Start Arrow Wiadomości Arrow ABC montażu: okap kominowy w obiegu otwartym i zamkniętym

ABC montażu: okap kominowy w obiegu otwartym i zamkniętym

Ze wszystkich rodzajów okapów kuchennych największą popularnością wciąż cieszą się okapy kominowe. Jednak dla prawidłowego funkcjonowania urządzenia wymagane jest odpowiednie podłączenie i zamocowanie sprzętu na określonej wysokości. Radzimy, jak szybko i sprawnie zamontować kominowy okap kuchenny.

Okapy kuchenne, w tym kominowe, mogą pracować w dwóch obiegach – otwartym i zamkniętym. W obiegu otwartym urządzenie podłączone jest do kanału wentylacyjnego, co umożliwia odprowadzanie powietrza na zewnątrz budynku. Z kolei w obiegu zamkniętym zasysane powietrze przepuszczane jest przez filtry z aktywnym węglem, a następnie oczyszczone wydostaje się z powrotem do kuchni. W zależności od tego, z którą sytuacją musimy się zmierzyć, różnica w montażu będzie polegać na tym, czy okap połączymy z szybem wentylacyjnym, czy też nie. Zanim przystąpimy do instalacji, oceńmy naszą sytuację montażową.

Jego wysokość

Niezwykle ważnym elementem jest wysokość, na jakiej przymocujemy okap do ściany. – W sytuacji, gdy urządzenie zamontujemy zbyt wysoko, może okazać się, że para oraz nieprzyjemne zapachy powstałe podczas gotowania nie są skutecznie pochłaniane. Z kolei okap zamontowany zbyt nisko może przygaszać płomień palnika. Przyjmuje się, że wysokość, na jakiej powinien być zamontowany okap kuchenny wynosi odpowiednio: dla kuchenek gazowych – minimum 65 cm, dla kuchenek elektrycznych i płyty indukcyjnej – około 55 cmpodpowiada Kamil Machura, ekspert marki Ciarko Design.

Ważne są także inne parametry, takie jak odległość od kratki wentylacyjnej, która nie powinna przekraczać więcej niż 2 metry, czy szerokość okapu w stosunku do płyty grzewczej. Dla skutecznego pochłaniania szerokość płyty nie powinna być mniejsza od szerokości podstawy urządzenia. Zwróćmy także uwagę na bliskość gniazdka elektrycznego.

Okap Quadro Ciarko Design

Okap Quadro Ciarko Design

Montaż krok po kroku

Montaż okapu, który będzie pracował w obiegu otwartym, polega na przymocowaniu urządzenia do ściany i odprowadzeniu do szybu wentylacyjnego lub komina. Narzędzia, które będą nam potrzebne to: wiertarka, poziomica, śrubokręt, taśma miernicza, ołówek, a także akcesoria: kołki rozporowe, wkręty, przewód wentylacyjny (rura odprowadzająca). Montaż rozpoczynamy od określenia wysokości, na której przymocujemy okap i wyrównania, za pomocą poziomicy, położenia okapu w poziomie i pionie. Następnie wywiercamy otwory i za pośrednictwem wkrętów oraz kołków rozporowych zawieszamy okap na ścianie. – Zanim podłączymy urządzenie do szybu wentylacyjnego, warto upewnić się, że rurociąg, który odprowadza powietrze, przebiega możliwie najprostszą i najkrótszą drogą. Każdy zakręt w dukcie powoduje bowiem stratę wydajności i wzrost głośności. Pamiętajmy także o zastosowaniu przewodu wentylacyjnego o średnicy takiej samej jak średnica wylotu okapu i sprawdzeniu drożności komina wentylacyjnego – radzi ekspert Ciarko Design. Jeden koniec rury duktu powietrznego podłączamy do otworu wyjściowego w okapie, a drugi do szybu wentylacyjnego. Następnie zakładamy komin. Warto zaopatrzyć się w specjalną kratkę wentylacyjną z otworem do podłączenia przewodu. Aby mieć pewność co do odpowiedniej eksploatacji sprzętu, zaleca się dokładne przeczytanie instrukcji obsługi.

Okap Kaj Ciarko Design

Okap Kaj Ciarko Design

Przy obiegu zamkniętym sytuacja jest mniej skomplikowana, a montaż ogranicza się do przytwierdzenia urządzenia do ściany. W tym wypadku okap będzie pracował jako pochłaniacz, zatem niezbędne jest zaopatrzenie się w filtry węglowe. Montuje się je przed silnikiem okapu na specjalnych zaczepach lub na filtrach przeciwtłuszczowych. Filtry te pochłaniają wilgoć i zapachy, dzięki czemu przefiltrowane powietrze za pomocą specjalnych kanałów wraca do kuchni. Musimy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie powoduje wzrost głośności i spadek wydajności samego urządzenia.

Dzięki zastosowaniu powyższych zaleceń możemy być pewni, że okap będzie pracował wydajnie, a my będziemy cieszyć się ciszą i świeżym powietrzem w kuchni.

Źródło:Ciarko Design

Ciarko Design
Wszystkie komunikaty (2421)

Dodane przez: Sfera Group

Sfera Group
Dodaj komentarz

Data dodania:


Styczeń 9, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
6
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Grzesiek Odpowiedz 2017-12-19 11:42:05

Okap kominowy to najlepsze rozwiązanie dla kuchni , a nie zawsze jest taka możliwość, trzeba tylko dobrze ukryć rurę, trzeba ja zabudować a w środku umieścić przewód wentylacyjny, pamiętajmy o jak najmniejszej ilości załamań i możliwie jak najkrótszej długości kanału.

znawca Odpowiedz 2017-11-16 13:47:45

Ale zanim przystąpimy do mierzenia gabarytów kuchni, musimy wziąć pod uwagę; drożność i przekrój komina wentylacyjnego, średnicę kanału odprowadzającego opary do komina went., ilość załamań kolanek, długość kanału odprowadzającego i wtedy przystępujemy do stabilnego montażu, co również jest ważne aby podczas pracy okapu nie powstawały drgania, które powodują wzrost głośności pracy Zbyt słaby wyciąg nie pozbawi zapachów, zbyt silny wyciąg może zgasić płomienie kuchenki gazowej, i ciekawostka-dym papierosowy znacznie obniża sprawność okapu.

zgodny Odpowiedz 2017-11-16 13:28:53

Każdy okap może wyciągiem i pracować w obiegu otwartym i może być pracować w jako pochłaniacz w obiegu zamkniętym przy użyciu odpowiednich filtrów. Natomiast pochłaniacz nie może być wyciągiem, nie może być podłączony do kanału wentylacyjnego, ale jest opcją gdy takiego kanału nie ma lub nie możemy się do niego podłączyć. No i żeby dobrać odpowiedni okap czy pochłaniacz zgadzam się z @Kasia- bez znajomości kubatury kuchni się nie obejdzie, by dobrać wydajny i cichy.

ekstra Odpowiedz 2017-07-28 16:16:19

Najważniejsze, by prawidłowo podłącyzć do rury wentylacyjnej,potem już wszystko idzie z górki :) okapykuchenne.pl polecam i tam jets blog - mozna w tym celu poczytac;

Kasia Odpowiedz 2017-02-04 15:03:57

Bez znajomości rozmiarów kuchni się nie obejdzie (one też nam będą potrzebne już podczas samego wybierania okapu - tak by dopasować do wielkości kuchni jego wydajność oraz głośność). Zdarza się też czasem, że nie możemy podłączyć okapu do wentylacji, i wtedy musimy zaopatrzyć się w pochłaniacz z filtrem węglowym. Więcej wskazówke znajdziecie na blogu globalo :)

Renata Odpowiedz 2017-01-31 18:07:55

Z czego wynika wysokość montowania okapów odpowiednio nad indukcjami lub gazowymi? Na Globalo też o tym piszą, u nich kupowałam okap, ale nie do końca wiem, czemu tak jest?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty