Start Arrow Budowa domuArrow Adaptacja poddasza: jak zabezpieczyć poddasze przed wilgocią?

Adaptacja poddasza: jak zabezpieczyć poddasze przed wilgocią?

Coraz więcej osób decyduje się na adaptację poddasza na pomieszczenia mieszkalne. Przed tą decyzją należy jednak zadbać o to, by panowały tam właściwe warunki. Jak zabezpieczyć poddasze przed wilgocią? Oto kilka wskazówek…

Źródła wilgoci

Do najczęstszych przyczyn wilgoci należą opady deszczu i śniegu. Innym źródłem powstawania wilgoci jest skraplanie się pary wodnej pod pokryciem dachu. Przyczyny te mogą skutkować poważnymi szkodami zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz, niszcząc warstwę ocieplającą dachu.

Jak chronić poddasze przed wilgocią?

W przypadku poddasza nieużytkowego nie ma konieczności ocieplania dachu. Jeżeli jednak zdecydujemy się na adaptację poddasza do celów mieszkalnych, konieczne będzie zastosowanie wstępnego krycia dachu. Do tego celu należy wykorzystać membranę, nazywaną także folią wstępnego krycia. Charakteryzuje się ona wysoką paroprzepuszczalnością (umożliwia odprowadzenie pary wodnej z termoizolacji). Membrana sprawi zarazem, że śnieg i deszcz, nawet jeśli dostaną się pod połać dachu, nie wyrządzą żadnych szkód.

Membrana to rozwiązanie na tyle skuteczne, ze może nam zastąpić jednocześnie pokrycie z papy i deskowanie. Tam gdzie nie możemy rozwinąć membrany dachowej bezpośrednio na krokwiach (np. z powodu braku możliwości demontażu pokrycia dachowego, z powodu nieszczelności pokrycia dachowego dachu odeskowanego z papą itp.) stosuje się metodę tzw. odwróconą, która polega na rozpięciu membrany pomiędzy krokwiami od strony poddasza i zamontowaniu jej za pomocą drewnianych listew.

 

Kiedy układać membrany?

Folia wstępnego krycia powinna być zamocowana tuż przed ułożeniem pokrycia dachowego. W przeciwnym razie będzie zbyt długo wyeksponowana na promieniowanie słoneczne, co może niekorzystnie wpłynąć na jej trwałość. Następnym krokiem powinno być ocieplenie dachu. Warto do tego celu użyć produktów z wełny mineralnej. Jeśli planujemy wykończenie ścian wewnątrz płytami gipsowo-kartonowymi, najpierw musimy je zabezpieczyć  folią paroizolacyjną.

Folia paroizolacyjna chroni termoizolację i więźbę przed zawilgoceniem, pleśnią i grzybem, od wewnętrznej strony poddasza, powinna więc zostać ułożona w sposób bardzo szczelny. Na jej łączeniach i na styku ze ścianą/podłogą stosuje się taśmy, minimalizując ryzyko wykraplania się pary wodnej w warstwie wełny.

 

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Wrzesień 9, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Plafon Harmony Black

  • Promocja

    Lampa podłogowa Trójnóg Luna Grafitowa

  • Promocja

    Lampa podłogowa Faro Black

  • Velio Abażur żyrandol 3 pł. czerń + chrom /...

  • TK Lighting Kinkiet Maja GU10 Led Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu