Start Arrow InstalacjeArrowOgrzewanie domu i mieszkaniaArrow A może ogrzewanie podłogowe?

A może ogrzewanie podłogowe?

Ten wygodny i praktyczny sposób ogrzewania mieszkania lub domu może być elektryczny lub wodny. Oba te systemy ogrzewania różnią się budową i kosztami wykonania. Ogrzewanie wodne jest droższe w budowie, lecz tańsze w eksploatacji.

Ogrzewanie elektryczne

Do ogrzewania elektrycznego można stosować trzy rodzaje elementów:

1. kable grzejne (najtańsze) zatopione w wylewce betonowej – ogrzewanie kablami należy przewidzieć na etapie projektu domu czy mieszkania;

zasady doboru – należy wziąć pod uwagę parametry cieplne budynku i lokalne warunki klimatyczne. Zapotrzebowanie na moc wyjściową zależy od charakteru pomieszczeń i współczynnika izolacyjności ścian zewnętrznych, stropu i okien. Dla pomieszczeń mieszkalnych moc zainstalowana na 1m2 powinna wynosić od 80 do 100 W/mkw., a w łazienkach od 100 do 160 W/mkw., w garażach i piwnicach – od 80 do 100 W/mkw.. Przy dogrzewaniu należy dobrać kabel grzejny o mocy 100-160 W/mkw. i zastosować termostat z czujnikiem podłogowym i programatorem.

elektra_przewody_grzejne_aranzacja_1.jpg

fot. ELEKTRA

2. maty grzejne montowane pod posadzką bądź między warstwami betonu, zalane betonem samopoziomującym lub zamontowane w kleju pod płytkami

zasady doboru – należy w pierwszej kolejności określić powierzchnię jaką chcemy ogrzewać. W przypadku łazienek przyjmujemy do obliczeń tylko powierzchnię wolną, to znaczy od powierzchni całkowitej odejmujemy powierzchnię pod zabudowę stałą, np. wannę, brodzik, wc, szafki. Następnie obliczoną powierzchnię porównujemy z typoszeregiem powierzchni mat i wybieramy wielkość najbliższą obliczonej, ale nie większą od niej. Uwaga : Powierzchnia maty nie może być większa od obliczonej powierzchni wolnej, gdyż maty nie można skracać

Mata grzejna nie może być podłączona do sieci za pomocą połączenia wtyczkowego!

3. folie grzejne instalowane pod panelami podłogowymi  – tworzą dużą płaszczyznę grzejną, której temperatura powierzchni grzejnej nie przekracza 28°C. Gdy przez te elementy przepływa prąd, wówczas nagrzewają się one i przekazują swoje ciepło podłodze. Systemy ogrzewania elektrycznego są najczęściej zasilane prądem jednofazowym 230 V, rzadziej trójfazowym 400 V.

Aby uzyskać pełen komfort ogrzewania wymienione elementy muszą współpracować regulatorem temperatury – termostatem. Pozwala on utrzymać temperaturę na stałym poziomie lub zaprogramować włączanie ogrzewania tak, by działało w określonych porach (np. jeśli użytkownicy są w domu), a także dostosowywać temperaturę do określonych pomieszczeń (inna temperatura jest potrzebna w pokoju dziecka, a inna w kuchni).

Ogrzewanie wodne

Wodny system ogrzewania składa się z urządzenia podgrzewającego wodę i rozprowadzającego ją w instalacji oraz rur montowanych w betonie, przez które przepływa woda. Do ułożenia tego rodzaju instalacji grzewczej niezbędna jest izolacja termiczna oraz przeciwwilgociowa. Instalacje wodne ogrzewane są wodą o temperaturze około 50 st. C, pochodzącą z dodatkowych kotłów grzewczych lub węzłów cieplnych – dlatego też ten typ ogrzewania jest wskazany raczej w budynkach mających instalacje centralnego ogrzewania. Jest ono również korzystniejsze w przypadku całościowego ogrzewania mieszkania. Decyzja o ogrzewaniu wodnym powinna zostać podjęta już przy projektowaniu domu. Należy uwzględnić działanie całej instalacji grzewczej, a nie tak jak w przypadku elektrycznego ogrzewania, jedynie punktową możliwość montaży.

Podłogi

Najlepsze materiały na wykończenie podłóg w takiej łazience to te, które dobrze przewodzą ciepło – marmur, granit, gres oraz materiały ceramiczne. Ze względu na różnicę rozszerzalności cieplnej pomiędzy betonem a płytkami ceramicznymi, nie należy układać zbyt dużych płytek, a spoiny miedzy nimi wypełniać specjalną, elastyczną fugą.

Przy ogrzewaniu podłogowym należy unikać kładzenia podłóg z drewna i materiałów drewnopochodnych – źle przewodzą ciepło, a także mogą się deformować pod jego wpływem.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogrzewanie domu i mieszkania