla nas zalaniem i ciężkim przeziębieniem.  W drewnianych domkach wykluczmy korniki.

Od nas zależy, kiedy i w jaki sposób korzystać będziemy z nowego nabytku. Jeżeli jest to dla nas konieczne, sprawdźmy czy domek posiada przyłącze do kanalizacji i instalacji elektrycznej. Korzystanie z daczy zimą będzie wymagało ocieplenia budynku i instalację grzewczą. To kolejne koszta, z których – zmniejszając komfort – można zrezygnować.

Zakup domku letniskowego jest więc równie trudny i wymagający zaangażowania, jak w przypadku każdej innej nieruchomości. Tym bardziej, że przeglądając oferty biur nieruchomości wyraźnie widać, że przedział cenowy jest bardzo szeroki. Od kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych. Jeżeli marzy nam się letnia willa na wydmach jej koszt liczmy nawet w milionach złotych.

Budujemy domek letniskowy

Duży dom – duży kłopot. Mały domek – mały kłopot. Nic bardziej mylnego. Uzyskanie pozwolenia na budowę daczy wymaga od nas tyle samo zachodu, co budowa wielopiętrowego budynku.

Aby rozpocząć budowę domku letniskowego musimy najpierw złożyć we właściwym ze względu na położenie działki Urzędzie Gminy wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wraz z przyłączami. Wniosek taki składamy w przypadku, gdy na terenie gdzie leży działka nie ma aktualnego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W przypadku, gdy plan jest aktualny, składamy wniosek o wypis i wyrys z planu zagospodarowania miejscowego terenu.

Jeżeli chcemy, by nasz domek był wyposażony we wszystkie media, musimy złożyć we właściwym Zakładzie Energetycznym, Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji wniosek o wydanie technicznych przyłączy. Potem uprawnionemu geodecie zlecamy opracowanie mapy do celów projektowych. Jeśli nie zgłosimy budowy przyłączy w starostwie, zobowiązujemy się do wykonania na mapie planu sytuacyjnego przyłączy.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na zakup jednego z gotowych projektów domków (w naszej ofercie posiadamy ich różne typy, w zależności od potrzeb, technologii budowy czy powierzchni) musimy zlecić opracowanie adaptacji takiego projektu przez architekta z uprawnieniami oraz zlecić wykonanie projektu zagospodarowania terenu wraz z projektem przyłączy mediów i instalacji zewnętrznych. Jeśli zaś chcemy wybudować domek na podstawie indywidualnego i znacznie droższego projektu, architektowi z uprawnieniami zlecamy opracowanie projektu architektoniczno budowlanego domku letniskowego i również opracowanie projektu zagospodarowania działki wraz z przyłączami i instalacjami.

Projekt naszego domku składamy w starostwie wraz z niezbędnymi dokumentami: decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu lub wypis i wyrys z planu zagospodarowania terenu, dokument i oświadczenie stwierdzające prawo do dysponowania nieruchomością, dokumentację techniczną wraz z wszelkimi dokumentami i uzgodnieniami). Dołączamy również wniosek o wydanie pozwolenia na budowę wraz z wypisem z planu miejscowego. Pozwolenia na budowę nie wymagają jedynie mniejsze obiekty, jak np. altanki.

Widzimy więc, że budowa domku letniskowego niewiele różni się od budowy każdej innej nieruchomości. Projekt jest priorytetem – bez niego nie uzyskamy pozwolenia, a co za tym idzie nasza budowa będzie wciąż narażona na nakaz rozbiórki.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Przemo Odpowiedz 2018-05-31 19:52:27

@Janusz J.: Zgadzam się w pełni z Januszem. Też się długo zastanawialiśmy nad postawieniem takie domku na działce, aby było gdzie posiedzieć i w końcu się zdecydowaliśmy. Teraz jesteśmy mega zadowoleni:) Co prawda brakło nam czasu robić to samodzielnie bo tak pewnie do dzisiaj byśmy się zastanawiali czy warto a tak mamy gdzie spędzać czas z dzieciakami. Polecamy domki firmy drewnohurt.com.pl/

Janusz J. Odpowiedz 2014-04-02 23:49:54

Domki letniskowe potrafią wyglądać teraz naprawdę atrakcyjnie - nie to, co kiedyś, że się stawiało obskurną budę. Często nie odbiegają one wyglądem i standardem od normalnych domów mieszkalnych. Szukam trochę ostatnio w internecie, bo też zamierzam razem z żoną postawić sobie domek. Nie stać nas niestety na jakiś bardzo duży, okazały, coś w stylu tych na zdjęciach z artykułu, ale znaleźliśmy producenta, który oferuje domki już od 30 tysięcy złotych, a mianowicie na Letniskowo.pl. Za taką cenę otrzymuje się domek na kołach, wyposażony już w środku, także jest to dodatkowy atut. Wszystkie instalacje mają oczywiście niezbędne certyfikaty, taki dom jest już w 100% gotowy do zamieszkania. Wygląd całego domku jest właściwie kwestią indywidualną, bo wiele szczegółów dobieramy sami, według wzornika, chociażby kolor płyt, jakimi domek jest wyłożony z zewnątrz, rodzaj i kolor okien, drzwi, obicia mebli, wykładzina PCV wewnątrz domku, itd. Możliwości jest mnóstwo. Mam nadzieję, że już w to lato uda nam się postawić ten domek, bo marzymy o tym od lat, ale jakoś tak się to przeciąga w czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników