Start Arrow Budowa domuArrow Adaptacja poddasza: jak zabezpieczyć poddasze przed wilgocią?

Adaptacja poddasza: jak zabezpieczyć poddasze przed wilgocią?

Coraz więcej osób adaptuje poddasze w taki sposób, by pełniło funkcję mieszkalną. Decydując się na to, musimy pamiętać, by panowały tam odpowiednie warunki. Mowa tutaj przede wszystkim o ogrzewaniu, a także ochronie przed wilgocią.

Wilgoć i jej źródła

Dawniej, kiedy poddasze rzadko traktowano jako pełnoprawną przestrzeń mieszkalną, przedostawanie się wilgoci do wnętrza nie stanowiło większego problemu. Coraz częściej jednak można spotkać się z sytuacją, gdy na poddaszu urządza się sypialnię lub pokój dziecka. W takim wypadku niedopuszczalne jest, by wilgoć miała do niego dostęp.

Jakie są główne źródła zawilgoceń? Są one przede wszystkim skutkiem opadów atmosferycznych – deszczu lub śniegu. Kolejną częstą przyczyną jest skraplanie się pary wodnej pod pokryciem dachu. Wilgoć może więc nie tylko spowodować szkody we wnętrzu, ale również zniszczyć warstwę ocieplającą dachu.

Jak chronić poddasze przed wilgocią?

W przypadku poddasza nieużytkowego nie ma konieczności ocieplania dachu (ociepla się strop poddasza), warstwę materiału izolacyjnego można ułożyć poziomo, zostawiając powyżej zimną strefę. Stosuje się wtedy około 30 cm izolacji wyłożonej na stropach, rezygnując już z ocieplania samego dachu. Ważniejsze więc w tym przypadku jest prawidłowe wykonanie pokrycia dachu i zapewnienia mu wentylacji.

Jeżeli zdecydujemy się na adaptację poddasza do celów mieszkalnych, konieczne będzie zastosowanie wstępnego krycia dachu. Do tego celu należy wykorzystać membranę, nazywaną także folią wstępnego krycia. Charakteryzuje się ona wysoką paroprzepuszczalnością (umożliwia odprowadzenie pary wodnej z termoizolacji). Membrana sprawi zarazem, że śnieg i deszcz, nawet jeśli dostaną się pod połać dachu, nie wyrządzą żadnych szkód.

Membrana to rozwiązanie na tyle skuteczne, ze może nam zastąpić jednocześnie pokrycie z papy i deskowanie. Tak naprawdę pokrycie z papy stosuje się tylko przy bardzo małym kącie nachylenia połaci dachu lub gdy właściwe pokrycie dachu również jest wykonane przy użyciu papy.

(Dzięki membranie para wodna może wydostać się z termoizolacji, fot. Röben)

Oczywiście membrana membranie nierówna. Poszczególne rodzaje w różnym stopniu umożliwiają odprowadzanie wilgoci z termoizolacji. Ich paroprzepuszczalność może wynosić od kilkunastu do kilku tysięcy g/m2/24h. Oczywiście zdecydowanie lepiej jest wybierać folie o wysokiej paroprzepuszczalności. Jeśli paroprzepuszczalność jest zbyt niska, konieczne będzie zastosowanie dodatkowej wentylacji. Wówczas należy zwrócić uwagę na to, by folia nie stykała się bezpośrednio z warstwą ocieplającą.

W przypadku folii o wysokiej paroprzepuszczalności montaż jest dużo łatwiejszy –  folia może być przytwierdzona bezpośredni do krokwi. Trzeba się jednak w tym wypadku liczyć z większymi kosztami.

Tam gdzie nie możemy rozwinąć membrany dachowej bezpośrednio na krokwiach (np. z powodu braku możliwości demontażu pokrycia dachowego, z powodu nieszczelności pokrycia dachowego dachu odeskowanego z papą itp.) stosuje się metodę tzw. odwróconą, która polega polega na rozpięciu membrany (z zachowaniem lekkiego zwisu) pomiędzy krokwiami od strony poddasza i zamontowaniu jej za pomocą drewnianych listew.

Kiedy układać membrany?

Folia wstępnego krycia powinna być zamocowana tuż przed ułożeniem pokrycia dachowego. W przeciwnym razie będzie zbyt długo wyeksponowana na promieniowanie słoneczne, co może niekorzystnie wpłynąć na jej trwałość. Następnym krokiem powinno być ocieplenie dachu. Warto do tego celu użyć produktów z wełny mineralnej. Jeśli planujemy wykończenie ścian wewnątrz płytami gipsowo-kartonowymi, najpierw musimy je zabezpieczyć  folią paroizolacyjną.

Folia paroizolacyjna chroni termoizolację i więźbę przed zawilgoceniem, pleśnią i grzybem, od wewnętrznej strony poddasza, powinna więc zostać ułożona w sposób bardzo szczelny. Na jej łączeniach i na styku ze ścianą/podłogą stosuje się taśmy, minimalizując ryzyko wykraplania się pary wodnej w warstwie wełny.

(Do ocieplania poddasza najbardziej godne polecenia są systemowe rozwiązania oparte na wełnie mineralnej. fot. Röben)

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Wrzesień 9, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu

Obejrzyj zdjęcia domowników